Přehled tisku
Na nominaci předsedy Senátu Petra Pitharta jako kandidáta do funkce prezidenta se dohodlo předsednictvo křesťanských demokratů. "Předložíme tento návrh příští týden našemu celostátnímu výboru," uvedl podle pátečních Hospodářských novin ve čtvrtek místopředseda KDU-ČSL a Poslanecké sněmovny Jan Kasal.
Na nominaci předsedy Senátu Petra Pitharta jako kandidáta do funkce prezidenta se dohodlo předsednictvo křesťanských demokratů. "Předložíme tento návrh příští týden našemu celostátnímu výboru," uvedl podle pátečních Hospodářských novin ve čtvrtek místopředseda KDU-ČSL a Poslanecké sněmovny Jan Kasal. Lidovci tak jako druhá z parlamentních stran řekli, kdo by se měl o pozici nástupce Václava Havla ucházet. Již dříve oznámila ODA oficiální nominaci senátorky Jaroslavy Moserové. ODA má však zastoupení pouze v Senátu, v červnových volbách do sněmovny propadla, dodávají HN. "Já vám k tomu nyní nic neřeknu, já jsem právě teď na Mělnicku kvůli škodám způsobeným povodněmi. Lidé teď mají jiné starosti, ale je jasné, že politické strany se teď budou muset i tomuto tématu věnovat," řekl listu Pithart.
Za kandidaturu expremiéra Miloše Zemana na prezidenta se podle pátečního Práva postavil obvodní výkonný výbor sociální demokracie v Praze 10. "OVV ČSSD Prahy 10 je přesvědčen, že Miloš Zeman je nejvhodnějším kandidátem ČSSD na prezidenta a vyzývá jej, aby kandidaturu přijal," praví se podle listu v usnesení ze 3. září. "Musím říci, že návrh byl drtivou většinou členů naprosto bezproblémově schválen. Tuším, že se z asi 15 zdržel jen jediný," sdělil Právu poslanec za ČSSD Miroslav Svoboda.
Příští hlava českého státu vzejde podle Mladé fronty Dnes z kompromisu mezi politickými stranami a na Hradčanech usedne ten, kdo bude nejméně vadit většině zákonodárců. Současné rituální přešlapování kolem kandidátů tuto realitu pouze potvrzuje - hledá se totiž normální úředník do normálních poměrů, píše deník. Upozorňuje, že volba prezidenta bude už za necelý půlrok a stále ještě není známé celé spektrum kandidátů. Zatímco ještě před volbami to vypadalo, že se kandidáti vyrojí v okamžiku, kdy voliči vytyčí hranice na politické scéně, neděje se zatím nic. MfD to vysvětluje tím, že se čeká na další, senátní volby. Rozložení sil v Senátu totiž ovlivní prezidentský zápas. Obsazení postu hlavy státu bude tedy velmi pravděpodobně spíše obchodem mezi stranami, než průhledným soupeřením silných mužů - osobností. "Ačkoliv je budoucí prezident nejistý, můžeme počítat s jedním: doba 'prezidenta monarchy' v naší zemi pravděpodobně končí," soudí deník.
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík nevylučuje, že se někdo pokouší ochromit práci vojenské rozvědky před pražským summitem NATO a možným útokem USA na Irák a že tak činí v souvislosti s kauzou bývalého agenta rozvědky Karla Srby. "Velmi intenzívně to prošetřujeme," řekl listu Tvrdík, nenaznačil však, koho podezřívá. Z armádní rozvědky podle LN masivně unikají tajné informace a dokonce i jména jejích důstojníků a agentů a objevují se v médiích. Ministr hodlá podle listu v nejbližší době podat trestní oznámení na několik příslušníků vojenské rozvědky kvůli úmyslnému porušení zákona o ochraně utajovaných skutečností a zákona o zpravodajských službách. Jak řekl, doufá, že jde jen o selhání několika řadových pracovníků služby. "Vypadá to totiž tak, že nešlo o žádné administrativní nedopatření, ale o úmysl," dodal.
Činnost pražské kanceláře amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a její spolupráci s českými orgány ocenil v rozhovoru pro páteční Právo velvyslanec Spojených států Craig Stapleton. "Česká strana trvale zajišťuje bezpečnost našich zařízení v Praze a rovněž poskytla vojenskou a zpravodajskou spolupráci, která je důležitou součástí celosvětové sítě boje s terorismem," zdůraznil velvyslanec. Zastoupení FBI, které bylo v Praze ustaveno v roce 2000 na žádost prezidenta Václava Havla, je podle diplomata velmi malé. "Spolupracuje s českou policií a dalšími institucemi, aby zlepšily vyšetřovací postupy a vytvořily účinný bezpečnostní systém. To nabylo po (loňských teroristických útocích) 11. září zvýšené naléhavosti a pokračuje," uvedl Stapleton. Češi podle něj podpořili USA jako spojenec, jako člen Severoatlantické aliance. "Velkou symbolickou hodnotou pro Američany byla nabídka záchranných týmů, i když se neuskutečnila, jelikož těch, co přežili útok v New Yorku, bylo velmi málo," podotkl velvyslanec.