Praha chce pořádat olympiádu

Předseda ČOV Milan Jirásek (vlevo) a pražský primátor Pavel Bém, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Praha se bude ucházet o pořádání letních olympijských her v roce 2016. Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili návrh městské rady a udělali tak další z mnoha kroků k získání her. Záměr uspořádat v Česku, především v Praze, olympiádu má celou řadu vášnivých zastánců, ale také chladněji uvažujících odpůrců.

Předseda ČOV Milan Jirásek (vlevo) a pražský primátor Pavel Bém, foto: ČTK
Praha zatím nemá jisté, že ji olympijské hry budou přiděleny. Do poloviny září musí odeslat přihlášku. Mezinárodní olympijský výbor pak v příštím roce vybere užší okruh pěti kandidátů a pořadatelské město zvolí v říjnu 2009 na zasedání v Kodani. Podle pražského primátora Pavla Béma zřejmě nebude reálný rok 2016, jak se původně uvažovalo:

"Já bych řekl, že je téměř jisté, že Praha nebude pořádat olympiádu v roce 2016, neb čtyři roky předtím je olympiáda v Londýně. Můžeme se tedy bavit o roku 2020, 2024, a to tedy znamená, že žádné olympijské infrastrukturní stavby se nezačnou stavět před rokem 2015."

Na čtvrtečním jednání pražských zastupitelů zazněly v emotivní diskusi i názory odpůrců her. Nejvýrazněji proti vystoupil Evropský demokrat Jiří Witzany, který hry považuje za hazard a podvod na voličích:

"Protože se tady mnohokrát minulé dva roky diskutovalo o uspořádání referenda, pražského referenda, kdy bychom se občanů zeptali, zda opravdu chtějí přesměrovat ty omezené finanční a organizační zdroje, které máme, od řekněme té občanské vybavenosti k olympijské infrastruktuře, zda chtějí zadlužit město a jít tímto směrem. Mluvilo se o tom, že až budou analýzy, potom bude referendum. Žádná diskuse o referendu nebyla vedena, rovnou se hlasovalo o přihlášce."

Zastupitelé ze strany zelených kromě ekologické zátěže argumentovali také možným zadlužením Prahy. To ale primátor Pavel Bém odmítá:

"Praha se nezadluží, není to možné, nebude stavět megalomanické projekty, megalomanické stavby, prostě bude stavět rozumná, malá, municipální sportoviště. Ale co víc, bude především hlavně investovat do městské, klíčové, strategické infrastruktury."

Příprava olympijských her by byla velmi nákladná. Do projektu by měly vložit finance jak Praha, tak i stát a nejrůznější soukromé domácí a zahraniční firmy. Původní analýzy PricewaterhouseCoopers mluví o tom, že olympiáda by stála 135 miliard korun při zisku 25 miliard. Podle šéfa Českého olympijského výboru Milana Jiráska mohou být konečné náklady nižší:

"Tahleta čísla ovšem v současné době lze poopravit, a to dokonce ve směru příznivém. Ukazuje se, že jak postupuje čas, tak v řadě objektů a sportovišť dochází k renovaci bez ohledu na olympiádu. S postupem času si to prostě situace vyžaduje, a je to financování z místních nebo krajských zdrojů, někdy i ze státních zdrojů. takže toho, co by zbývalo na vybudování, postupem doby bude stále ubývat."

Hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek ale varuje: Všechny země, které v posledních desetiletích pořádaly hry, překročily plánované náklady. Proto se obává, že i pražský podnik může skončit ve ztrátě:

"Výsledkem potom může být zadlužení státu. Česko je malá ekonomika, a pořádání takové mega akce by s ní pořádně zahýbalo. Jak v Řecku, tak v Austrálii byly podle mých zkušeností patrné známky ekonomického šoku vyvolaného olympiádou, to znamená právě toho krátkodobého zrychlení tempa růstu tím, že po něm následovalo opětné zpomalení."