Přehled tisku

Výběr z tisku je i tentokrát poněkud "prezidentský."Čtvrteční Mladá fronta Dnes a Hospodářské noviny upozorňují na obchod, podle nějž měla ČSSD výměnou za podporu pro svého kandidáta Miloše Zemana nabídnout Občanské demokratické straně návrat Václava Klause do čela Poslanecké sněmovny. Podle Lidových novin a MfD se dokonce příznivci expremiéra Zemana snaží jeho podporu koupit přímo penězi. LN píšou, že jeden z poslanců ODS prohlásil, že se ho Zemanovi stoupenci pokusili uplatit, aby pro něj hlasoval. Poslanec podle listu naznačil, že za akcí stojí bývalý Zemanův šéfporadce Miroslav Šlouf.

Obchodování s podporou je tématem komentáře Práva. List míní, že občané i politici nyní žijí v očekávání, že na Hrad nastoupí půlka Klauzemana, lhostejno která. Nejde podle něj ale jen o to, kdo dostane židli po prezidentovi T. G. Masarykovi. Jde zejména o to, co dostane ten druhý, upozorňuje. To se ovšem podle něj nerozhodne v pátek, ale jedná se o tom předem. "A protože známe oba favority, můžeme si být prakticky jisti, že se to také ku vzájemné spokojenosti dojedná. Je totiž bytostným zájem obou půlek Klauzemana, aby se v této zemi vládlo v duchu nějaké té opoziční smlouvy," dodává.

HN komentují, jaký dojem budí v zahraničí prezidentští kandidáti Zeman a Klaus. Zatímco prezident Václav Havel je ve světě až nekriticky obdivován, oba zájemci o jeho post jsou vnímáni spíše s rozpaky, konstatuje deník. V případě Klause připomíná jeho odmítání visegrádské spolupráce, které v první polovině 90. let vyvolalo vlnu antipatie v Maďarsku a Polsku, či jeho euroskepticismus, stále hůře přijatelný po celé Evropě. Zeman naopak podle HN dlouho působil v zahraničí mnohem "kultivovaněji" než doma: urovnal vztahy se sousedy a byl pevným zastáncem vstupu do Evropské unie. Na konci svého premiérského působení, ale svými výroky popudil sudetské Němce, zpolitizoval problém Temelína a šokoval přirovnáním vůdce Palestinců k Hitlerovi, vypočítává deník. "Klaus i Zeman jsou ve světě poměrně známí. Přesto jejich dosavadní působení vedlo mnohá západní média k podobnému povzdechu, jaký zveřejnil belgický Le Soir: 'Pozornost upoutává spíše Havlův odchod než příchod jeho nástupce'," dodávají HN.

Podle komentátora LN poskytla komunistům volba nového prezidenta dlouho vyhlíženou příležitost, jak stanout na jedné rovině s poslanci demokratických stran. Slíbili podporu Zemanovi a na oplátku chtějí, aby již neměli pouze teoreticky, nýbrž i prakticky stejné postavení jako strany demokratické, píše. "Po třináctileté nucené (a částečné) karanténě jim teď vlastně stačí zvednout v pátek ruku pro jiného než vlastního kandidáta. To je pramalé sebezapření, zvlášť když komunistický kandidát neměl naději na získání žádných jiných než komunistických hlasů," dodává.

Program slavnostního večera na počest odcházejícího prezidenta Václav Havla se bude muset obejít bez jeho dvou přátel z disentu. Podle čtvrtečních Lidových novin (LN) odmítli účast na večeru nazvaném Pocta Václavu Havlovi písničkáři Jaroslav Hutka a Vlasta Třešňák. Oběma podle listu vadí, že organizátoři akce, první dáma Dagmar Havlová a producent Janis Sidovský, plánují mezi jinými účinkujícími oslovit i Karla Gotta a Helenu Vondráčkovou. "Nemohu být na jednom pódiu s Helenkou Vodnráčkovou a Karlem Gottem. Oba jsou pro mě takoví zombíci," citují LN Hutku. Podobně své odmítnutí zdůvodňuje i Třešňák. "Já jsem se s paní Havlovou v dobrém dohodl, že tam nedorazím. Důvodem je můj slabý žaludek. Přinesu omluvenku od doktora," uvedl Třešňák. Slavnostní večer by měl v Národním divadle začít 30. ledna v 19:00. Konkrétní podoba programu se tají.


Ani dnes v ústraní nezůstává aféra Českého statistického úřadu. Statistici a celníci se přou o to, kdo statistickou chybu způsobil. Situací se ve středu zabývala vláda, která oběma stranám uložila do týdne vypracovat podrobné zprávy o postupu v celé kauze. Podle Hospodářských novin týdenní odklad snahu o nápravu reputace ČSÚ nenarušuje. Podrobné analýzy naopak pomohou snížit riziko, že by se podobné chyby mohly opakovat. Zmírnění tempa bude možná prospěšnější, než kdyby hned zamířila k prezidentovi žádost o odvolání Bohaté. Jak HN podtrhují, kontrolu si zaslouží nejen ČSÚ, ale i Generální ředitelství cel. Vždyť jeho pracovníci v této kauze střídavě vydávali obdobně protichůdná stanoviska, stejně jako statistici. Podle listu je proto s podivem, že Marie Bohatá je jediným šéfem, o jehož pádu se mluví. Její odvolání je podle HN přesto na místě.