Kalendárium

0:00
/
0:00

Kalendárium začne příběhem o upírovi. Pak se ale vrátí k reálným historickým událostem a osobnostem. Připomene třeba Václava Klimenta Klicperu.

První výročí uvedeme tak trochu strašidelně. Autoři Divnopisu, rozhlasového pořadu a knížky o divných názvech českých měst a obcí, totiž při svém pátrání v obci Blov narazili na upíra. Slovo má Marek Janáč.

"Blovský upír, to je zvláštní příběh, protože sama obec z toho turistického hlediska není, ale když tam přijedete, tak někteří lidé dodnes tradují legendu o blovském upírovi. Podle různých podání se ta legenda obměňuje, jedna z nich říká, že to byl místní zřejmě honák dobytka nebo nějaký takový méně inteligentní člověk, který se zabýval popásáním dobytka a ten chodil strašit. Když pak ten člověk zemřel, tak ho vykopali a prokláli mu srdce dřevěným kolíkem, jak se to dělávalo. Zajímavé na té legendě není ani toto, protože takových legend se u nás traduje spousta, ale zdá se, že to je první písemně zaznamenaná legenda o upírovi. Byla zapsána jedním mnichem, který sepisoval kroniku."

Oním mnichem byl opat kláštera v Opatovicích jménem Neplach. Svou kroniku sepisoval v době panování Karla IV. a působil také jako diplomat v jeho službách. Kronikář Neplach zemřel 16. září roku 1371.


Václav Kliment Klicpera
Před 150 lety zemřel český dramatik, spisovatel a gymnaziální profesor Václav Kliment Klicpera. I když měl být rodák z Chlumce nad Cidlinou původně krejčím a pak řezníkem, vystudoval nakonec v Praze gymnázium a filozofii. Už tehdy se Klicpera věnoval divadlu - jako ochotnický herec i jako autor a láska k divadlu ho už neopustila. Jeho dramata se počítají na desítky, psal veselohry, tragédie i rytířské hry - mezi nejznámější patří právě Veselohra na mostě, Hadrián z Římsů nebo Rohovín Čtverrohý.


400 let uplynulo do úmrtí významného židovského myslitele a učence Jehudy ben Becalela, známého jako rabi Löw či Maharal. „Stvořitele“ legendárního golema připomíná v těchto dnech výstava na Pražském hradě.


A na závěr ještě připomeneme výročí úmrtí dvou významných české historie. V září roku 921 byla na hradě Tetín uškrcena kněžna Ludmila, babička svatého Václava, která byla později také kanonizována. A roku 1935 zemřel v Lánech první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.