Přehled tisku
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek kritizoval neratovickou chemičku Spolana za to, že během záplav nedostatečně informovala veřejnost o své situaci. V jejím areálu unikl ve čtvrtek z poškozeného potrubí nebezpečný chlór. Vedení podniku i oblastní krizové štáby o havárii podle místních obyvatel informovaly s téměř dvouhodinovým zpožděním, píše dnešní Mladá fronta Dnes.
Ministr životního prostředí Libor Ambrozek kritizoval neratovickou chemičku Spolana za to, že během záplav nedostatečně informovala veřejnost o své situaci. V jejím areálu unikl ve čtvrtek z poškozeného potrubí nebezpečný chlór. Vedení podniku i oblastní krizové štáby o havárii podle místních obyvatel informovaly s téměř dvouhodinovým zpožděním, píše dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). "Já i ministr obrany (Jaroslav) Tvrdík můžeme potvrdit, že vedení podniku i krizový štáb velmi málo komunikovaly s veřejností," řekl listu Ambrozek. Podle náměstka policejního ředitele Miroslava Antla se postupem krizových orgánů i vedení podniku už zabývá policie. Kvůli opožděnému informování jim podle něj hrozí obvinění z obecného ohrožení. Po čtvrtečním úniku plynu musel být v Neratovicích vyhlášen třetí stupeň chemického poplachu. Koncentrace chlóru v okolí továrny a v okolních obcích byly ale podle ministerstva životního prostředí a vedení firmy pod stanovenými limity. Další množství látky uniklo v sobotu. V neděli začali specialisté odčerpávat chlór ze skladu a přepracovávat ho na neškodný chlornan sodný. V pondělí do objektu mohli poprvé od čtvrteční havárie vstoupit hasiči, ale za přísných bezpečnostních opatření.
Nedostupnost dat z vodou poničené budovy Českého statistického úřadu v Praze Karlíně může zkomplikovat vstup ČR do EU. Píší Hospodářské noviny. Pokud nebudou známa důležitá makroekonomická data, nebude možné informovat EU o celkovém ekonomickém růstu. "Bez přehledných informacích o povodňových škodách nedostane Česká republika z Bruselu ani korunu," řekla novinám mluvčí statistického úřadu Vladimíra Pavlíčková. Činnost Českého statického úřadu je nyní kvůli povodním ochromena. Podle jeho předsedkyně Marie Bohaté musí úřad zpracovat také výsledky voleb. "Na pololetní údaje o hrubém domácím produktu také netrpělivě čeká vláda, aby mohla dokončit podobu státního rozpočtu na příští rok," zdůraznila Bohatá. Statistický úřad zatím ani neví, zda budou k dispozici všechny údaje ze sčítání lidu. Celkové škody napáchané vodou v úřadu zatím nedovede vyčíslit. Největší položku budou představovat náklady na obnovení centrálního výpočetního střediska, které se pohybují kolem 400 miliónů korun. ČSÚ o potřebných financích jedná s ministerstvem financí a obrátilo se i na statistický úřad Evropské unie Eurostat.
V pražské zoologické zahradě zavládl smutek. Lachtan Gaston, kterého odchytili němečtí záchranáři v pondělí, nepřežil převoz do Prahy. Uhynul včera okolo šesté hodiny ranní kousek před českou hranicí. ˝Se všemi to tady zamávalo. Byl pro nás symbolem dobrého konce,˝ řekl mluvčí zoo Vít Kahle. Přesnou příčinu smrti určí až pitva. Předpokládá se však, že zemřel na vyčerpání z několik set kilometrů dlouhé cesty po Vltavě a po Labi a kvůli infekci ze znečištěné vody. Podle ředitele pražské zoo Petra Fejka Gaston nebyl v pořádku již při odchycení, jinak by se nenechal polapit. Lachtan, jehož osudy sledovaly agentury po celém světě, uplaval ze zoo minulý týden ve čtvrtek, poté co jeho pavilon zaplavila voda.
Deník Právo píše, že ve tři hodiny odpoledne se včera na Kampě objevil v holínkách a s gumovými rukavicemi velvyslanec USA Craig Stapleton. S devíti dalšími Američany z ambasády s lopatami v rukou zahájili obnovu ostrova. "Projekt Kampa je akcí ambasády spíš než oficiálním projektem vlády USA," upřesnila na otázku Práva mluvčí velvyslanectví Lisa Hellingová. Ambasáda už navázala kontakt například s městskou částí Prahy 1. "Spolupracujeme na zjištění rozsahu škod a druhu pomoci, jež je potřeba," uvedla pro Právo mluvčí s tím, že vedle brigád svých pracovníků organizuje ambasáda i sbírku mezi americkými firmami a občany USA, kteří žijí v Česku. Přes 16 tisíc dolarů (480 tisíc Kč) vybrali zatím čeští krajané v New Yorku na pomoc ČR. Přes 10 tisíc (380 tisíc Kč) shromáždila během týdne od krajanů na pomoc Ústí nad Labem bývalá čs. krasobruslařka Ája Vrzáňová, která od roku 1950 žije v USA.
Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce nasadit na úklidové práce v postižených oblastech nezaměstnané a asi dvacet tisíc mladých mužů v tzv. civilní službě. Píše deník Právo. Veřejně prospěšné práce pro nezaměstnané budou organizovat obce i zaměstnavatelé. Podle Škromacha bude na tento účel vyčleněno asi 100 miliónů korun z prostředků určených na likvidaci povodní. Pro ubytování civilkářů a nezaměstnaných a jejich materiální vybavení připravuje podmínky Armáda ČR. Předpokládám, že toto opatření se samozřejmě nebude týkat nezaměstnaných ani mladých mužů na civilní službě, kteří jsou sami postiženi povodněmi, řekl Škromach.
Do boje proti terorismu se Česká republika vrhla hrdě, po hlavě. Tehdejší premiér přednesl silný projev a vláda vzápětí vyslala do Afghánistánu vojáky, které spojenci žádali. Třetí přislíbená jednotka, po jejíž pomoci Američané touží právě teď, už do Asie nedorazí. Píše Petr Fišer v Lidových novinách. Nejsou na vojenskou akci peníze. Ministr Tvrdík má jasné vysvětlení, které musí po zážitcích z minulého týdne pochopit každý - v době, kdy se Česká republika probouzí z černé povodňové smršti, jsou peníze prostě potřeba jinde. Tedy důvod čistě ekonomický. I ministr Tvrdík jistě ví, že to není celá pravda. Peníze na další jednotku v Afghánistánu by se při dobré vůli našly, ale v dnešní situaci by to nebylo politicky únosné. Nejen v parlamentu, nýbrž a především před voliči. A vláda nechce v těchto vypjatých chvílích dráždit své zaměstnavatele a nahrávat opozici na předem úspěšnou populistickou smeč. Je tu ještě jedno možné vysvětlení. Po odchodu bojovníka Zemana už vláda nebere honbu za teroristy tak vážně a vzdor slibům pomalu vyklízí pole. K nelibosti Američanů, kteří nezapomněli po záplavách nabídnout finanční pomoc.