Přehled tisku

Ministr kultury Pavel Dostál podle čtvrtečního Práva předpokládá, že po současných záplavách bude nutné znovu zvážit ochranu bývalých Sovových mlýnů v Praze. Muzeum Kampa, které zde sídlí a v němž je umístěna cenná sbírka moderního umění Jana a Medy Mládkových, se stalo při povodni nejohroženější galerií v Praze. "Měla by se tam dodatečně postavit nějaká zeď," navrhl Dostál.

Ministr kultury Pavel Dostál podle čtvrtečního Práva předpokládá, že po současných záplavách bude nutné znovu zvážit ochranu bývalých Sovových mlýnů v Praze. Muzeum Kampa, které zde sídlí a v němž je umístěna cenná sbírka moderního umění Jana a Medy Mládkových, se stalo při povodni nejohroženější galerií v Praze. "Měla by se tam dodatečně postavit nějaká zeď," navrhl Dostál. Ve středu odpoledne se podle Práva do zaplaveného objektu na lodích vypravili ředitelka Nadace Jana a Medy Mládkových Marie Šedivá, výtvarník Marian Karel, který vytvořil věž pro Sovovy mlýny, a projektant Miroslav Špaček. Po návštěvě muzea uvedli, že umělecká díla uložená v horních patrech jsou mimo nebezpečí, včetně cenné kolekce děl malíře Františka Kupky. Kvůli záplavám bude odloženo slavnostní otevření galerie, kterou pro svoji sbírku mecenáška umění Mládková buduje.


Pojistit si v současné době byt proti zlodějům, přírodní katastrofě či jiné majetkové škodě je nemožné. Pojišťovny, které mimo jiné ve středu na ministerstvu financí jednaly o krizové situaci v zemi, až do odvolání přestaly uzavírat smlouvy o majetkových pojištěních. Píše to Mladá fronta Dnes. Šéf asociace pojišťoven Vladimír Mráz k tomu řekl, že pojišťovat věc v momentě, kdy je jasné, že škoda nastane, je proti principu pojištění. Omezení se ovšem netýká pouze záplavami ohrožených oblastí. Mluvčí České pojišťovny Richard Kapsa k tomu uvedl, že rozsah povodní je tak velký, že se omezení týká celého území republiky. Jak Mladá fronta Dnes dodává, pojišťovny musí podle zákona sjednávat pouze povinné ručení, ale u ostatních smluv je jejich přístup věcí dohody. Zákazem uzavírat nové smlouvy chtějí pojišťovny předejít i možným podvodům.


Zatímco před malými obchody na stále více místech Prahy a dalších měst lze nalézt jen pytle s pískem, před supermarkety a hypermarkety se leckdy lidé mačkají. Obchodníkům tak rostou tržby, píše Mladá fronta Dnes. Největší poptávka je podle listu po pečivu, balených vodách, trvanlivých potravinách, ale i po hygienických potřebách, čisticích prostředcích i baterií či filmech do fotoaparátů. Oblíbeným obchodním artiklem posledních dnů se staly i deštníky.


Hospodářské noviny přinášejí úvahu, v níž spojují současné záplavy a blížící se komunální volby. "Aniž by o tom v této chvíli měli lidé čas přemýšlet, povodně jim pomohou najít odpověď na otázku, kterou si leckdo klade už několik let. Zní: Koho volit, a znovu se vynoří při podzimních komunálních volbách," píše autor komentáře. Domnívá se, že tragédie, kterou prožili, pomůže lidem vidět nejednoho kandidáta pod jiným úhlem, než jaký nabídnou volební plakáty. Bude se totiž hodnotit, co kdo a jak dělal či nedělal při povodni i když velká voda odtekla. Důležitější budou vzpomínky, který ze starostů, zastupitelů a jejich protikandidátů zachraňoval při povodních životy a majetek sousedů a kdo o sobě dával vědět hlasitými řečmi, upozorňuje komentář Hospodářských novin.


Nouzový stav a povinnosti občanů s ním spojené jsou námětem glosy v Právu. Ochrana práva na smrt ale neplatí, je-li vyhlášen nouzový stav. Zákonodárce vycházel z toho, že lidé odmítající evakuaci nechtějí zemřít, nýbrž jen podceňují nebezpečí. Komentátor zároveň připomíná, že orgány krizového řízení mohou evakuaci osob nařídit a každý je povinen vyhlášená omezení strpět. Krizový zákon však neříká, zda orgány krizového řízení mohou při evakuaci použít násilí. Je-li ohrožení života větší, mohou policisté podle zákona kohokoliv evakuovat i proti jeho vůli. Ovšem oprávnění použít násilí nemají jiné orgány, tedy třeba starosta. "Je chyba, že krizový zákon možnost násilné evakuace výslovně neupravuje," domnívá se autor komentáře Práva.


Chování lidí během přírodní katastrofy posuzuje komentář Mladé fronty Dnes. Tragédie podobné té současné jsou podle něj poučné. "Najednou zjišťujeme, kolik je mezi námi obětavých, kolik profesionálů, kolik je štědrých a soucitných lidí. Ale také kolik je darebáků a idiotů. A v důsledku se učíme i to, jak ty první ocenit. A jak těm druhým alespoň zatrhnout tipec," píše autor. Pozornost věnuje především tomu, že "je mezi námi příliš mnoho cynických čumilů". Podle něj lze úspěšně předpokládat, že to jsou tací, které voda neohrožuje a které vzrušuje tragédie jiných. Komentátor deníku se domnívá, že není-li pro tuto situaci zákon, měl by se vytvořit. A jestli takový zákon existuje, měl by být velmi důsledně dodržován. "Vůči tvorům, kteří pro vlastní rozkoš vadí tam, kde se zachraňuje, nelze být tolerantní," zdůrazňuje Mladá fronta Dnes.