Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png

Jednání, na kterém se ve středu večer sociální demokraté domluvili se stranami Koalice na společném programu a zahájili jednání o struktuře vlády, se odráží i v komentářích dnešních deníků.

Lidové noviny připomínají, že úspěch či neúspěch budoucího kabinetu si lidé spojí právě s osobou předsedy ČSSD Vladimíra Špidly, který začíná sestavovat vládu. Na to, aby tlačili šéfa ČSSD ke zdi, nemají jeho soupeři sílu ani prostředky, píše list. Domnívá se také, že ČSSD svým soupeřům ani jediný důležitý post nepřepustí zadarmo. "Při jednáních postupuje šéf ČSSD maximálně takticky, neponižuje druhou stranu a ovládá své emoce s rutinou indiánského náčelníka. Tedy, partneři se přitom budou ukájet pocitem vítězství a myslet si, že lepšího výsledku nebylo možno, při stávajícím poměru sil, dosáhnout," komentují koaliční vyjednávání LN. Dodávají, že nejspokojenější bude na konci sám budoucí premiér. Bezpochyby totiž dosáhne maxima, a přitom druhé straně vyhoví, hodnotí list Špidlovu režii.


Podle Mladé fronty Dnes nevznikne na konci koaličních jednání Pravolevá, nýbrž levá vláda. "Kdo si prostuduje plánované schodky rozpočtu, přičte k tomu jejich obvyklé socialistické překračování, napíše: bude to vláda levolevá. Z pravicového repertoáru nepřibrala do programu nic podstatného, z levých čísel vzdala se sociální demokracie ve prospěch svých středopravých partnerů jen malicherných položek...Problém nemůže udělat ani schodek rozpočtu - lze o pár procent couvnout a pak, za rok, jako obvykle slíbená čísla zas překročit," uvažuje MfD. Konstatuje, že lidovcům se nevyjednávalo těžce. Program pro ně není až tak důležitý, být u toho je důležitější. Do tuhého půjde podle listu až při debatě o ministrech. To je obor, kterému KDU-ČSL rozumí velmi dobře. Krok nové vlády do života však podle MfD nebude příliš optimistický. Kde nebyla shoda, napsalo se: obě strany zváží další postup. Rozpory trvají dál, bouřlivě či nesměle je bude vláda prožívat na každém významnějším kroku," předpovídá deník.


Uvažovaným rozšířením funkcí místopředsedů sněmovny se zabývá Právo. Přemýšlí nad tím, kde se asi vyjednavači příští koaliční vlády inspirovali, když navrhují, aby sněmovnu vedle předsedy řídilo šest místopředsedů. "Těžko nás mohou přesvědčovat, že méně místopředsedů by ten kolos ve Sněmovní ulici neuřídilo. Ještě minulý týden jich navrhovali jen pět. A opoziční ODS je přesvědčena, že čtyři bohatě stačí. My ostatní dobře víme, že tři jsou tak akorát. Jeden z ODS, druhý z KSČM, třetí z Koalice a ČSSD si zaslouží předsedu," uvažuje Právo. V objemu státního rozpočtu se náklady na zbytečné vydání pro zcela zbytečné politiky jaksi ztratí, ač "v leckteré škole či nemocnici by vzrušením omdleli, kdyby ty peníze dostali". Politickým stranám by však z parlamentního plýtvání mělo být úzko při vzpomínce na letošní volební účast, dodává autor komentáře Práva.


Manželům, kteří mají velké rozdíly v příjmech, se podle Mladé fronty Dnes rýsuje vidina nižších daní. I když definitivní dohoda o nové vládě se dolaďovala ještě ve středu večer, jedním z uzavřených bodů už je takzvané společné zdanění manželů, píše list. Díky němu by řada rodin, hlavně mladých, mohla ušetřit na daních značné částky. Společné zdanění znamená, že příjem rodiny se pro účely daně nejprve sečte dohromady a pak se rozdělí rovným dílem na dvě poloviny. Každý pak zdaní svou polovinu, což v některých případech umožní zdanit peníze menší sazbou, a tím ušetřit. Úspora se týká hlavně případů, kde každý z manželů přináší do rodinného rozpočtu odlišné částky. Typickým případem mohou být domácnosti, kde je manželka na mateřské dovolené a manžel nosí domů nadprůměrný příjem. U výdělku 25.000 hrubého může úspora činit přes 3000 za rok. Čím vyšší příjmy a rozdíly, tím lépe. Poslanci s manželkami na mateřské by mohli ušetřit ročně až dvacet tisíc, konstatuje MfD. Upozorňuje ale, že novinka může fungovat až po schválení novely zákona, takže nejdříve u příjmů za příští rok.


Tisíce obecních bytů, které se zastupitelstva chystají v privatizaci prodat nájemníkům za zlomek skutečné tržní ceny, lákají bankovní domy jako příležitost k poskytnutí masivního objemu hypoték. Jak píše Mladá fronta Dnes, Komerční banka spolu s Union pojišťovnou již například uzavřely rámcovou dohodu pro financování privatizace bytů v prvním pražském obvodě. Tržní ceny bytů v této lokalitě jsou nejvyšší v zemi. "Jejich cena má být od osmi do deseti tisíc za metr, takže padesátimetrový byt přijde na 400 tisíc korun. Obratem jej lze prodat za několikanásobek," soudí Vladimír Kubiš ze společnosti ACM, která se na přípravě dohody podílela. Dohoda banky a pojišťovny má podle Kubiše umožnit, aby hypotéky na privatizované byty mohli získat třeba i 70letí nájemníci, kteří by jinak kvůli vysokému věku dvacetiletou hypotéku nedostali. V případě jejího nesplácení začne bance podle Kubiše platit pojišťovna, která by měla řešit i případné problémy. Mluvčí Komerční banky Markéta Dvořáčková rámcovou smlouvu s pojišťovnou a Prahou 1 o financování privatizace bytů potvrdila. Poskytování hypotéky starším nájemníkům je podle ní běžné, ale pouze jako spolužadatelům. Hlavním žadatelem musí být vždy osoba, která bude po celou dobu trvání hypotéky v produktivním věku, ozřejmila. Při privatizaci obecních bytů by také nájemníci neměli mít problém získat hypotéku ve výši celé kupní ceny. "Rozdíl mezi prodejní a tržní cenou to bankám umožňuje," řekl MfD člen představenstva Českomoravské hypoteční banky Jan Sadil. Kubiš věří, že masové financování privatizace bytů by se mohlo rozrůst i mimo Prahu.


Nové znění takzvaného číselníku, který od 1. července mění ceny léků a podmínky pro jejich předepisování, dosud nemá řada lékařů. Podle dnešních Lidových novin teprve rozesílá příslušný tiskopis Všeobecná zdravotní pojišťovna na své okresní pobočky, kde si jej lékaři budou moci koupit. Část ordinací sice dostala aktualizovaný počítačový program, ale bez vysvětlivek, co které omezení znamená, píší LN. Všeobecná zdravotní pojišťovna podle listu tvrdí, že problém vznikl na ministerstvu zdravotnictví. "Ministr (Bohumil Fišer) vyhlášku platnou od 1. července podepsal až 13. června a ve Sbírce zákonů vyšla až osmadvacátého. Správně jsme měli teprve pak zadat úlohu tiskárně. Tak dlouho jsme ale nechtěli čekat, a tak tiskárna dostala data už o týden dříve," řekla LN mluvčí VZP Kateřina Zamastilová. Pojišťovna podle ní riskovala to, že ve výsledném textu mohly být drobné změny. Mluvčí ministerstva Otakar Černý netuší, kde se stala chyba a zda vůbec. "Podpis vyhlášky se s největší pravděpodobností zdržel kvůli několikatýdenní pracovní neschopnosti pana ministra," cituje deník mluvčího. Dodává, že Fišer se před volbami zranil při vyjížďce na kole. Podle Jany Uhrové ze Sdružení praktických lékařů ČR si na absenci nových číselníků stěžovalo během prvních dnů několik lékařů. V některých případech praktičtí lékaři nejenže nevědí, za které léky si budou muset pacienti připlácet a kolik, ale také nevědí, zda daný lék mohou vůbec beztrestně předepsat. Ministerstvo totiž u některých farmak zpřísnilo podmínky, dodávají Lidové noviny.


Mnozí majitelé takzvaných povodňových dluhopisů si nevybírají své výnosy. Ze 700 miliónů, které připadaly na úroky z prvních tří let, zbylo v České spořitelně, která byla jejich administrátorem, k loňskému srpnu 95 miliónů korun, píše Mladá fronta Dnes. Podle deníku si povodňový dluhopis málokdo kupoval před šesti lety s vědomím, že bezpečně a výhodně investuje své peníze, větší roli hrál soucit. Ti, kdo se je pořídili, ale rozhodně neprohloupili, upozorňuje. Letos je 976 tisíc kusů cenných papírů v nominální hodnotě jeden a deset tisíc korun splatných, to znamená, že počínaje srpnem po dobu následujících deseti let si mohou jejich majitelé vyzvednout nejen zisk, ale i částku, za kterou dluhopisy nakoupili. Kdo bude s výplatou otálet, ošidí sebe a dá vydělat České spořitelně. Zhodnocení dluhopisů je slušné, vyšší než inflace i úroky termínovaného bankovního vkladu. V prvním roce dosáhlo 12,5, druhém 14,5, ve třetím 4,7 a loni 6,6 procenta. Za rok 2002 bude vyplaceno osm procent. Jedna tisícikoruna se tak za pět let rozrostla o 463 korun, ze kterých po odečtení 25procentní daně zbývá čistého 349 korun. Průměrný hrubý roční výnos činí 9,26 procenta. O takových výnosech, navíc s minimem rizika, si lze v současné době nechat jen zdát, píše Mladá fronta Dnes.


Činnost Nejvyššího kontrolního úřadu by v nejbližší době nemělo narušit to, že bude od pondělí bez svého šéfa. Uvedl to pro Hospodářské noviny dosavadní prezident úřadu Lubomír Voleník, kterému jeho mandát 8. července skončí. Poslanci sice odhlasovali, že by měl zůstat v čele NKÚ a jeho zástupcem zvolili místopředsedu sněmovny Václava Brožíka (ČSSD), ale prezident Václav Havel odmítl oba jmenovat v souvislosti s končícím volebním obdobím sněmovny. "Bezvládí" by nemělo podle Voleníka úřad alespoň v následujících týdnech paralyzovat. Ze zákona bude kontrolorům velet nejstarší z nich František Bárta. Činnost úřadu je navíc dlouhodobě naplánována a seznam institucí, na které se zaměří, je pro letošek sestavený. Problémy by mohly nastat, pokud by prezident NKÚ nebyl jmenován po několik měsíců. "Poté by si kontrolovaná osoba mohla vzít šikovného právníka a dělat řadu nepříjemností v průběhu kontrolních akcí," řekl listu Voleník.


Otřesy a krize důvěry na akciových trzích přeskakují ze Spojených států do Evropy. Nejistota, která je po bilančních skandálech firem Enron, WorldCom, Xerox a dalších hlavním faktorem ovlivňujícím vývoj na trzích, se po odhalení kolem francouzské Vivendi změnila ve strach, že jde jen o první bilanční skandál velkého stylu na starém kontinentu. A že další budou následovat, píší Hospodářské noviny. Míní přitom, že šok je tak silný proto, že nákaza přišla z USA, které byly považovány za příklad hodný následování. Vždyť americké firmy orientované na stupňování výnosů zdánlivě našly cestu do ekonomického ráje, kde je boom věčný a inflace neznámá, konstatují. Lidové noviny přibližují reklamní kampaň ČEZ a Transgasu. Upozorňují, že energetické monopoly na ně věnovaly nemalé prostředky a soudí, že ČEZ i Transgas již zahájily přípravu na ostrý konkurenční boj.


Pacientům s neurózami či depresí nesmějí lékaři od středy předepisovat léky obsahující extrakt z rostliny kava-kava. Podle dnešní Mladé fronty Dnes zakázal Státní úřad pro kontrolu léčiv jejich používání, neboť mohou vážně poškodit játra. Zmíněné léky se prodávají pod názvy Leikan a Kavasan. Kromě nich obsahují závadnou látku mnohé potravinové doplňky na povzbuzení organismu, které však nejsou v kompetenci úřadu, dodává list. Zatímco Leikan je na lékařský předpis, Kavasan je i volně prodejný. Lékaři by proto měli o možných rizicích pacienty informovat, uvádí MfD. Ze stanoviska úřadu pro kontrolu léčiv vyplývá, že navzdory určitému riziku není nutné vysazovat lék okamžitě, pokud pacientům pomáhá při již existujících zdravotních potížích, ale stačí vyčkat do příští pravidelné návštěvy lékaře. Ústav listu potvrdil, že sám neeviduje žádný vážný nežádoucí účinek, ale podle zprávy Světové zdravotnické organizace se objevila řada případů poškození jater dávaných do souvislosti s léky obsahujícími látku kava-kava. "Větší zájem je však o takzvané potravinové doplňky," upozornil podle deníku mluvčí lékárnické komory Jan Horáček. Jde například o Revital kava-kava, který si lidé kupují na povzbuzení organismu. O vyřazení takových přípravků by musel rozhodnout hlavní hygienik, který tak zatím neučinil, dodává MfD.


Taxikář, který v Brně minulou sobotu zastřelil pasažéra, jenž ho ohrožoval sekerou, s největší pravděpodobností nebude stíhán. Dnešní Právo uvádí, že podle dosavadního vyšetřování policie řidič jednal v nutné obraně. "Taxikář měl zbraň legálně na svoji obranu a použil ji podle prozatímních důkazů při napadení, kdy byl ohrožen jeho život. Ještě budeme zajišťovat další důkazy, ale zatím nic nenaznačuje, že bychom taxikáře stíhali," řekla listu Dagmar Bartoníková z jihomoravské policejní správy. Již po události Bartoníková ČTK řekla, že smrtí jedenadvacetiletého zákazníka skončila cesta vozu taxislužby z centra Brna do Čenovické ulice. "Kolem půlnoci odvezl dvaatřicetiletý taxikář mladíka do chatové kolonie. Když po něm taxikář na místě požadoval zaplacení 178 korun, mladík řekl, že si pro ně dojde. Místo toho se vrátil se sekerou," uvedla mluvčí. Mladík nejprve sekerou rozbil okénko u řidiče, který v tom okamžiku v autě nebyl. Když se k němu taxikář vrátil, začal ho údajně násilník honit a snažil se ho zabít. Taxikář vytáhl zbraň a několikrát vystřelil na útočníka, který později navzdory zásahu zdravotníků zemřel.