Možnost pořádání olympiády v Praze se některým starostům nelíbí

Praha jako pořádající město olympijských her. Výstavné stadiony, magický olympijský oheň, účast světové sportovní elity, davy nadšených fanoušků... Ne všem českým občanům se však taková představa olympiády zamlouvá.

Proti možnému pořádání olympijských her se nejhlasitěji vyslovili starostové menších měst a obcí. Nejznámější sportovní událost pro ně představuje spíše neopravené komunikace, chybějící pouliční osvětlení či neexistující kanalizaci. Bojí se, že by se z důvodů vysokých nákladů na pořádání olympiády nedostal do rozpočtu obcí dostatek peněz a obce by na úkor her upadaly. Námitky se ozvaly zvláště z řad starostů ze sdružení Smlouva obcí a měst proti daňové diskriminaci, které už delší dobu protestuje proti způsobu přerozdělování daní, které podle nich zvýhodňuje velká města. Jeden z jejich představitelů, starosta Suché Loze Petr Gazdík, uvedl, proč sdružení s možnou olympiádou v Praze nesouhlasí:

"Domníváme se, že je to velmi zásadní věc, pořádání olympiády. A v současné době, kdy obce a města trpí rozpočtovou nestabilitou, není vyřešen zákon o rozpočtovém určení daní a obce se začínají pomalu zadlužovat a nemají na kofinacování evropských fondů, není opodstatněné pořádat olympiádu."

Nespokojení starostové žádají, aby bylo o případném pořádání vyhlášeno referendum, v němž by občané sami rozhodli, zda si olympijské hry přejí. Návrh referenda starostové předložili primátorovi Hlavního města Prahy Pavlu Bémovi, který se již dříve vyjádřil, že by mu pořádání referenda nebylo proti mysli. Tuto konkrétní iniciativu však nepodpoří. Další možností je pak prosadit návrh referenda prostřednictvím poslanců.

Pavel Bém
Představitelé Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci vidí i jiný způsob, jak by bylo možno pořádat olympiádu bez omezení zbytku republiky.

"Druhá možnost je, že Praha si bude olympiádu financovat sama z půjčky některé z renomovaných finančních institucí a pokud její studie říkají, že olympiáda má být zisková, ať tedy to financuje tímto způsobem a zisk si ponechá,"říká Gazdík.

S některými názory nespokojených představitelů obcí nesouhlasí pražský primátor Pavel Bém, oponuje jim ve svém příspěvku pro páteční vydání deníku Mladá fronta Dnes. Pořádání olympiády by podle něj mohlo v mnoha případech České republice jedině pomoci. Uvádí zde nutnost dobudování dálnic, železničních koridorů či sportovišť i na jiných místech republiky. Postoj starostů vyjádřený prohlášením "nechceme olympiádu" bere jako "sprostý faul" a připomíná, že "více než čtvrtinu hrubého domácího produktu vydělá Praha... z této částky dostane město méně než třetinu... z daňových výnosů Prahy jsou financovány právě chudší české regiony a obce. Nechci si stěžovat, beru to jako elementární princip solidarity, na které je postavena moderní česká společnost. Ale dovolte otázku: proč bychom za to, že jsme solidární, měli místo poděkování být šikanováni?", ptá se Bém.

K problému se pro Mladou frontu Dnes vyjádřil také prezident republiky Václav Klaus. "Odhady o tom, že hry budou ziskové, jsou chiméry. Pokud chceme dělat olympiádu, zvedněme ruku a na náklady nekoukejme. Zároveň ale řekněme, že hry budou na úkor řady věcí."

Pravděpodobnost, že by Praha mezi kandidátskými městy na pořádání olympijských her v roce 2016 uspěla, je mizivá. Rozhodnutí, zda se vůbec zařadí do seznamu kandidátů, padne na jaře příštího roku. Je tedy stále ještě čas hledat řešení.