Pranostiky 3

cert.jpg
0:00
/
0:00

I v dnešním pokračování cyklu Čeština, jak ji neznáte, pokračuje naše spolupracovnice z Belgie Michaela Swinkels-Nováková v pranostikách. Řeč bude o čertech i kropáči:

Tumáš čerte kropáč je úsloví, které kolem nás občas přešumí, ale jak mu máme rozumět?

"Kropáč" je hlavice zahradní konve, na Chodsku například i konev celá, má tedy co dělat s počasím - i pranostikami: Čerte, východ nehoří, takže západ nebude zalejvat, tady máš kropáč a koukej zalejt zahradu ty!

Je to i historická zbraň: dřevěná palice s hřeby, čili palcát z husitských dob, nazývaný v anglické literatuře "jitřenkou" (morning star). Jeho použití místo sprchy (z konve) tedy nemuselo být zrovna veselé probuzení…

Mohlo by to být také zkomolené slovo krumpáč/krompáč. I ten lze čertovi dát do ruky, ale jak by s ním zacházel? Vždyť "čiň čertu dobře, peklem se ti odmění".

"Kropáč" je také devocionální předmět, tedy kropenka, buď křtitelnice nebo její menší forma, ale i "ruční" či "kapesní" kovový předmět, používaný jako kropítko, stejně jako jarní "kočičky", svěcené na Květnou neděli, nebo kropáč v domácím provedení, čili z husího peří. Rčení Tu máš, čerte, kropáč znamená, že jde o rychlé nepříjemné překvapení ("jako z udělání"). Co s tím má společného kropenka se svěcenou vodou, která byla přece používána právě proti čertům? A kdo by tedy ten kropáč čertovi - s rizikem - předal?

V jednom z dialektů "toť máš, čerte, kropáč" znamená " krop si sám", čili v přeneseném smyslu smůlu. Ale čert si s tím poradí, přece kam nemůže, tam nastrčí bábu.

Hojný výskyt čerta dokazují četná synonyma, ďábel, satan, lucifer, belzebub, rarach, ďas, rohatý, zloduch… přičemž čertovina ubírá postupně na razanci v tomto pořadí: darebáctví, neplecha, šelmovství, taškařice, čtveráctví, šibalství… ale nemělo by být u nás vlastně "šibalství" na prvním místě?

Holandská pranostika o čertovi praví, že Velký pátek je nejpříhodnější den k sázení brambor, ale i k výsevu semínek, např. petržele, která neklíčí snadno: dvakrát pro čerta, jednou pro zahradníka. Pomoci může zalévání vařící vodou (nejlépe "kropáčem"), což čerta vyplaší. V Anglii se zase na Velký pátek vysévalo konopí, ze kterého se dělaly oprátky k věšení zločinců (Hangman´s Day). Dnes má ovšem vysévání konopí úplně, ale úplně jiný účel a oprátka za to nikomu nehrozí.


"Čeština, jak ji neznáte" není kurzem českého jazyka, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to spíše povídání a zamyšlení o češtině, jejích proměnách v závislosti na společenském životě, historii a podobně. Jednotlivé kapitoly se pozastavují u různých zvláštností a zajímavostí, které v současné češtině nalézáme.

Doufáme, že se vám tato série zastavení nad českým jazykem bude líbit. Přivítáme samozřejmě vaše názory a připomínky.