Prázdniny v Telči, to není jen festival, ale způsob života, tvrdí jeho návštěvníci

Foto: www.prazdninyvtelci.cz

Už po čtyřiadvacáté se letos do Telče sjeli návštěvníci na dvoutýdenní festival Prázdniny v Telči. Každoročně tu v první polovině srpna vystupuje špička českého folku a country. Střídají se tu například skupiny Javory, Hradišťan, Buty nebo Čechomor i písničkáři Jarek Nohavica, Pavel Žalman a Vlasta Redl. V minulých letech tu ale zazpívali a zahráli i Hana Hegerová, Jiří Stivín nebo Jaroslav Svěcený. V Telči se ale také hraje divadlo, probíhají tu výstavy a umělecké dílny, kde se lidé naučí třeba batikovat. Pravidelným návštěvníkem festivalu v Telči je i naše redakční kolegyně Martina Lustigová.

"Na festivalu je hezké to, že se na pódiu sejdou například začínající kapely se zkušenými interprety. Většina večerů se totiž skládá ze tří vystoupení a kouzlo telčského festivalu je právě v tom, že divák jde na koncert své kapely, a přitom může objevit někoho úplně nového. Já jsem tak třeba před pěti lety šla na koncert Čechomoru a odešla jsem úplně nadšená z vystoupení liberecké skupiny Jaret. A samozřejmě její koncert jsem si ani letos nemohla nechat ujít."

A k programu - co festival nabízí?

"Festival nabízí řekněme osvědčené kapely, jako je Hradišťan, Poutníci. Krásný byl například nedělní koncert Karla Plíhala. Vedle toho byla ale i divadelní představení, vystoupila například Bára Hrzánová se svým oblíbeným Hrdým Budžesem. A v sobotu nabídlo své představení Divadlo Sklep."

Jsou tam i nějaké doprovodné programy, řekněme pro děti?

"Doprovodné programy v Telči jsou, protože se konec konců říká, že Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života. A to je pravda, protože v Telči je vlastně od samého rána co dělat. Probíhají tam takzvané dílny, kde se nejenom děti, ale i dospělí mohou naučit třeba batikovat, mohou se naučit drátenickému řemeslu, mohou malovat. Nakonec ty obrazy, které se tam malují - říkám záměrně obrazy, protože to jsou obrovská plátna, která malují v podstatě davy lidí - se vystavují každý večer na zámku. Dá se vyjet parní mašinkou na výlet, oblíbené jsou samozřejmě i návštěvy okolí Telče, protože to okolí je krásné. Můžu připomenout třeba hrad Roštejn, nedaleké Slavonice nebo Dačice."

Jak je to s návštěvností? Kdo se tam sjíždí?

A poslední otázka: nezradilo vás letos počasí?

"Trochu ano, protože se přiznám, že jsem asi nebyla sama, kdo na koncertech seděl v zimní bundě a v zimním svetru. Přesto ale bylo moc pěkné sledovat, jak minulý víkend na Hrdém Budžesovi seděly davy lidí v přívalových lijácích v pláštěnkách, protože deštníky by přece jenom rušily lidi kolem, a diváci se smáli a výborně se bavili. Takže ani to nepříznivé počasí nás prostě neodradilo."

S Martinou Lustigovou o festivalu Prázdniny v Telči hovořila Milena Štráfeldová