Pražské Quadriennale udělovalo ceny

Foto: ČTK

Na pondělním slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla v Praze byla tradičně v předstihu udělena ocenění mezinárodní soutěžní přehlídky Pražské Quadriennale, jíž se do 26. června zúčastní téměř sedmdesát zemí. Zlaté medaile získaly letos v této konkurenci Brazílie, Chorvatsko, Lotyšsko, Maďarsko, Nový Zéland, Mexiko, Velká Británie, Řecko a Norsko.

Zástupci Brazílie převzali hlavní cenu za nejlepší expozici Pražského Quadriennale scénografie a divadelního prostoru,  foto: ČTK
Hlavní cenu - Zlatou Trigu si z Pražského Quadriennale odnáší Brazílie. Letošní - 12. ročník - této mezinárodní přehlídky divadla, scénografie, designu a umění - udělil celkem deset ocenění. Výstavu všech zhruba 70 týmů z celého světa můžete vidět ve Veletržním paláci. Jak říká člen poroty, slovenský režisér Viliam Dočolomanský, letos se quadriennale zaměřilo na scénografii, kterou se nesnaží chápat pouze jako dekorativní záležitost uzavřenou v divadle, "ale jako vnímání konceptu prostoru, prostoru městského. Prostor zároveň může být zvukový design, to znamená otevírá kategorie pro mnohem širší vnímání prostorového designu. V tomto smyslu se porota shodla na udělení Zlaté Trigy brazilské expozici proto, že je tam zřejmý proud, který vychází z jejich vlastních kulturních kořenů a z toho, že si tyto kořeny uvědomují."

Brazilská expozice,  foto: Archiv PQ 2011
Mezinárodní porota jí odměnila citlivé propojení scénografie s popkulturou. Kurátorem vítězné expozice nazvané Postavy a pomezí: brazilské scénografické teritorium byl Antonio Grassi, autory tématu Aby Cohen a Ronald Teixeira. Brazilci se v něm snaží o "ukázku scénografie coby provokativního umění, kde scénograf je výzkumníkem, jenž zobrazuje obor jako citové bezpečí". Podle poroty se jim to povedlo s šarmem, citem i stylem. Kurátor Antonio Grassi k tomu řekl:

"Náš projekt ukazuje různorodost divadelní a umělecké produkce v Brazílií. Hledá určité spojení mezi pracemi od různých autorů, kteří vycházejí z rozdílných prostředí. Jde o to, ukázat rozmanitost kreativity našich umělců."

Emma Ransley,  foto: Luděk Neužil,  archiv PQ 2011
Brazilci bodovali také za nejlepší realizaci inscenace. Stánek brazilského umění vzbuzuje zájem i mezi návštěvníky výstavy ve Veletržním paláci. Člen mezinárodní poroty, režisér Viliam Dočolomanský objasnil důvody takové zájmu:

"Je to všechno výsledkem velmi spontánní potřeby projevit se, potřeby, která se chce projevit a nemá na to velký rozpočet. Myslím si, že ta živost, spontanita, mnohost forem, potřeba těch velmi chudých umělců v Brazílií tvořit táto scénografická představení, je to nejzákladnější živé, co může oslovit stejně tak odbornou veřejnost, jako i široké publikum."

Zákulisí performance Krétakör,  foto: Miroslav Halada,  archiv PQ 2011
Zlatá medaile za nejlepší scénické řešení putuje do Chorvatska. Cenu za nejlepší kostým dostala Emma Ransleyová z Nového Zélandu za své Obytné šaty, které porotu ohromily extrémní jednoduchostí a konceptuální silou. Za nejlepší práci v oblasti divadelní architektury a prostoru byly oceněny Mexiko a Řecko. Zlatou medaili za nejlepší užití divadelní technologie si odváží chorvatský projekt Numen/For Use. Nejlepší expozici ve Studentské sekci připravili studenti katedry scénografie Lotyšské akademie umění. Cena za nejlepší kurátorský koncept expozice patří Maďarsku. S přáním zdůraznit klíčový význam děl zvukových a světelných designérů a v naději, že se těmto zásadním, byť často podceňovaným prvkům scénografie dostane zasloužené pozornosti, udělila porota zvláštní cenu za vynikající zvukový design Velké Británii.

V budově, kde dříve sídlil komunistický deník Rudé právo, vystoupí se svým spektáklem od středy celkem devětkrát progresivní maďarská skupina Krétakör. Multimediální reality show se dotkne upálení Jana Palacha, neutěšené politické situace v současném Maďarsku, náboženství, ale i úskalí vztahů mezi rodiči i dětmi a v neposlední řadě hledání identity střední Evropy.