Před 80 lety odbavili v Ruzyni 13 tisíc lidí, dnes 13 miliónů

Foto: Ondřej Tomšů

Je to právě 80 let, kdy na letiště Ruzyně přiletěl první letecký spoj. Bylo devět hodin ráno a na ranvej vystupovali první cestující.

Letiště Ruzyně v roce 1957,  foto: archiv Letiště Praha,  a. s.
"Jednalo se o spoj, který letěl z Piešťan, Zlína, Brna až do Prahy. Měl kapacitu 14 cestujících. Tenhle první přílet nebyl ještě klasickou komerční linkou, na kterou se daly zakoupit letenky, byl to spíše prezentační spoj. Tehdy byl otevřen první historický terminál, který se na letišti používá dodnes, ale pro státní lety, ne civilní. V době, kdy bylo letiště otevřeno, tak mělo pouze travnaté vzletové a přistávací dráhy," uvedla tisková mluvčí Marika Janoušková.

Letiště Václava Havla se rozhodlo tento historický let v den výročí zopakovat. Skoro po stejné trase.

"Bohužel budeme muset vynechat Zlín, protože v dnešní době tam velké letadlo nemůže přistát. Máme na tento let pozvané hosty a kromě toho byl dán i do prodeje. Byl o něj obrovský zájem. Letenky byly vyprodány za několik minut."

Cestující uvidí vzlety a přistání přímo na dráze

Douglas DC-2 na letišti Ruzyně,  foto: Archiv Letiště Praha,  a. s.
Tím oslavy nekončí. Letiště Ruzyně se domluvilo s aerolinkami, které budou do Prahy posílat zajímavá letadla, která sem běžně nelétají. Na konec jara je naplánovaná výstava přímo na terminálu, která přiblíží minulost i budoucnost letiště. Návštěvníci se například dozví, jak vypadá komunikace mezi věží a letadlem. A na červen (10. a 11. 6.) se chystá Víkend otevřených dveří.

"Tam bychom chtěli představit kromě zajímavých historických letadel, techniku, která se využívá na pražském letišti, nabídku leteckých společností, zajímavé profese z letiště. Účastníci této akce by měli možnost se podívat i do zákulisí letiště nejenom přímo na dráhu, ale také jet se podívat autobusy na vzlety a přistání, a do dalších neveřejných prostor letiště."

Před osmdesáti lety tu odbavili 13 tisíc lidí, dneska 13 miliónů

Před osmdesáti lety letiště odbavilo více než 13 tisíc cestujících. V roce 2016 jich bylo více než 13 milionů. V šedesátých letech se uskutečnil první let za oceán.

"První transatlantická linka byla do Havany, a bylo to v roce 1962. Když to srovnáme s dnešní situací, existuje 11 leteckých dopravců, kteří zajišťují dálkové linky."

Studie už řeší budoucí rozvoj letiště. Jen od roku 2015 do roku 2017 se otevřelo 45 nových linek, přibyla řada nových dopravců. Jak dodala tisková mluvčí Marika Janoušková, Praha má v současné době velice zajímavou nabídku:

"Z Prahy se létá i do destinací, kam se z konkurenčních letišť nelétá. Dochází k tomu, že nejenom Češi létají z jiných letišť, ale naopak třeba Němci, lidé z příhraničních oblastí, začínají létat přes Prahu do dostinací, do kterých má Praha lepší spojení."

Pražské letiště chce v příštím desetiletí investovat do rozvoje 27 miliard Kč. V příštích 20 letech čeká roční růst počtu cestujících o 3,4 procenta.