Pražské gorily se objeví v reality show Českého rozhlasu

0:00
/
0:00

Fenomén reality show plní v těchto měsících vysílání českých soukromých televizí a láká k obrazovskám zhruba 2,5 milionu lidí denně. Pro vítěze soutěží Big brother a Vyvolení je připraveno tučné konto 10 nebo 11 milionů korun. Český rozhlas teď přišel s reality show poněkud netradiční. A protože milion můžeme v žargonu označit jako meloun, i tady se budou rozdávat melouny. Na vítěze této nové soutěže jich čeká rovnou dvanáct. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Reality show nese tajemný název Odhalení a rovněž jeho účastníky sledují nepřetržitě kamery.

"Našimi "soutěžícími" jsou gorily nížinné z pražské zoologické zahrady. Jsou tam tři dospělá zvířata samec Richard a dvě samičky Kijivu a Shinda a pak je tam ještě mládě Moja, ale to vzhledem ke své nezletilosti je mimo soutěž,"

uvedl Miroslav Bobek šéfredaktor internetové stanice Českého rozhlasu Leonardo. Tvůrci nezastírají, že projekt je možností, jak využít současné vlny reality show, a udělat něco dobrého pro gorily a to díky sms zprávám, které budou diváci zasílat svým favoritům.

"My samozřejmě na tom projektu nechceme vydělat a výtěžek půjde na ochranu goril ve volné přírodě."

Autoři projektu se snaží tímto krokem vytvořit jakousi protiváhu lidským reality show. A právě určitou ironií je i cena pro vítěze - 12 melounů, nikoliv potištěných papírků, ale zelených a pěkně šťavnatých. Pořadatelé se také snaží, aby se projekt nedotkl běžného života goril v pavilonu a aby měli diváci možnost sledovat jejich přirozené chování, dodává Miroslav Bobek.

"Samozřejmě, že nejde jenom o hru, ale jde také o to, že prostřednictvím goril se chceme dozvědět něco víc o nás, o lidech, protože k nám mají hodně blízko. Možná blíž, než si myslíme. Budeme sledovat každý den, co se v tom pavilonu děje a jednotlivé události nám budou komentovat vědci různých oborů. Od zoologů, přes psychology až třeba po sexuologa."

Kolik kamer bude gorily sledovat a budou i v místech, kam návštěvník nepřijde?

"Určitě. Ty kamery jsou rozmístěny ve všech prostorách. V tuto chvíli na naši on-line režii máme připojeno 14 kamer, protože v zoologické zahradě máme prostor, kde jsou neustále osádky, které vybírají nejzajímavější záběry a on-line je zpracovávají. Od 7. listopadu, kdy projekt začíná, to uvidí uživatelé internetu na stránkách www.rozhlas.cz/odhaleni a také tady v rozhlase připravujeme každodenní sestřihy pro Českou televizi."

Jak na to reagovala zoologická zahrada, přivítala tento projekt?

"My už jsme něco jiného, ne takovou reality show, dělali. Například to byly přenosy hnízdění sokolů nebo přenosy nosorožců ze Zoo Dvůr Králové nad Labem. Čili oni věděli, že máme jistou zkušenost a po kratičkém váhání k tomu přistoupili. Podobně v České televizi ta reakce byla: to je bezvaný nápad, do toho jdeme. A potom takový povzdech: sakra, že jsme na to nepřišli my."