Olympiáda v Praze zatím nebude

0:00
/
0:00

Praha se nebude ucházet o pořádání olympijských her v roce 2020. Rozhodla o tom v úterý městská rada. Zastavení prací spojených s přípravou kandidatury je součástí návrhu opatření, která mají zmírnit dopady finanční krize na fungování metropole.

Markéta Reedová
Do přípravy kandidatury Prahy na Letní olympijské hry 2016 a 2020 už bylo vloženo 70 milionů korun. Jak řekla náměstkyně primátora hlavního města Prahy Markéta Reedová, peníze se měly použít jiným způsobem:

"Olympiáda se do Prahy nehodí. Je to mnoho světových šampionátů v jednom místě, v jednom čase, je to organizačně velmi náročné. Náklady byly vyčísleny na 600 miliard korun. Myslím, že to pro Prahu není. Je prostě smutný fakt, že jsme tady dávali nějaké peníze, které mohly jít na něco jiného."

Pavel Bém  (vpravo) s Milanem Jiráskem 4. září 2007 po přihlášení Prahy do souboje o pořádání LOH v roce 2016,  foto: ČTK
Praha musí šetřit. Krize sníží její rozpočtové příjmy až o 3 miliardy korun. Městská rada mimo jiné rozhodla, že méně peněz poputuje na čističku odpadních vod v Troji nebo na protipovodňové zábrany. Pražský primátor Pavel Bém přesto doufá, že se v Praze jednou olympiáda uskuteční:

"Zmrazení, zastavení prací nad přípravou kandidatury Prahy na Letní olympijské hry v roce 2020 je definitivní stanovisko, které ještě vezme na vědomí zastupitelstvo hlavního města Prahy. Já neodepisuji žádné dobré projekty, a tento projekt má tolik dobrého, že u konce určitě není, a jsem přesvědčen, že se někdy, někdo k němu vrátí."

I předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek uznává pádnost argumentů oponujících pořádání olympiády v Praze:

"V současné situaci skutečně pokračovat v tom, co by znamenalo investice, a není jisté, že by na ně bylo a že by něco přinesly, je zbytečný hazard. Primátor to vidí docela realisticky."

Karel Tejkal, mluvčí obecně prospěšné společnosti Praha olympijská, která se přípravou kandidatury české metropole na pořádání olympijských her zabývala, soudí, že výdaje nejsou ztrátové, i když olympiáda nebude:

"Z rozpočtu hlavního města Prahy obdržela Praha olympijská 70 milionů korun, které následně investovala. Praha získala v rámci tohoto procesu celou řadu studií, které se týkají infrastruktury, sportovní infrastruktury, rozvojové plány, které může, když bude chtít Praha, a nejen Praha, ale i sportovní svazy a jednotlivá krajská města využívat k rozvoji těchto krajů a regionů."

Podle předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska přípravy na kandidaturu Prahy na pořádání letních olympijských her významně přispěly k propagaci hlavního města České republiky ve světě:

"Jakmile se Praha stala uchazečem, tak se vedle takových měst jako je Tokio, jako je Chicago, jako je Rio de Janeiro objevovala ve všech světových médiích a docela pravidelně se objevovala v agenturních zprávách. Takže to také není zadarmo, když se to chce někde pořídit."

Praha se ucházela o možnost pořádat olympiádu v roce 2016, nedostala se však ani do užšího výběru. Předem ale avizovala, že hlavní úsilí o získání olympijských her směřuje k roku 2020.