Přehled tisku

Připravila Eva Petržílková

Neúspěch iniciativy lidoveckých poslanců, která počítala s úplným zákazem reklamy na tabákové výrobky, přilákal značnou pozornost komentátorů celoplošných českých deníků. Firmy by podle návrhu mohly cigarety a jiné kuřivo propagovat pouze uvnitř specializovaných prodejen s tabákem. Návrh poslanců KDU-ČSL však sněmovna v úterý těsnou většinou zamítla.

Podle Pražského slova přitažlivost tabákových výrobků neposilují jen reklamy placené tabákovými koncerny, ale též politici, známí herci a úspěšní podnikatelé, kteří se s cigaretou v ústech běžně ukazují na veřejnosti. " V politicky a kulturně blízkých zemích přitom až na výjimky platí zásada, že veřejní činitelé, vysocí státní úředníci, ale i celebrity jdou příkladem. Ačkoli si leckdy zapálí, s cigaretou se nikde nevystavují. Nekouří před kamerou. Jsou si vědomi, že by dávali špatný příklad," míní autor.

Nad neúspěchem iniciativy lidoveckých poslanců ve sněmovně, která počítala s úplným zákazem reklamy na tabákové výrobky, se pozastavuje i deník Mladá fronta Dnes: "Nelze jednoznačně říct, zda je pravda na straně tabákových společností či poslanců KDU-ČSL. Sporné je, zda takové firmy smějí své vražedné zboží vychvalovat v reklamě. Naše sněmovna řekla: Ano, je to přece zboží. Navrhovatel zákona, lidovec Josef Janeček, ale křičel: Ne, cigarety jsou přece vražedné!, připomíná autor. Soudí, že snaha zakázat reklamu na cigarety je polovičatý krok, který nic neřeší. Buď tvrdíme, že společnost má povinnost, aby chránila své členy, zejména nedospělé, před tím, aby páchali sebevraždu, jak činí v případě drog. Potom ale musíme zakázat ne reklamu, ale přímo cigarety. Prokazatelně jsou totiž přinejmenším nebezpečnější než měkké drogy," uzavírá své zamyšlení list.

"Windows zdarma do každé školy." - O tomto slibu multimiliardáře Billa Gatese, který ušetří 325 milionů korun na nákup dalších počítačů pro vládní projekt Internet do škol, informují Lidové noviny. Nejbohatší muž světa a hlavní mozek firmy Microsoft Bill Gates ve středu při návštěvě školy na pražském Žižkově slíbil, že všechny počítače dodávané v rámci projektu Internet do škol budou zdarma vybaveny operačním systémem Windows. ˝Vedení společnosti Microsoft se rozhodlo věnovat dar českému školství. Rozhodli jsme se rovněž, že projekt rozšíříme i do dětských nemocnic. I děti dlouhodobě upoutané na lůžko tak budou moci pokračovat ve výuce prostřednictvím internetu,˝ řekl Gates. Firma Microsoft je součástí konsorcia vedeného společnostmi AutoCont Online a Český Telecom, které po čtyřměsíčních průtazích vyhrálo soutěž na generálního dodavatele vládního projektu Internet do škol. Za akci trvající do roku 2005 utratí stát přibližně pět miliard. Software darovaný Gatesem ušetří vládě asi 325 milionů korun.

Stát se dlužníkem, neplatit a žít si v České republice nad poměry bylo podle deníku Pražské Slovo ještě před pár lety snadné. "Neplatiči se nemohlo stát nic," konstatuje deník. "Peněžní domy, nyní už všechny zprivatizované a tudíž pod bedlivou kontrolou akcionářů, jsou opatrné. Vyhýbají se riziku a půjčují jen prověřeným klientům. Nové projekty a neznámí zákazníci bez úspěšné podnikatelské historie mnoho šancí nemají. Krokem k obnově důvěry se mají stát registry dlužníků. Jejich otevření sice neuvolní stavidla úvěrů, jsou to však první důležité kroky k obnově důvěry mezi hráči na ekonomickém hřišti, podniky, podnikateli a bankami," uzavírá Pražské Slovo.

Podle Hospodářských novin mají opět budoucnost učňovské profese. Velká poptávka je v současnosti na trhu práce například po oborech, jako je obráběč kovů, nástrojař nebo frézař. Žádaní jsou i truhláři, zámečníci, skláři a švadleny. Vyplývá to z výsledků studie, kterou si nechala zpracovat Akademie řemesel české Hospodářské komory. Na nedostatek nově vyučených si stěžují někteří zaměstnavatelé. Zájem o učňovské vzdělání přitom od roku 1996 klesá. Přispívají k tomu i střední odborné školy a gymnázia, které se snaží získat co nejvíce žáků, na něž pak dostanou státní dotaci. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje ve spolupráci s Hospodářskou komorou inovaci učňovských povolání tak, aby jejich nabídka lépe odpovídala požadavkům po pracovních místech, uvádějí Hospodářské noviny.

Lidové noviny se zamýšlejí nad výrokem ministra kultury Pavla Dostála, že kvůli rostoucímu počtu duchovních v ČR resort v příštím roce uvolní méně peněz na provoz regionálních divadel, symfonických orchestrů či městských knihoven. "Nic proti církevním hodnostářům, ale proč by je měli platit daňoví poplatníci, tedy i zapřísáhlí ateisté?" ptá se list. "To, že v roce 2002 nebude dostatek financí na kulturu, je vina ministerstva, neboť nebylo schopné vyřešit majetkové spory mezi státem a církví. Ministr Dostál teď pláče tak trochu na vlastním hrobě. Snažil se, pravda, ale jednání s církvemi neposunul za poslední tři roky o mnoho dopředu," uzavírají Lidové noviny.

Slib ministra průmyslu a obchodu Grégra, že rezignuje na svou funkci, pokud se zpozdí rozjezd Temelína, byl podle Mladé fronty Dnes vážný a odvážný zároveň. "Slib byl také dobře vypočítaný. Ministr nekončí, jen nabízí rezignaci," dodává dále deník. "Premiér Zeman rezignaci nepřijme. Proč by pár měsíců před volbami propouštěl jednoho z posledních matadorů, kteří s ním (Zemanem) před léty ve vládě sebevrahů začínali? Ať dotáhne do konce Temelín i mnoho zásadních rozhodnutí o privatizaci. Zeman v Grégrovi vidí schopného a oddaného pomocníka," dodává deník.

"Ačkoliv patří Česká republika k nejhustěji zalesněným státům Evropy, začíná v ní paradoxně chybět palivové dřevo," upozorňují Lidové noviny. "Mnoho lidí totiž ve snaze ušetřit při stále rostoucích cenách elektřiny a plynu začíná znovu topit právě dřevem. To se tak v mnoha regionech stává nedostatkovým zbožím, na které musejí zákazníci čekat. Některé dřevařské firmy a lesní správy proto zavedly pro zájemce pořadníky. Roste i počet lidí, kteří stejně jako dříve chodí do lesa a za úplatu lesní správě si sami palivové dřevo zpracovávají a odvážejí. Zástupci vedení státní společnosti Lesy České republiky přitom tvrdí, že správci lesů nedokáží v budoucnu rostoucí poptávku po palivovém dřevě uspokojit, pokud stát jeho výrobu nepodpoří. Uvítali by proto, kdyby do pozemkového fondu získali pozemky na pěstování rychle rostoucích dřevin, které se k enegetickým účelům dají využít, píše deník.

Nad silným kursem české koruny se pozastavují Hospodářské noviny: "Exportéři mají do jisté míry pravdu, když tvrdí, že jim silný kurs koruny podráží nohy. Má to však řadu ale," poznamenává deník. "Pokud někdo pouze vyváží, nakupuje u nás tak levně, že se mu to vyplatí i za situace významnějších změn kursu, míní autorka. Navíc takzvaných čistých exportérů je minimum. Většina z nich - jedná se především o velké podniky - potřebné součásti doveze, upraví a vyveze. Nižší zisky z prodejů v zahraničí pak kompenzují levnějšími dovozy a to, co neutratí za dovoz komponentů, mají zajištěno na dlouhou dobu dopředu bankovními operacemi. Na kurs si proto stěžovat nemusejí, přestože právě jejich nespokojenost je slyšet nejvíc, míní list.

Nový léčivý pramen objevili hydrogeologové v Mariánských Lázních. Tento zdroj minerální vody nahradí Lesní pramen, který byl před lety kontaminován jedy, píše o tom deník Mladá fronta Dnes na své regionální stránce. Kyselka vytéká ze zkušebního vrtu, vzdáleného několik set metrů od Lesního pramene. Podle ředitele Léčebných lázní Mariánské Lázně Leona Novobilského by nový zdroj mohla veřejnost začít využívat od lázeňské sezóny 2002. Prameny v Mariánských Lázních patří svým složením mezi nejrozmanitější ve střední Evropě. Studená kyselka pramení v malé hloubce, prameny proto nejsou propojeny. Podle ředitele karlovarské Správy léčebných přírodních zdrojů a kolonád Tomáše Vylity je podobný objev pramene v Karlových Varech prakticky vyloučen. Nalezená minerální voda má většinou stejné vlastnosti jako nejbližší pramen. Systém termálních vod je totiž propojen v hloubce dva až tři kilometry, informuje deník.

Kapela Lucie, držitelka dvou zlatých Českých slavíků, nevystoupí na sobotním ceremoniálu této ankety. Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes s tím, že skupina Lucie se nedokáže ztotožnit s dramaturgií a celkovou podobou slavnostního večera tak, jak ji definovaly předchozí ročníky ankety v režii soukromé televize Nova. Skupina se tímto nechce vymezovat vůči divákům Novy, ale pouze proti některým pořadům této komerční televizní stanice, které jsou v příkrém rozporu s chápáním umění, jak je vnímá a snaží se prezentovat skupina Lucie," sdělila kapela ve středečním prohlášení.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio