Přehled tisku

Výběr z českých deníků s datem 1. února připravila Eva Petržílková.

Krize čtyřkoalice je nejčastějším tématem českých deníků:

Podle Lidových novin připomíná zdlouhavý rozpad čtyřkoalice rozvodové řízení manželů, kteří se léta nenáviděli, ale báli se nahlas si to přiznat. "Ještě před pár týdny se na sebe lidé čtyřky usmívali, dnes na sebe lijou špínu. Cyril Svoboda je intrikán, kterému jde o moc. Členové ODA jsou zase nesolidní partneři, kteří nejsou schopní platit dluhy a proto musí z volebního kola ven. Šéf ODA Žantovský nerad souhlasí, ale uraženě šlehne po ostatních. Když my, pak i Pilip a Kalousek. Kvůli darům ODS a šlendriánu na ministerstvu obrany. Bravo, teď ještě dodat něco o zákulisníkovi Zieleniecovi, vypočítavém Rumlovi a přiškrtit Kühnla. Michael Žantovský určitě ještě něco najde - pomsta za odhalený nepořádek ve vlastní straně mu za ten trapný rozvodový kabaret stojí. A voliči? Ti musejí pochopit. Jde přece o alianci, bez které se český politický systém totálně zhroutí, uzavírají Lidové noviny.

Deník Mladá fronta Dnes přirovnává Čtyřkoalici k pohádkové sani: "Její hlavy se pustily do rvačky a nakonec se vzájemně sežraly," píše list. "Co je ale pochopitelné u zaostalého plaza, působí v podání lidí, kteří o sobě tvrdí, že by dokázali vládnout, jako náhlý záchvat duševní nemoci. Teorie her říká, že si hráči snaží vylepšit svou pozici, zvýšit tržní cenu či šanci na vítězství. Přirozeně se snaží zhoršit vyhlídky soupeřů. Hra, která se řídí opakem, je nesmyslná. Jakoby se útočníci národního fotbalového mužstva vrhli na obránce, aby umožnili dát Belgičanům vítězný gól. A přesně to teď Čtyřkoalice předvádí," konstatuje deník.


Americká společnost CME odmítla plán ředitele televize Nova Vladimíra Železného na splacení dluhu ve výši jedné miliardy korun. Informují o tom Hospodářské noviny. Šéf Novy svým někdejším investorům nabídl, že dluh zaplatí poté, co prodá svých 11 procent ve společnosti CET 21 firmě MEF Holding Jiřího Šmejce. Železného podíl v CET 21 je ale zablokován soudem a CME odmítá jednat o stažení návrhu na jeho exekuci. Mediální zástupce americké společnosti Michael Donáth prohlásil, že pokud šéf Novy nezaplatí, nebudou jednat ani s MEF Holdingem, ani s nikým jiným. Nova se podle svého mluvčího Martina Chalupského vyjádří až po návratu Jiřího Šmejce ze zahraničí, uvádějí Hospodářské noviny.


Už za čtrnáct dní začne ve švýcarském Luganu arbitráž, u níž se František Chvalovský dožaduje zaplacení více než dvou miliard korun. Jak připomíná deník Mladá fronta Dnes, na straně žalovaných je Československá obchodní banka jakožto nástupce Investiční a Poštovní banky, dále Plzeňský Prazdroj a dva vlivní muži z těchto firem - bývalý náměstek IPB Libor Procházka a předchozí ředitel Prazdroje Vladimír Peřina. Bývalý předseda fotbalového svazu Chvalovský zažaloval ČSOB počátkem loňského roku kvůli neshodám při pokusu ovládnout Jihočeské pivovary před čtyřmi roky. Na ovládnutí Jihočeských pivovarů se Chvalovský dohodl právě s Procházkou a Peřinou. Akcie pivovaru si však nakonec stáhla samotná IPB s posvěcením svého majitele, japonské Nomury. Chvalovský se proto žalobou domáhá náhrady za nenaplněnou smlouvu. Podle dřívějších informací nejde v arbitráži o pivovar, ale o ochranné známky Budweiser Bier a Budějovické pivo, na jejichž užívání mají Jihočeské pivovary právo.


Podle Deníků Bohemia čeká Českou republiku v únoru víc svateb, než je obvyklé. Enormní počet párů chce totiž uzavřít sňatek v některém ze dní s magickými dvojkami - tedy 2., 20. a 22. 2 roku 2002. Jen na pražské Staroměstské radnicí bude v sobotu jedenáct svateb, zatímco normálně jsou tak dvě. Numerologové pak podotýkají, že dvojice, které si vyberou dvojkové datum pro svatební den, dokážou pod vlivem tohoto čísla lásku přijímat a také ji oddaně vracet. Tolik Deníky Bohemia.


Podíl dětí na násilné kriminalitě v ČR vzrůstá. V každé stovce kriminálníků, kteří během zločinu použili násilí, bylo loni sedm dětí. Ještě před třemi lety jich bylo jen pět. Informuje o tom deník Mladá fronta Dnes s tím, že podle loňských policejních statistik se děti loni podílely na třech vraždách, pěti znásilněních, 245 ozbrojených loupežích a mnoha tisících krádeží. Případy jsou však kvůli nízkému věku pachatelů odloženy a nikdo za ně není potrestán. Trestu se podle listu nemusí bát ani rodiče dětí. "Bohužel - dokázat, že rodiče zanedbali výchovu, a proto by měli za činy svých dětí dostat trest oni, je velmi problematické. Jen málokdy se to podaří," připustila podle listu mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Řešením může být podle některých policistů snížení hranice trestní odpovědnosti z dnešních 15 let a častější nařizování ústavní výchovy, uvádí list. Další odborníci však podle deníku namítají, že nemá smysl trestat děti, protože na jejich činech se odrazila rodičovská výchova. Poslanecká sněmovna loni v prosinci propustila do druhého čtení vládní návrh zákona, který upravuje trestání mládeže a mladých lidí do 21 let za porušení zákona. Návrh zákona o soudnictví ve věcech mládeže chce pro mladé delikventy zřídit zvláštní senáty a zvýraznit výchovná opatření, dodává deník.


Pardubické K-centrum, které chtělo v únoru umožnit mladým lidem anonymní testování čistoty drogy extáze, projekt zatím nezahájí. Důvodem je odmítavý postoj chrudimské policie. Píše o tom Mladá fronta Dnes s tím, že pilulky takzvané taneční drogy často obsahují příměs látek, které mohou poškodit zdraví, případně uživatele zabít. Právě těmto případům chtělo K-centrum předcházet. Testování již provádí na jižní Moravě sdružení Podané ruce. Chrudim měla být prvním českým městem, kde by se dělaly zkoušky čistoty drogy. "Našim kriminalistům se testování drog nelíbí. Pokud by s tím v Chrudimi začali, budeme se tím zabývat," řekla listu mluvčí chrudimské policie. Na sdružení Podané ruce podala podle listu v minulosti trestní oznámení protidrogová centrála. Státní zástupce však podle listu v testování trestný čin neshledal. "Testování extáze určitě začneme provádět, ale jedině až o této činnosti nikdo nebude moci tvrdit, že je v rozporu se zákonem," řekl deníku vedoucí pardubického K-centra Michal Zahradník.


Lidové noviny si všímají toho, že někteří lékaři nechtějí v poslední době potvrzovat žákům a studentům škol omluvenky. Odůvodňují to tím, že povinností lékařů je léčit a nikoli omlouvat - to by podle nich měli dělat zákonní zástupci. Pokud už si některá škola od doktora písemné vysvětlení absence žáka vyžádá, budou za něj muset rodiče zaplatit. Pojišťovny totiž podobné věci neproplácejí, dodávají Lidové noviny.


Medicínská péče v nemocnicích je podle českých rodiček kvalitní. Současně však upozorňují, že jim v mnoha porodnicích narození dítěte znepříjemňuje rutina, buzení v časných ranních hodinách a špatné jídlo. Vyplynulo to z průzkumu Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio, jehož se loni zúčastnilo 1700 žen. Výsledky průzkumu zveřejnil deník Mladá fronta Dnes. Podle průzkumu si matky nejčastěji stěžovaly na špatnou stravu - je prý nadýmavá, studená, jediným nápojem bývá černý čaj. Naopak si většinou pochvalovaly chování personálu na sále. Ženy také často kritizovaly chování pracovníků na oddělení šestinedělí. Průzkum sledoval i služby poskytované porodnicemi. Zařízení hodnotily i matky. Nejlépe z tohoto pohledu dopadly nemocnice ve Vrchlabí a Brně-Bohunicích. Naopak neuspěla pražská porodnice ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Pouze průměrně si vedly vyhlášené kliniky, o nichž se předpokládá, že mají výborné medicínské výsledky, například Všeobecná fakultní nemocnice v Praze u Apolináře. Výsledky průzkumu se staly jedním z podkladů pro Průvodce porodnicemi České republiky, který vyjde tento měsíc, informuje list.


Podle Lidových novin některé obce na jihu Čech ve snaze udržet zaměstnanost samy podnikají, nebo kupují a zachraňují zkrachovalé firmy. Podle starostů stačí radnicím na rozdíl od soukromých majitelů jen minimální zisk. Důležité je především zachování pracovních míst. Například město Volary na Prachaticku koupilo od Jitony Soběslav krachující dýhárnu, kterou se firma rozhodla uzavřít. Od té doby v ní stále zaměstnává 40 lidí. Stejně jako Volary se do podnikání pustila s větším či menším úspěchem i řada dalších obcí a měst. Například Třeboň provozuje dvoje lázně a České Budějovice samy hospodaří s firmou Lesy a rybníky města, konstatují Lidové noviny.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio