Přehled tisku

Připravila Monika Holešovská

Mladá fronta Dnes upozorňuje na to, e úřady nedokáou úspěně zabránit zneuívání sociálních dávek. Řada lidí, kteří dostávají sociální podporu například pro své děti, státní pomoc propíjí nebo prohrává v automatech. Radnice proto část vyplácených peněz stále častěji nahrazují nejrůznějími poukázkami na konkrétní zboí, ale ani to nestačí. "Lze tomu zabránit. Ale jen tak, e jídlo tomu člověku přinesete domů a počkáte, a ho před vámi sní," říká Petr Niederle z ministerstva práce a sociálních věcí. Sociální dávky v naturáliích dostávají například lidé ve Valaském Meziříčí. Ti vak i nadále odmítají nabízenou práci, nepřispívají do rodinného rozpočtu na děti a nijak zvlá se o ně nestarají. Úředníci si s nimi nevědí rady. "Lidé si u obchodníka, se kterým jsme domluveni, koupí třeba pět kilo mouky a vymění to s někým jiným za láhev rumu. To jsme potom tam, kde jsme byli," říkají úředníci z Valaského Meziříčí. Problémy přiznávají i zástupci jiných měst.


Rozebrat starý panelák, panely odvést o sto kilometrů dál a tam z nich postavit nový dům. Tak vypadá plán, kterým východoněmecký podnikatel Bernd Eue okoval české stavitele, píe Mladá fronta Dnes. Do Česka chce vozit rozmontované německé paneláky a stavět z nich domky pro sociálně slabí rodiny. Na demontá paneláků patrně získá od saské vlády dotace, take četí partneři věří, e budou moci získat německé pouité panely zadarmo. "Vyjednáváme u i s ministerskými úředníky české vlády," uvedl Eue. Podle jeho českého partnera Svatopluka Zídka, který projekt prezentoval na ministerstvu pro místní rozvoj, je potřeba jetě spočítat, zda se celá akce vyplatí. "Za pokus to ale určitě stojí," uvedl. Proti projektu brojí někteří politici a nesouhlasně se tváří četí výrobci stavebních hmot a stavební experti.


Evroptí investoři jsou velmi nespokojeni s vysokou úrovní korupce v České republice. Dozvíte se z Lidových novin. Firmy sdruené v Evropsko-českém fóru si proto hodlají stěovat u komisaře pro rozíření Evropské unie Güntera Verheugena. Největí kritiku si vyslouil Obchodní rejstřík. ˝Hovoříme o úkonech, je by měly být hotové během několika dní, avak bez úplatků či osobních konexí mohou trvat rok i více,˝ tvrdí se v textu stínosti. České obchodně-právní prostředí je podle investorů stále poněkud vzdáleno tomu, na co jsou zvyklí v unii. ˝Pro evropské investory je zvlátě znepokojivé, e ke korupci dochází zejména ve spojitosti s veřejnými zakázkami,˝ stojí dále ve stínosti. Český ministr spravedlnosti Jaroslav Bure vak kritiku investorů povauje za bezpředmětnou. "Tohle musím odmítnout jako ničím nepodloenou kritiku motivovanou zřejmým úmyslem kodit,˝ uvedl Bure.


Z Lidových novin se dozvíte, e prezident Václav Havel jmenoval dvě eny do vysokých soudních funkcí. Místopředsedkyní Ústavního soudu se včera stala dosavadní předsedkyně Nejvyího soudu Elika Wagnerová. Na její místo zároveň Havel jmenoval Ivu Broovou, která předsedala kolegiu Nejvyího soudu. ˝Pevně věřím, e opřeny o své ivotní zkuenosti, o své odborné předpoklady, o svou moudrost a svou enskou citlivost budete posilovat svou prací autoritu obou těchto nejvyích soudních institucí,˝ blahopřál po převzetí jmenovacích dekretů soudkyním prezident. Se jmenováním obou en nesouhlasí ministr spravedlnosti Jaroslav Bure ani ODS. Bure tvrdí, e Broová nemá v justici ani mezi advokáty a jinými právníky velkou odbornou pověst a autoritu, aby mohla funkci předsedkyně Nejvyího soudu zastávat. Politikům z ODS se nelíbilo, e se Havel rozhodl obsadit tato místa bez porady s ministrem spravedlnosti či éfy parlamentních komor.


Centrum Olomouce se změnilo na Moskvu v době první světové války. Píí Lidové noviny. Filmaři tam toti natáčejí snímek Doktor ivago. Celé Olomoucké náměstí je zastavěno přívěsy a karavany, některé z uliček v centru města jsou zataraseny. Film natáčejí anglicko-české filmové táby. Olomouc si filmaři zvolili proto, e je podle jejich názoru nejvhodnějím městem v Česku pro natáčení scén otevřených moskevských ulic. Děj filmu je situován do období první světové války a ruské bolevické revoluce. Film reíruje italský reisér Giacomo Campiotti a jednu z hlavních rolí obsadí herec Sam Neill, který hrál ji ve filmech Jurský park a Piano. Neill ovem v Olomouci jetě chybí. ˝Měl by přijet v přítích dnech,˝ řekl vedoucí produkce Pavel Nový.


V Česku můe rozvod manelů trvat i několik let. Dozvíte se z deníku Právo. Příčinou je jak zatíenost soudů, tak nové právní předpisy, podle kterých musí být u manelství s dětmi upraveny poměry dítěte, tedy do čí péče bude svěřeno, a určení výivného jetě před rozvodem. Pokud se manelé nedohodnou a rozhodnou se vést proti sobě zákopovou válku, pak soudu nezbývá nic jiného ne hledat pravdu v dlouhých a opakovaných řízeních, co znamená dlouhou hru s časem. Podle psychologů jsou pak jediným poraeným v této válce děti. Pokud vak v manelství, které se rozpadne, děti nejsou, jdou věci vyřeit velmi rychle. Často během jediného měsíce, kdy jsou manelé dohodnuti o bydlení a rozdělení majetku.


Z Hospodářských novin se dozvíte, e koruna posílila k letonímu maximu. Zpráva o platební bilanci vedla obchodníky s korunou k přesvědčení, e se na trhu brzy objeví dalí zahraniční kapitál. Koruna proto posílila a na 31,28 koruny za euro. Za celou dobu obchodování byla silnějí jen loni v prosinci, kdy kurs dosáhl 31,21 koruny za euro. Příznivý vliv na kurs měny mají podle dealerů i prohláení představitelů centrální banky i Ministerstva financí, z nich nevyplývá, e by se chystal zásah proti silné měně. Ministr financí Jiří Rusnok vak uvedl, e silná koruna není pro ekonomiku zásadním problémem. Centrální banka včera ústy člena bankovní rady Pavla těpánka prohlásila, e se korunu podařilo stabilizovat. Koruna by podle obchodníků mohla zpevnit a na 31 Kč/euro.


Fotbalisté praské Sparty v posledním pohárovém utkání sezóny ve čtvrtfinálové skupině porazili FC Porto 2:0, informují Hospodářské noviny. Vítěznou tečku za letoním účinkováním 150. utkání v evropských pohárech udělali góly Sionka a Jaroíka. Trenér Jaroslav Hřebík po zápasu řekl: "Byl to pro nás velice těký zápas. Porto přijelo do Prahy s enormní snahou zvítězit a udret si tak naději na postup. Nastoupili jsme v novém sloení obrany, co bylo velké riziko, ale hráči to zvládli. Zvítězili jsme zasloueně, u před vedoucím gólem jsme si vypracovali dvě velké ance."


Světová pou české tragikomedie pokračuje. V nabídce čtyřiceti německých kin se objevil film Jana Hřebejka Musíme si pomáhat, který loni získal nominaci na Oscara. Snímek u mimo Česko a Slovensko viděli diváci v USA a Kanadě, dále na Tchajwanu, v Jiní Koreji, Austrálii, Řecku, Polsku a Jihoafrické republice. Zahraniční cestu začal film loni v červnu v USA. Trby přesáhly podle producenta Ondřeje Trojana 1,3 miliónu dolarů. Na jaře se mají uskutečnit premiéry na dalích místech. Uvidí jej tak diváci ve výcarsku, Mexiku, Japonsku, Rakousku, Novém Zélandu a následně i v celé Latinské Americe a zemích bývalé Jugoslávie. Britskou premiéru bude mít Hřebejkův film 31. května. Podrobnosti přináí Hospodářské noviny.

Autor: Monika Holešovská
spustit audio