Pravice kritizuje olomoucké žalobce, žádá, ať nesou odpovědnost

Bývalý ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase Pavel Blažek (ODS) ocenil odvahu soudkyně Heleny Králové, která zprostila Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, a bývalé zpravodajce viny ze zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Nečase (ODS). Neschopnost a nekompetentnost naopak Blažek vytýká Vrchnímu státnímu zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Předseda ODS Petr Fiala očekává, že jeho žalobci vyvodí z verdiktu osobní odpovědnost. Podobně reagoval také exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zdůraznil, že rozhodnutí soudu není pravomocné a je třeba vyčkat na verdikt odvolacího soudu. "Považuji ale za mimořádně nešťastné, jestliže se nedozvíme odůvodnění. Myslím, že veřejnost na ně má právo a určitě by šlo nalézt jiný způsob, jak ochránit utajované skutečnosti, než tajit celé odůvodnění," sdělil ČTK Pelikán.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) výrok soudu respektuje. "Já myslím, že to, co se odehrávalo na úřadu vlády za vlády Petra Nečase, v pořádku nebylo. Ve standardní demokracii by mělo okolí premiéra fungovat poněkud jiným způsobem, ale jestli docházelo k porušování zákona, jestli celá ta věc má trestněprávní rovinu, o tom musí rozhodnout nezávislý soud a já přirozeně rozhodnutí nezávislého soudu respektuji," řekl Sobotka novinářům