Přehled tisku
Titulní strany pondělních českých deníků zaplnily zprávy o situaci v neratovické Spolaně, kde byl kvůli úniku chlóru v posledních dnech opakovaně vyhlášen chemický poplach. Listy zejména poukazují na neochotu vedení chemičky poskytnout o haváriích informace. Komentují i rozporuplné údaje firmy o množství uniklého chlóru. Zástupci Unipetrolu, pod nějž Spolana patří, v neděli již poněkolikáté upřesňovali odhady, kolik chlóru z areálu firmy v době povodní a při následných haváriích uniklo.
Titulní strany pondělních českých deníků zaplnily zprávy o situaci v neratovické Spolaně, kde byl kvůli úniku chlóru v posledních dnech opakovaně vyhlášen chemický poplach. Listy zejména poukazují na neochotu vedení chemičky poskytnout o haváriích informace. Komentují i rozporuplné údaje firmy o množství uniklého chlóru. Zástupci Unipetrolu, pod nějž Spolana patří, v neděli již poněkolikáté upřesňovali odhady, kolik chlóru z areálu firmy v době povodní a při následných haváriích uniklo. "Když lže malý kluk, stačí ho vytahat za uši. Mládenci, kteří lžou za situace, kdy proti haváriím ledabyle zabezpečené jedovaté látky odnesla voda do okolí vstříc bezbranným lidem, by už museli mít uši vytahané jako africký slon," konstatuje komentátor Práva.
Komentátor Mladé fronty Dnes (MfD) soudí, že Spolana lže, mlží a přiznává až pod tíhou nezvratných důkazů. V zapírání a chlácholení však podle něj chemičce zdatně sekunduje i kabinet Vladimíra Špidly. "Tvrdili, že je vše v pořádku. Tiskový mluvčí i ředitel závodu, ministři vnitra i obrany, ke chlácholení se přidal i premiér," poukazuje na situaci po první havárii 15. srpna. Později však politici podle listu "otočili". Po posledním vyhlášení chemického poplachu totiž již ministr vnitra Stanislav Gross prohlásil, že ve vedení chemičky ztratil důvěru. Premiér Špidla její vedení zase kritizoval během nedělního vystoupení v Senátu.
Hospodářské noviny (HN) konstatují, že lidé výrobky chemiček potřebují. Musí však požadovat, aby riziko spojené s jejich výrobou bylo co nejmenší a aby s nimi továrna hrála otevřenou hru. "V posledních dvou týdnech se ukázalo, že hlavně to druhé Spolana nedělá," míní list.
Mladá fronta Dnes v pondělí otiskla plné znění projevu premiéra Vladimíra Špidly, který přednesl v nedělním vysílání České televize. Česká republika podle něj při letošních povodních obstála a má dost sil k obnově: "Bezprostřední krize již končí, jsme jako boxer, kterého zasáhl těžký úder, ale zdaleka není k.o. a nastupuje do dalších těžkých kol odhodlaný dosáhnout vítězství. Naše vlast, Česká republika, je dost silná, abychom důsledky povodní zvládli. Jsem si tím jist." Občany, které povodeň připravila o majetek, ujistil, že nezůstanou opuštěni a sami: "Chci ujistit i ty, kteří jsou dnes na dně a bez síly a víry, že nezůstanou odstrčeni a sami", řekl premiér. "Vláda si je vědoma obtíží a své povinnosti být zcela nezpochybnitelně vládou všech a pro všechny. Prioritou v současné době je zajistit střechu nad hlavou všem, kdo o ni přišli, obnovit zničené komunikace, pomoci podnikatelům obnovit své podniky a živnosti. Naší strategií není cesta pouhého návratu, ale cesta kupředu. Stoleté katastrofy vedou často k novým hodnocením. Musíme se poučit a být schopni mnoha zásadních a nových rozhodnutí. Je třeba změnit přístup ke krajině. Musíme i nadále počítat s tím, že katastrofa může přijít kdykoliv, že název stoletá voda je pouhý statistický pojem, že povodeň může přijít každý rok. Tváří v tvář neštěstí a šoku nesmíme ani na vteřinu zapomínat, že život jde dál, že existuje i mnoho jiných problémů, na které musíme myslet."
Záplavami ohrožené stanice pražského metra měly být podle pondělního Práva uzavírány zhruba o 24 hodin dříve. V povodňovém plánu Prahy i metra totiž stojí, že ohrožené stanice mají být uzavírány, když Vltava dosáhne průtoku 1500 metrů krychlových vody za sekundu. Tolik vody protékalo korytem řeky v pondělí 12. srpna v 11:00. Pokyn k ukončení provozu a uzavírání metra ale generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Houfek vydal až v úterý 13. srpna v 16:00 s tím, že poslední vlaky vyjedou ve 22:00. Poslední cestující podle Práva vycházeli ze stanice Florenc a Můstek v úterý ve 23:00. Na Florenci se podle listu dokonce potkali s jednotkou hasičů, která se snažila příval vody do metra marně zastavit. Pražský primátor a šéf krizového štábu Igor Němec v dnešním rozhovoru pro Právo vyjádřil údiv nad tím, že metro jezdilo i po pondělní jedenácté hodině, kdy byl vyhlášen stav ohrožení. "To já jsem nevěděl, že jezdilo metro. To jsem opravdu nevěděl," řekl. Ještě v pondělí odpoledne přitom primátor metrem jel a vyzýval občany, aby se jím nebáli cestovat.
Ministr zemědělství Jaroslav Palas hodlá kvůli následkům záplav změnit některé priority agrární politiky. Neobává se však, že by povodně podstatně poznamenaly přípravu českého zemědělství na vstup do Evropské unie. Vyplývá to z jeho rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny. "Jsem přesvědčen, že naštěstí povodně naši přípravu na začlenění do Evropské unie nijak neovlivní. Jde o dlouhodobou strategii, na vyjednávání s Bruselem o produkčních kvótách a dotacích musíme být připraveni bez ohledu na naše současné potíže," konstatoval Palas. Upozornil ale, že záplavy ovlivní některé priority jeho resortu i požadavky na státní rozpočet. "Jednoznačně se do popředí dostanou investice do vodního hospodářství a rybníkářství. Bohužel se teď totiž jasně ukázalo, že v uplynulých deseti letech se těmto oborům naprosto nevěnovala dostatečná pozornost," upozornil.
O odhad výpadku ekonomické aktivity České republiky v důsledku ničivých záplav se chce pokusit Český statistický úřad. Zda však úřad za současné situace, kdy ničivé záplavy zničily jeho prostory v pražském Karlíně, zvládne vyčíslit i povodňové škody, si jeho předsedkyně Marie Bohatá není jista. "V tuto chvíli mohu říci, že se chceme pokusit o odhad výpadku ekonomické aktivity. Rádi bychom zmapovali i celkové škody, ale to prozatím nemohu slíbit," řekla v rozhovoru pro pondělní Lidové noviny.
Český Telecom poskytne slevy z měsíčních paušálních poplatků všem, kterým v důsledku záplav nefungoval telefon. Původně chtěl Telecom poskytnout slevy jen těm, jejichž telefon nefungoval 72 hodin, nyní se rozhodl zohlednit každý výpadek, i kdyby trval jen jediný den. S odvoláním na viceprezidenta pro sítě Českého Telecomu Petra Slováčka o tom informuje pondělní Právo. Podle Slováčka nyní Telecom dospěl k závěru, že jeho technologie mu dává natolik přesný přehled o poruchách a výpadcích, že není problém účtovat měsíční poplatek jen za dobu, kdy je přístroj plně funkční.