Praha věnuje Benátkám sochu sv. Jana Nepomuckého, světec zahájí největší benátskou regatu

Foto: autorka

Už o tomto víkendu popluje socha Jana Nepomuckého z pražského Karlova mostu na přídi největší benátské gondoly. Český světec zahájí nejvýznamnější benátský závod lodí, proslulou Regattu Storicu. Sochu benátským gondoliérům věnuje Rytířský řád křižovníků, Muzeum Karlova mostu a hl. město Praha. Podrobnosti má Milena Štráfeldová:

Zdeněk Bergman, foto: autorka
Českou krajinu si sotva lze představit bez typické sochy sv. Jana Nepomuckého. Světec s pěticí hvězd nad hlavou stojí na kdejaké lávce, můstku či mostě. Stovky jeho plastik jsou však nejen v Čechách a na Moravě, ale i v sousedním Rakousku nebo Bavorsku. A jak říká Zdeněk Bergman z pražského Muzea Karlova mostu, Jan Nepomucký má důležité místo dokonce i v Benátkách:

"Jan Nepomucký je patron gondoliérů a gondoliéři ho vždycky považovali za svého ochránce. Dokonce jediná socha na břehu Gran Canale je právě socha Jana Nepomuckého, umístěná u kostela sv. Jeremiáše. Každý rok největší regata, konaná v Benátkách, tzv. Regatta Storica, se otáčí právě u této sochy Jana Nepomuckého."

Foto: autorka
Sami Benátčané toho přitom o Janu Nepomuckém donedávna mnoho nevěděli. Zdeněk Bergman se o tom přesvědčil, když v Benátkách jednal o spolupráci na jiném lodním závodě, Svatojánských Navalis. V květnu letošního roku se při nich v Praze na Vltavě představily i barokní benátské gondoly:

"Díky našim návštěvám a setkáním přímo s radním pro turistiku a kulturu panem Augustem Salvadorim, který byl i v Praze na Svatojánských Navalis, se informace o Janu Nepomuckém rozšiřuje. A dokonce tuto sochu na břehu Gran Canale začala po našich návštěvách benátská radnice opravovat. Ta oprava bude dokončená pravděpodobně koncem letošního podzimu."

Foto: autorka
Na opravě se podílejí i pražští restaurátoři. Pražští křižovníci se spolu s Muzeem Karlova mostu navíc rozhodli, že benátským gondoliérům věnují další sochu Jana Nepomuckého, která bude umístěna na přídi největší benátské gondoly Quatrodesony.

"Autorem sochy je akademický sochař Pospíšil ze Žehuně. Je to lodní socha, to znamená, že musí být lehká. Čili je ze speciálního plastu, aby by rozebíratelná, je to prostě polystyren."

Autor se při její tvorbě přitom inspiroval typickými barokními sochami světce, takže její "umělohmotný" původ opravdu není nijak znát. 270 cm vysoká plastika se do Prahy každoročně vrátí - vždy 15. května bude zahajovat další ročník Svatojánských Navalis na Vltavě.