Přehled tisku

Výběr z českého tisku připravila Zdeňka Kuchyňová.

Vyšetřovatel Vladimír Machala, který se zabývá kauzou ředitele televize Nova Vladimíra Železného má ochranku. Podle českého tisku ho speciální tým hlídá od minulého týdne. V něm vyšetřovatel šéfa televize obvinil z pokusu o poškozování věřitele a neúspěšně žádal jeho vazbu. Už letos v červnu, dva měsíce poté, co obvinil ředitele Novy, Machalu zbili neznámí útočníci. Jaké konkrétní nebezpečí mu nyní hrozilo nebo hrozí, však policie tají. Podle deníku Právo je zdrojem obavy o Machalovu bezpečnost textová zpráva, která přišla na jeho mobilní telefon krátce poté, co policie 4. listopadu zadržela právníka ředitele Novy Aleše Rozehnala. Autor zprávy prý vyšetřovatele v souvislosti s kauzou Železný vydíral.

K případu se vrací i Mladá fronta Dnes. Jak uvádí, ředitel úřadu vyšetřování Miroslav Antl prohlásil, že jeho úřad čelí v kauze Železný obrovským tlakům. Vzduchem teď létají závažná prohlášení. Jejich slabinou však je nápadná neurčitost a povšechnost. Konkrétní je nakonec jen podivné sdělení, že "vyšší místa slíbila, že Antl tyto věci nemusí s nikým konzultovat". Znamená to, že jindy musí? Je tedy nezávislý či není? A co si počít s prohlášením "když je něco ke stíhání, tak budeme stíhat". Jak list poznamenal, to by snad mělo platit vždy. Antlovy výroky každopádně pobouřily Železného obhájce. Ozval se i místopředseda ODS Petr Nečas. Podle jeho slov by měl Antl místo "nevěrohodného mlžení" jasně a konkrétně říci, jaké politické tlaky či zájmy má na mysli.


Mladá fronta Dnes se věnuje neuvěřitelnému případu na jihu Moravy. Rakvický farář Vojtěch V. Protivínský agitoval při posledních senátních volbách proti komunistům a policie ho za to chce pohnat před soud. Hrozí mu dva roky vězení. Podle policie tímto jednáním veřejně hanobil skupinu obyvatel pro jejich politické přesvědčení, protože nechal vyrobit letáky se zvýrazněným nápisem: Zastavte nástup komunistů! Farář sám považuje obvinění za absurdní. Dospěl k přesvědčení, že břeclavská policie zřejmě nemá co na práci.


Jak píší Hospodářské noviny, zemědělci se musí rozhodnout, v čem budou dál podnikat. Odborníci totiž upozorňují, že česká agrární cesta do Evropy může připomínat vývoj v nových spolkových zemích Německa. V těchto zemích - čili na území bývalé NDR - totiž za posledních 10 let výrazně poklesla živočišná výroba. Například produkce vepřového masa se snížila o 70 procent. Studie výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky odhaduje, že vzhledem k přírodním podmínkám čeká domácí zemědělství budoucnost spíše v méně intenzívní produkci, než je živočišná výroba. Zelenou by ovšem měla dostat podpora podnikatelů při údržbě krajiny či rozvoji agroturistiky.


Český stát zaplatí za dluhy po tuzemských bankách a firmách v nejbližších letech téměř 200 miliard korun. S odvoláním na zprávu ministerstva financí o tom informují Lidové noviny. Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty jde spíše o pesimistický scénář. Je rozhodující, jaká bude ztráta kvůli pádu bývalé Investiční a Poštovní banky, která se v červnu 2000 dostala do nucené správy. Za problémy této banky má stát zaplatit nejvyšší sumu. Ani řešení problémů zbývajících bank nebude zadarmo, protože úvěry poskytnuté Českou spořitelnou a Komerční bankou přijdou daňové poplatníky na téměř 60 miliard korun, dodávají Lidové noviny.


Jak zajistit, aby se ve školách svítilo a topilo? To je otázka, kterou si podle Mladé fronty Dnes klade řada ředitelů středních škol. Peníze, které dostávají od státu na provoz, totiž mnohde nestačí ani na úhradu faktur za dodávky elektrické energie a tepla. Podle kvalifikovaných odhadů chybí v regionálním školství nejméně čtyři sta milionů korun. Školy proto zatím šetří, jak se dá. Například oddalováním okamžiku, kdy se pustí topení. S možností, jak školám přilepšit, přišel předseda sněmovního školského výboru Petr Mareš. Požadoval, aby sněmovna odsouhlasila převod části peněz, jež ministerstvo školství loni získalo na projekt zavádění internetu do škol, ve prospěch školních pokladen. Argumentoval tím, že školy jsou na pokraji krachu a peníze na počítače se stejně nepodaří vyčerpat. Sociální demokraté a komunisté však debatu o finančních problémech regionálního školství zablokovali s tím, že nechtějí počítačový projekt zničit, dodává Mladá fronta Dnes.


Čtyři karlovarští policisté, kteří v květnu údajně zbili sedmatřicetiletého Roma Karla Bíllého, čelí od pátku obvinění z rasově motivovaného jednání. Vyšetřovatel původně kvalifikoval útok jako zneužití pravomoci veřejného činitele. Uvádí to deník Právo s tím, že podle Františka Konváře z republikového úřadu vyšetřování Inspekce ministra vnitra navíc vypátrala ještě pátého policistu, který je také podezřelý z útoku. Policie Bíllého kontrolovala, když mu při jízdě autem došel benzín. Ačkoli měl doklady v pořádku, policista přivolal kolegy. Podle výpovědi Bílého ho policisté odvezli do lesa, kde ho napadli a surově zbili. Také mu údajně vyhrožovali, že pokud událost oznámí, oběsí ho, uvádí Právo.


Platit bankám půjčky? Jednodušší je nesplácet a nakonec si svůj dluh za zlomek původní ceny přes překupníka koupit. Podobný postup je podle lidí, kteří se obchody se špatnými úvěry zabývají, v Česku běžný. Podle Mladé fronty Dnes to umožňuje pomalá práce soudů a postoj komerčních bank, které nekontrolovaly své dlužníky a své pohledávky raději předaly státní České konsolidační agentuře. V západních zemích soudy věřitelům rychle alespoň část peněz vrátí cestou konkurzů, dražeb majetku dlužníků nebo přeměnou pohledávek na akcie firem a jejich ozdravením. Lidé obeznámení s obchodem s pohledávkami tvrdí, že nákup dluhů pro dlužníka přes zprostředkovatele je častý. Účet za skupování vlastních dluhů však platí daňoví poplatníci.


Rybáři se dostali do dilematu. Jak píše Mladá fronta Dnes, na jedné straně je těší zlepšující se čistota řek a potoků. Na druhé straně jim začíná vadit, že průzračnost bystřin překročila určité meze. Tvrdí totiž, že voda je někde natolik čistá, že to pstruhům přestává prospívat. Ve vodě už totiž není tolik organických látek, jimiž se živí další živočichové, kteří jsou potravou pro pstruha. Jednatel západočeského rybářského svazu Jan Štípek vidí jednu z hlavních příčin v tom, že zemědělci méně hnojí organickými látkami, které déšť splachuje do řek a potoků. Podíl na kvalitnější vodě má i utlumení průmyslové výroby a větší důraz na to, aby firmy nevypouštěly do řek a potoků škodliviny.


A zajímavost na závěr: Jak jsme vás informovali, herec Boleslav Polívka, jinak také král fiktivního Valašského království, si hledal svoji královnu. Podle deníku Právo byla zvolena ve vsetínském domě kultury. Pod dohledem stovek "poddaných" si tam Boleslav Dobrotivý vybral z dvanácti finálových uchazeček valašského původu pětatřicetiletou Danielu Hanákovou. Budoucí královnu však varoval před žárlivostí své "civilní" přítelkyně. Učitelka mateřské školy si získala srdce krále mimo jiné tím, že jako jedna z mála dokázala vypít na ex slivovici v disciplíně, v níž měly ženy předvést, jak elegantně se umějí vypořádat s pitím této valašské pálenky. Promenádu v plavkách nahradila přehlídka modelů. Před králem se ženy prošly v různě odvážných kostýmech od tygrovaných plavek přes večerní róby až po valašské spodničky. Bolek Polívka si ke královně vybral i dvě dvorní dámy a místokrálovnu. Tou se stala nejstarší soutěžící, sedmapadesátilá revizorka Jarmila Billová, která ohromila bravurní hrou na harmoniku. Vítězky místo obvyklých kosmetických balíčků dostaly tři kubíky dřeva, projížďku na koni a raftu nebo dřevěný trakař.