Praha požádala o pořadatelství LOH

Praha se oficiálně zapojila do souboje o pořádání letních olympijských her v roce 2016. Primátor hlavního města Pavel Bém a prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek podepsali v úterý dopis deklarující zájem Prahy usilovat o olympiádu, která se uskuteční za devět let. Česká metropole tak bude soupeřit například s Chicagem, Rio de Janeirem, Tokiem nebo Madridem. Dopis nyní putuje do sídla Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne a Praha se stane takzvaným uchazečským městem.

Milan Jirásek (vlevo) a Pavel Bém, foto: ČTK
Prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek nám stručně vysvětlil, co pro Prahu podpis dopisu znamená:

"To nejsou zatím žádné závazky, to je vyjádření zájmu. Když se stane uchazečským městem, dostaneme takový dotazník od Mezinárodního olympijského výboru, jeho expertní komise ho vyhodnotí a v příštím roce rozhodne, která města z těch uchazečů se stanou městy kandidátskými."

Záměr pořádat v Praze a na dalších místech Česka letní olympijské hry samozřejmě nemá jen příznivce. Mnozí odpůrci této myšlenky kladou řadu otázek. Mimo jiné se těch, kteří by olympiádu organizovali ptají, zda se nebojí finančních ztrát? Připomínají pořádání mistrovství světa v ledním hokeji a problematickou stavbu Sazka Arény. Pražský primátor Pavel Bém ale toto srovnání nepřipouští:

"Nemohu připustit ani na vteřinu, že by kterýkoliv z těch velkých investičních, čistě a jenom olympijských sportovních projektů mohl skončit nějakým malérem. To prostě není možné, a ani to pro tu Prahu neskončí."

Milan Jirásek je přesvědčen, že v Praze nevyrostou velkokapacitní sportoviště, která by město nevyužilo:

Slavnostní podpis uchazečského dopisu, foto: ČTK
"Některá by byla jenom dočasná, byla by skutečně stavěná nejlevnějším způsobem, byla by provizorní. Některá dočasná by se přemístila do jiných lokalit, kde by jejich umístění bylo vhodnější. Další sportoviště jsou hotová, některá by se stavěla úplně nově, a některá máme, ale potřebují oprášení, aby byla na úrovni."

Pořádání olympiády by pro české podnikatele znamenalo nejen jednorázový výdělek, ale i dlouhodobější užitek, soudí analytik v oblasti cestovního ruchu Jaromír Beránek:

"Ten užitek by byl rozhodně dlouhodobější a byl by zhruba tři až čtyři roky před samotnými olympijskými hrami, kdy by se zde začal soustřeďovat kapitál. Trval by i několik let po uspořádání olympijských her. V Aténách třeba ještě následující roky byly nárůsty počtu turistů o 20 až 15 procent vyšší."

Analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank má ale z ekonomického hlediska k olympiádě výhrady:

"Na stranu první bych řekl, že si Praha zaslouží asi pochvalu za to, že má vizi. Na stranu druhou z pohledu na fungování státní správy v současnosti, na plýtvání s penězi, si myslím, že bych se pod olympiádu nepodepsal."

A co si o letních olympijských hrách v Praze myslí čerstvý mistr světa v desetiboji Roman Šebrle?

"Když se řekne olympiáda v Praze, tak musí srdce každého fandy zaplesat."