Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png

Výsledku středeční prezidentské volby, z níž nevzešel vítězně ani jeden z navrhovaných kandidátů, a hodnocení možných uchazečů o nejvyšší ústavní funkci se věnuje většina komentářů českých novin. "Výsledek první volby je v několika ohledech zřejmý. Pozice předsedy vlády Vladimíra Špidly je slabší, než se čekalo. A nejpravděpodobnějším vítězem dalších pokusů o volbu prezidenta se v tuto chvíli jeví bývalý premiér Miloš Zeman," soudí komentátor Mladé fronty Dnes.

Výsledku středeční prezidentské volby, z níž nevzešel vítězně ani jeden z navrhovaných kandidátů, a hodnocení možných uchazečů o nejvyšší ústavní funkci se věnuje většina komentářů českých novin. "Výsledek první volby je v několika ohledech zřejmý. Pozice předsedy vlády Vladimíra Špidly je slabší, než se čekalo. A nejpravděpodobnějším vítězem dalších pokusů o volbu prezidenta se v tuto chvíli jeví bývalý premiér Miloš Zeman," soudí komentátor Mladé fronty Dnes. K nezdařilé volbě list poznamenává, že zákonodárci poprvé v historii vybírali z kandidátů, z nichž žádný nebyl jednoznačným favoritem. "Musí se to zkoušet ještě dlouho nanečisto. Možná není tak důležité najít prezidenta, jako politiky, kteří ho umějí volit," dodává autor glosy.

Podle Lidových novinčekají nyní politické strany horké týdny tvrdých a složitých vyjednávání. "Uspěje v nich ta, která bude mít vedle silného kandidáta také disciplinované poslance a senátory," zamýšlí se ve své poznámce list. Všímá si i zvažované možnosti zapojit do boje o Hrad exministra vnitra Václava Grulicha. "Léčba Grulichem v tomto případě nemůže vést nikam. Kdyby se premiér zamyslel, muselo by mu přece dojít, že Grulichova kandidatura vzbudí v nejlepším případě zdvořilé mlčení. Naděje na zvolení je nulová, na to není potřeba ani ten nejpovrchnější průzkum veřejného mínění," vytýká snažení některých sociálních demokratů autor komentáře.

Jak uvádějí Hospodářské noviny, místopředseda ČSSD Stanislav Gross je přesvědčen, že by jeho strana měla do druhé prezidentské volby nominovat bývalého premiéra Miloše Zemana. Gross byl přitom dosud známý svou loajalitou vůči stranickému šéfovi Vladimíru Špidlovi, který si Zemana na Hradě naopak nepřeje. "Pokud má sociální demokracie zastávat pro lidi pochopitelný postoj, pak v duchu - ať již povedené či nepovedené - vnitrostranické ankety by Miloš Zeman měl získat nominaci," uvedl Gross. Dodal, že je věcí svědomí a loajality vůči ČSSD, kolik sociálnědemokratických zákonodárců pro něj zvedne ruku. Zároveň potvrdil, že on sám bude v tomto směru rozhodně loajální. Podle deníku chtějí někteří Zemanovi odpůrci v řadách sociální demokracie zablokovat druhou volbu hlasováním pro čestného předsedu ODS Václava Klause. Listu to nezávisle na sobě potvrdili dva sociálnědemokratičtí poslanci. Zeman, o jehož případné nominaci rozhodne sobotní jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD, se podle deníku již setkal s několika zákonodárci a údajně je přesvědčoval, aby ho volili. Kromě zástupců KSČM jednal například s lidoveckým místopředsedou sněmovny Janem Kasalem.


Hrubá chyba statistiků, kteří ve čtvrtek oznámili dosud nejrozsáhlejší opravu v číslech o stavu hospodářství ČR, je v popředí pozornosti ekonomických stránek tisku. Lidové noviny konstatují, že lidé z Českého statistického úřadu udělali neomluvitelnou botu. "Kvůli jejich chybě v údajích o zahraničním obchodu žila celá ekonomická obec až do čtvrtka v omylu a teď nikdo neví, jak na tom česká ekonomika ve skutečnosti je. Podle všeho však mnohem lépe, než jsme se dosud domnívali," píší a vypočítávají dopad revidovaných dat na další údaje o hospodářství, především o zřejmě vyšším růstu celé ekonomiky. Věc má podle listu ale také důležitý politický rozměr. "Jestliže dosud mohla pravicová opozice s klidem tvrdit, že pod vládou sociálních demokratů česká ekonomika upadá, teď už to tak jednoznačné není. A Vladimír Špidla bude mít v ruce argument pro odložení, či alespoň zdržení plánované rozpočtové reformy. Termín 'statistická chyba' tím získává úplně nový rozměr, píší Lidové noviny.

Hospodářské noviny poznamenávají, že dopady chyby jsou vskutku skandální, neboť se ve statistikách projevují v desítkách miliard korun. "A vše začíná zrovna v té, která podává přehled o vývozu. Ano, to je ta kategorie, co tak strádá vinou silné koruny. Jenže, najednou už tolik nestrádá. Není divu, že ekonomové z toho ve čtvrtek zažili šok. Vždyť se na sílu koruny, schopnost českých firem vyvážet a další jevy musejí dívat z úplně jiného úhlu pohledu než předevčírem," píše list. "Nad státními statistickými úřady se tradičně vznáší podezření, že nadržují vládě. V Česku to tentokrát bylo naopak. Nyní bude ekonomika působit o trochu zdravěji. Můžeme však těm číslům věřit, když i ta předchozí byla 'správná'? Budiž nám útěchou, že - ať už statistika vydá jakákoli a jakkoli přesná data - politici a další vykladači si v nich stejně najdou právě to, co se rozhodli národu, případně klientům, tvrdit," poznamenávají Hospodářské noviny.


Pro Unii svobody začíná v Brně zlomový kongres, píše deník Mladá fronta Dnes. Rozhodne se na něm, zda unie zůstane - a na jak dlouho - součástí vládní koalice. Nejmenší vládní strana si musí během tohoto víkendu vybrat na další dva roky svého nového předsedu. Současný úřadující šéf Ivan Pilip kandidovat nechce. Jedním z kandidátů do čela strany senátor Robert Kolář. Zatímco ten radí nevázat se na slabou ČSSD a netají se, že by rád po vstupu země do Evropské unie v příštím roce nynější koalici s ČSSD a lidovci rozbil, druhý kandidát, vicepremiér Petr Mareš preferuje setrvání ve vládě. Neví se ale, naznačuje list, co na sjezdu učiní místopředseda Ratibor Majzlík, který by mohl, ač to sám popírá, žádat odchod z vlády ihned. Podobnou neznámou je i Hana Marvanová, uvádí deník.


Policie pravděpodobně odloží hlavní část kauzy bývalého ředitele České televize Jiřího Balvína, který je prověřován v souvislosti s nákupem digitálního přenosového vozu od České nezávislé televizní společnosti (ČNTS). Vyšetřovatelům se totiž nepodařilo shromáždit důkazy, na jejichž základě by mohl být Balvín znovu obviněn. Informují o tom Lidové noviny s tím, že bývalý šéf ČT už zřejmě nebude podezříván z porušování závazných pravidel hospodářského styku, i nadále však zůstává otázkou jeho případné stíhání za porušování povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupkyně, která má kauzu na starosti, podle deníku očekává, že návrh usnesení o odložení hlavní části Balvínova případu obdrží v nejbližších dnech. Protikorupční služba policie Balvína vinila z toho, že při nákupu přenosového vozu připravil takové podmínky výběrového řízení, které vyhovovaly pozdějšímu vítězi, tedy ČNTS. Tehdejšího televizního ředitele podezírala také z toho, že dal pokyn nezaplatit padesátimiliónový doplatek v termínu. Balvín od počátku obvinění odmítal. Státní zástupkyně obvinění zrušila protože byla podle ní předčasná. Druhým důvodem zrušení bylo, že usnesení policie o trestním stíhání obsahovalo zásadní procesní vadu - neřešilo dostatečně otázku, zda se Balvín mohl případného nezákonného jednání dopustit úmyslně, či nikoliv. Nárok ČNTS nedávno potvrdil soud, který rozhodl, že ČT musí uhradit dlužné penále více než 2,5 milionu korun za zpoždění platby. Transakce mezi ČT a ČNTS se uskutečnila předloni v červenci. Policie začala Balvínovy aktivity prověřovat loni v únoru. V případě odsouzení by bývalému řediteli hrozilo až pětileté vězení, vysvětluje list.


Škodovka hodlá udělat ze svého superbu vládní auto, ať to stojí, co to stojí. A proto nabízí české vládě vozy Superb dokonce zadarmo. Píše o tom Mladá fronta Dnes. "Nabídli jsme každému ministrovi dvě auta s tím, že je každý rok obměníme," cituje šéfa automobilky Vratislava Kulhánka. Ten podle deníku neskrývá, že mu tím jde o dobrou reklamu pro pětimetrovou limuzínu. "Jistě, že jsme si spočítali, že je to dobré pro náš image. Ale česká vláda má jezdit v českých vozech. Zvlášť když jsou konkurenceschopné a zadarmo," říká. V superbech po této nabídce začala jezdit ministryně školství Petra Buzková, ministr pro informatiku Vladimír Mlynář a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Rozdávání ministerských superbů je podle listu součástí letošní ofenzívy, která má Škodě Superb zaručit místo na trhu a budoucnost. Po prvním roce prodeje Superb podle deníku našel necelých 17.000 zákazníků, o osm tisíc méně, než předpokládaly plány. "Na to, že to byl první rok, jsme měli moc velké oči a propagace nebyla optimální," hodnotí loňský prodej Kulhánek. Vzhledem k tomu, že v číslech prodaných aut jsou také ta, která se vystavují v autosalonech dealerů a že se superby neprodávaly na všech trzích celý rok, měl by být rozhodující teprve letošní prodej. Automobilka věří, že najde 21 tisíc zákazníků, dodává list.


Telekomunikace zaznamenaly v tuzemsku nebývalý boom. Zatímco v roce 1989 připadalo v tehdejším Československu na sto obyvatel pouze 15 telefonních stanic, nyní je to v České republice už přes 120 telefonů. Píše o tom deník Právo s tím, že počet pevných telefonních linek sice v posledních letech stagnuje kolem čtyř milionů, od roku 1996 však každoročně prudce přibývalo mobilních telefonů. Loni mobilní operátoři získali 1,5 milionu nových klientů a mají jich tak již zhruba 8,5 milionu. Podle Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) se Česká republika v roce 2001 zařadila mezi telekomunikačně vyspělé státy. Přitom ještě počátkem 90.let zřetelně zaostávala nejen za západní Evropou a USA, ale i za mnohými zeměmi střední a východní Evropy, například za Bulharskem, Estonskem a Lotyšskem. Rychlý vývoj ji však vynesl do popředí. "Vyšší hustotu telefonní sítě má dnes z bývalých socialistických států pouze Slovinsko," cituje Právo Jiřího Hylmara, ředitele společnosti OptiKom.cz., která se zabývá poradenstvím a analýzami v oblasti telekomunikací. Pokud by se do statistik zahrnuly pouze mobily, zařadila by se ČR již mezi světovou špičku. V důsledku nižší hustoty pevných linek je však její celkové postavení poněkud horší. Ze statistik ITU vyplývá, že koncem roku 2001 byla ČR v počtu telefonů na sto obyvatel na 35. místě ze 180 států, z nichž měla unie k dispozici potřebné údaje, informuje list.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio