Pražská radnice chce vystěhovat bezdomovce z centra do tábora na okraji města

Foto: ČTK

Neudržovaná plocha u Malešické teplárny, Jižní Město nebo skládka odpadu v Ďáblicích - na jednom z těchto míst by během půl roku měla vzniknout tzv. Oáza pro bezdomovce. Vznik tábora pro lidi bez přístřeší předpokládá akční plán bezdomovectví, který v úterý přijala pražská radnice. Jeho součástí je i jednotná evidence bezdomovců. S návrhem přišel radní pro sociální otázky Jiří Janeček z ODS:

Zdůrazňuje, že chystaná Oáza by měla sloužit těm, kteří nestojí o návrat do normálního života:

"Jsou to lidé, kteří jsou odmítnuti pro svou opilost nebo svou nepřizpůsobivost různými neziskovými organizacemi, tak jako i našimi příspěvkovými organizacemi hl. m. Prahy, protože není možné, aby tito lidé byli umístěni do zařízení, kde je třeba sto bezdomovců, kteří se chtějí zpátky resocializovat."

V Praze žije podle odhadů kolem tří a půl tisíce lidí bez přístřeší. Speciální tábor by sloužil asi pro tři sta z nich. Radní Janeček pro Český rozhlas zdůraznil, že by v něm byli zcela dobrovolně. Popsal také, jak by zařízení mělo vypadat:

Petra Lakatošová  (Foto: www.mpsv.cz)
"Bylo by převážně složeno z unibuněk, byl by tam sociální pracovník, zdravotní pracovník, byla by tam nějaká menší jídelna a pak nějaké chatky, ve kterých by bezdomovci přespávali. Samozřejmě by tam musel být nějaký dohled a představuji si, že tam bude muset pravidelně jezdit i městská policie."

S návrhem ale nesouhlasí neziskové organizace, které se bezdomovci zabývají. Pavla Lakatošová z organizace Naděje říká, že sociální služba má jít naopak tam, kde se bezdomovci zdržují:

"Je obvyklé i ve všech západoevropských městech, že denní centra pro lidi bez domova se budují uprostřed měst nebo v blízkosti hlavních nádraží."

Alexandr Budka
Podle Alexandra Budky, šéfredaktora časopisu pro bezdomovce Nový domov, je problém soustředit tolik lidí bez přístřeší na jedno místo:

"Celkem prověřená zkušenost ve všech možných typech sociální služby je, že jestliže ty problematické klienty soustředíte do jednoho místa, tak si vůbec nepomůžete. Naopak to generuje další problémy. Takže osvědčená strategie v mnoha evropských zemích a městech je decentralizace těchto služeb."

Akční plán bezdomovectví, který schválila pražská radnice, v sobě podle Budky skrývá i právní problémy:

Foto: ČTK
"Vlastně není ošetřeno, jakým způsobem by se tam ti lidé dopravovali nebo jakým způsobem bychom je přiměli k tomu, aby tuto službu využívali. Aby se to nezvrhlo v to, že se Městská policie stane jakýmsi sběrným oddílem, který bude ty lidi více či méně nedobrovolně vyvážet někam za Prahu, oni se budou vzápětí zase vracet zpátky a tak to poběží jako nekonečný kruh."

A co na návrh tzv. Oázy říkají sami bezdomovci?

"Nemyslím si, že je to správná cesta. Myslím si, že je to omezování osobní svobody. - To neschvaluju! - Je to vyhození člověka z určitýho místa."

S návrhem radního Janečka nesouhlasí ani TOP 09. Podle svého pražského lídra Františka Laudáta chce naopak sociální služby pro bezdomovce decentralizovat.