Praha tentokrát pomýšlí na olympijské hry vážně

0:00
/
0:00

V Praze byl v úterý ustaven speciální přípravný tým pro pořádání Olympijských her. Komisi, která bude zasedat společně s primátorem Pavlem Bémem, jmenovali pražští radní. Nebude mít ale lehkou pozici, protože idea OH v Praze má četné odpůrce. Pokračuje Zdeněk Vališ.

Potřetí ve své historii chce Praha kandidovat na pořadatelství Letních olympijských her. A tentokrát to myslí opravdu vážně. Komise má být základem možného budoucího týmu, který bude připravovat vlastní kandidaturu v případě, když se ukáže, že Praha má na pořádání olympiády. Primátor Pavel Bém předpokládá, že tým expertů by měl předložit už letos na podzim první materiál k projednání ve vládě. Samotné rozhodnutí by mělo padnout v průběhu příštího roku. Primátor je přesvědčen, že idea olympiády je bezesporu dobrá. Jednak je to výborný obchod, jednak by z marketingového hlediska šlo o nádhernou propagaci celé České republiky. Kritici naopak tvrdí, že Praha je příliš malé město pro olympiádu. Například radní Michael Hvížďala hovoří o komorním městě a klade otázku, zda by se někdo dokázal představit olympiádu například v italské Florencii. Bývalý pražský primátor Jan Kasl, který je nyní se svou stranou Evropští demokraté na radnici v opozici, samotnou myšlenku olympiády neodmítá. Jak řekl Radiu Praha, podpořil ji už v roce 2001, když podepisoval smlouvu s Českým olympijským výborem.

"Město má mít své ambice, své vize a olympijské město je městem jakési první kategorie. Z tohoto důvodu jsem byl pro, aby se Praha pokusila zhodnotit, zda na to vůbec má, zda je s to se vybavit na pořádání takové akce."

Na druhé straně ale Jan Kasl připomíná i určitá úskalí tak gigantické akce.

"Víme všichni, co znamenalo zasedání Mezinárodního měnového fondu či summit NATO v Praze. A to byly velmi komorní akce z pořadatelského pohledu. Olympiáda by v Praze znamenala pořádný zmatek."

Představitelé města si už loni nechali vypracovat od jedné renomované zahraniční společnosti analýzu nákladů. Ekonomové spočítali, že pořádání olympiády by stálo asi 135 miliard korun. Bylo by třeba postavit řadu sportovních zařízení a ubytovacích kapacit a samozřejmě vybudovat odpovídající dopravní infrastrukturu. To by ale Praha musela podle primátora Pavla Béma stejně udělat, nezávisle na tom, zda tu bude olympiáda nebo ne.

"Hlavním argumentem, který rád používám a kterým je asi tím nejvážnějším v debatách, je skutečnost, že Praha je infrastrukturně podfinancovaná. Stále odstraňujeme ten komunistický dluh, kdy se do pražské infrastruktury investovalo málo, a ten ještě pár let potrvá."

Také první náměstek pražského primátora Jan Bürgermeister, který je odpovědný za územní rozvoj, Radiu Praha potvrdil, že město musí posilovat svou infrastrukturu tak, aby zvládlo pořádání jakékoliv velké akce.

"Město se musí rozvíjet, ať už nám olympijské hry přiklepnou nebo. My máme ambici být hostitelským městem. Být hostitelským městem, které konkuruje největším a nejvěhlasnějším evropským městům."

V uplynulých měsících a letech se mluvilo o tom, že Praha by se mohla ucházet o olympijské hry, které se budou konat v roce 2016. Tento termín je ale dnes zřejmě zcela nereálný, protože, jak známo, o čtyři roky dříve bude olympiáda v Londýně. Primátoru Pavlu Bémovi to ale nevadí. Prý už před nedávným vítězstvím Londýna upozorňoval na nereálnost roku 2016.

"Když se podíváte do historie, uvidíte, že já jsem vždy říkal, že rok 2016 je příliš brzy. Myslím, že svým způsobem paradoxně nám v tom Londýn trošku nahrál. Považuji za nemožné, že by se opakovaly dvoje olympijské hry po sobě na evropském kontinentu. Myslím ale, že rok 2020 je reálný."

Podle exprimátora Jana Kasla zbývá samozřejmě zodpovědět jednu podstatnou otázku.

"Jestli by Češi, čeští občané vzali myšlenku olympiády za svou. To nemůže být věc Pražanů, to musí být věc celé republiky."