Pražské Hlavní nádraží projde zásadní rekonstrukcí

Hlavní nádraží v Praze

Tento čtvrtek v 11.00 začala kompletní rekonstrukce pražského Hlavního nádraží. Haly, kterými dnes lidé raději jen rychle projdou, se do pěti let změní na reprezentativní, čisté a bezpečné prostory, které budou připomínat mezinárodní letiště. Stavbu za miliardu korun provede italská společnost Grandi Stazioni. U slavnostního zahájení rekonstrukce byla Milena Štráfeldová:

Hlavní nádraží v Praze
Sherwood - tak se mezi Pražany dnes říká okolí pražského Hlavního nádraží. Přes časté policejní kontroly se tu stále znovu objevují kapsáři, prodávají se tu drogy. Samotná budova nejdůležitějšího nádraží v České republice bývá ve večerních hodinách noclehárnou pro lidi bez domova. Přitom jí za rok projde kolem třiceti milionů lidí. A jaké by si Hlavní nádraží přáli sami cestující?

"Čisté a bezpečné. Vadí mi tady velká koncentrace různých bezdomovců a podobných lidí i špína mi vadí,"

říká například Veronika Nováková z Prahy. České dráhy o nedostatcích Hlavního nádraží dobře vědí a už před několika lety začaly připravovat jeho rekonstrukci. Jejich mluvčí Aleš Ondrůj vysvětluje, jak bude nádraží vypadat v závěru roku 2011:

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček  (vpravo) a italský velvyslanec Giorgio Radicati při zahájení stavebních prací,  foto: ČTK
"Hlavní nádraží se kompletně změní, bude se to týkat nejenom těch vnějších částí, fasády a podobně, ale hlavně interiéru nádraží. Jednak nabídne cestujícím další služby, například obchody, kavárny nebo služby, které dnes tady chybějí. České dráhy ale současně počítají s tím, že se výrazně zvýší komfort odbavení cestujících. Nabídneme jim nové centrum sjednoceného odbavení, takže by měli být odbavováni podobně, jako jsou zvyklí na ruzyňském letišti nebo na západoevropských nádražích."

Výběrové řízení na celkovou rekonstrukci Hlavního nádraží vyhrála v roce 2003 italská společnost Grandi Stazioni. Další tři roky trvaly přípravy celého projektu. Velmi náročná bude například oprava historické budovy, kterou v secesním stylu postavil architekt Josef Fanta. Jak ale zdůraznil finanční ředitel společnosti Cassertano, Grandi Stazioni nebude přestavbu nádraží provádět sama:

"Budeme spolupracovat s našimi nejvýznamnějšími partnery, s Metrostavem, společností EC Harris, s Metroprojektem i s ateliérem architekta Patrika Kotase tak, aby tento projekt měl maximální úspěch. Pro Grandi Stazzioni je to z mezinárodního hlediska ten nejdůležitější projekt."

Podobně jako pražské Hlavní nádraží zrekonstruuje italská společnost Grandi Stazioni i nádraží v Karlových Varech a Mariánských Lázních. Podobnou přestavbou procházejí ale i další nádražní budovy, například v Olomouci, Ostravě nebo Chebu. Jak upřesňuje generální ředitel Českých drah Josef Bazala, zrekonstruovaná nádraží by se měla stát novým městským centrem:

"Ten projekt živá nádraží je určen nejenom pro cestující, kteří cestují na Českých drahách, ale má záměr zapojit nádraží i do městského celku a dostat na ta nádraží i zákazníky, kteří necestují vlakem."

Celkem chtějí České dráhy v projektu živá nádraží opravit asi šedesát dalších nádražních budov. Josef Bazala potvrdil, že při tom počítají s účastí zahraničních firem a kapitálu.