Přehled tisku

Americký Kongres hlasoval o poctě Václavu Havlovi, uvádějí Lidové noviny. Jen několik dnů poté, co Havel opustil post prezidenta, Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci, která ho oceňuje jako bojovníka za demokracii a lidská práva a jako mimořádného dramatika. Rezoluce zdůrazňuje, že pod vedením Václava Havla se Česká republika stala důležitým a váženým členem mezinárodního společenství, vstoupila do Severoatlantické aliance, proměnila se v ekonomicky nejvyspělejší stát východní Evropy a nyní se stala cenným spojencem USA v boji proti terorismu.

Americký Kongres hlasoval o poctě Václavu Havlovi, uvádějí Lidové noviny. Jen několik dnů poté, co Havel opustil post prezidenta, Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci, která ho oceňuje jako bojovníka za demokracii a lidská práva a jako mimořádného dramatika. Rezoluce zdůrazňuje, že pod vedením Václava Havla se Česká republika stala důležitým a váženým členem mezinárodního společenství, vstoupila do Severoatlantické aliance, proměnila se v ekonomicky nejvyspělejší stát východní Evropy a nyní se stala cenným spojencem USA v boji proti terorismu. Rezoluci předložil kongresman Ron Kind, který navštívil na konci osmdesátých let v tehdejším Československu jeden ze zakázaných koncertů a poprvé se tam osobně s Havlem setkal. Bývalý český prezident se tak zařadí mezi několik málo světových politických vůdců, kterým se podobné pocty dostalo. Je druhým Čechem, kterému se takové pocty v americkém parlamentu dostalo. Tím prvním a dosud jediným Čechem byl Václav Vojtěch (člen Byrdovy antarktické expedice 1928-29, který stanul na území Antarktidy a 24. května 1930 dostal "Zlatou medaili Kongresu USA", dodává list.


Mladá fronta Dnes komentuje seznam kandidátů na prezidenta, které navrhuje KSČM. Mimo jiné se na něm objevilo i jméno prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka. List soudí, že komunisté uvažují o jeho vyslání na Hrad logicky, neboť Remek je zkušený letec. Navíc podle listu disponuje i dalšími doporučeními: viděl zemi ze vzdálenosti 350 kilometrů, zasloužil se o slávu vlasti, jako Karel IV. a Masaryk má svou planetku a podle výsledků průzkumu si jej Češi váží víc než svatého Václava. Remek však podle listu prezidentování zřejmě nevezme. "Dobře (špatně) si pamatuje, jak ho 'vystavovali' coby důkaz úspěchu politiky komunistického režimu. Teď by ho vystavili jako neúspěch politiky demokratického režimu," soudí list.


Lidové noviny komentují návrh ministryně školství Petry Buzkové, aby vláda schválila garanci pro šestimiliardový úvěr společnosti Sazka na další výstavbu víceúčelové haly. Podmínkou záruky by bylo jištění akciemi Sazky v tržní hodnotě devíti miliard korun. Tento požadavek však podle listu Buzkovou usvědčuje z naprostého amatérství, neboť s akciemi Sazky se na žádném veřejném trhu neobchoduje, a tak není možné vyčíslit jejich hodnotu. "Pokud Petra Buzková rozhoduje na základě podobně 'kvalitních' informací i v jiných případech, potom bůh s českým školstvím," píšou Lidové noviny.


Ještě nebezpečnější než Hitlerův Mein Kamf je česká kniha o lidských rasách, která vyšla teprve před několika dny. Řekl to deníku Mladá fronta Dnes předseda Pražské židovské obce Tomáš Jelínek. Podle něj se může stát dílo s názvem Tabu v sociálních vědách třiatřicetiletého psychologa Petra Bakaláře manuálem českých rasistů a antisemitů. V knize se mimo jiné mluví o rozdílech v inteligenci mezi rasami. V klíčové kapitole, která budí odpor, autor popisuje judaismus na základě procent Židů zastoupených v Holywoodu, amerických médiích a na tamních univerzitách. Podle sociologa Tomáše Kamína tkví nebezpečí této knihy v tom, že se tváří jako seriózní vědecká práce. Varuje přitom, že autor knihy pod záminkou vědeckého odkrývání tabu jen hanobí rasu a národ. Proto na Bakaláře, který se všem výtkám brání, podal trestní oznámení - dodává deník.


Hospodářské noviny kritizují úlohu odborů v boji proti nezaměstnanosti v situaci, kdy počet lidí bez práce vzrostl na rekordní hodnoty. "Kdy jindy než teď by měly odbory bojovat o každé pracovní místo? České odbory to však vidí trochu jinak. Zaslepeně tlačí na růst mezd. A současně se snaží vládě diktovat, jak vysoké mají být daně a jak má reformovat veřejné rozpočty," uvádí deník. "Politici však odborům ustupují a slabá vláda jim nedokáže vymezit hranici, kterou by ve své snaze zasahovat do politiky už neměly překračovat. Ostatně, u některých členů kabinetu je zjevné, že jim takovéto aktivity odborů vyhovují. Spojuje je snaha podlomit - údajně příliš radikální - reformě veřejných financí nohy ještě dřív, než vůbec začne. Odbory však hájí zájmy příjemců sociálních dávek velmi neprozíravě. Ženou stát do dalších pater spirály výdajů a dluhů, takže budoucí škrty budou na rozdíl od těch, jimž možná zabrání, skutečně drastické. Je to stejná nezodpovědnost, jaké se odbory dopouštějí při mzdových vyjednáváních. Na nich - v době nulového růstu cen - leckde požadují růst platů o deset i více procent. Výsledek je dopředu zřejmý - nezaměstnanost poroste, aby ti, co zatím ještě práci mají, mohli dostat vyšší mzdu. A tak dál, až do chvíle, kdy majitelům dojde trpělivost a přesunou výrobu do ciziny. Ti, kdo dnes odborům za jejich "statečnost" tleskají, by se ve skutečnosti měli bát každého "úspěchu" svých hrdinů," uzavírají Hospodářské noviny.


Až na pět let by mohli lékaři přerušit praxi, aniž by znovu před nástupem do práce museli jít k přezkoušení. Uvádějí to Lidové noviny s tím, že ministryně zdravotnictví Marie Součková stanovila tuto hranici v návrhu zákona o výkonu lékařských povolání. Povinné doškolení lékaře by mělo přijít až po pětileté profesní pauze. Proti tomu ale protestují zástupci pacientů. Obávají se totiž, že za pět let může lékař zapomenout znalosti a ztratit schopnosti i kontakt s vývojem oboru, dodává list.


Kácení stromů zasažených kůrovcem v šumavském národním parku by mělo podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka skončit. Jak uvádějí Hospodářské noviny, ministr argumentuje tím, že si příroda musí poradit sama i za tu cenu, že bude na čas na některých místech suchý les. Kácení smrků zasažených kůrovcem, které před čtyřmi lety povolil Ambrozkův předchůdce Miloš Kužvart, kritizovali od počátku někteří vědci. Mezi odpůrci je i ekologické Hnutí Duha. Park ale i nadále žádá, aby mohl v kácení jednotlivých stromů pokračovat, konstatují Hospodářské noviny.


Povánoční slevy přilákaly do našich obchodů o 70 procent více zákazníků než obvykle. Píšou o tom Lidové noviny s tím, že největší zájem o výprodeje začal ihned po jejich zahájení. Obchodníkům v té době vzrostly tržby až o desítky procent. V pohraničí ale začali zákazníci ubývat kvůli výprodejům v Německu - pocítili to především obchodníci s textilem. Ceny oblečení v Německu jsou totiž až o třetinu nižší než u nás. Majitelé menších butiků v pohraničí začali s konkurencí zahraničních slev bojovat dalším zlevňováním zboží, informují Lidové noviny.


Vykradení 14 luxusních vil českých prominentů má podle úterního pravomocného verdiktu pražského vrchního soudu na svědomí trojice mužů z bývalé Jugoslávie a jedna Češka. Mužům soud vyměřil nepodmíněné tresty od pěti do osmi let, žena vyvázla s podmínkou, píše deník Právo. Gang mimo jiné vykradl sídlo zpěváka Karla Gotta na Bertramce v Praze 5. Odvolací instance zároveň z obžalovaných definitivně sňala vinu za vyloupení dalších 81 domů v Praze a okolí. Státní zastupitelství mezi ně řadilo například služební vilu bývalého předsedy Poslanecké sněmovny Václava Klause či dům bývalého šéfa Sparty Petra Macha, uvádí deník.


České ministerstvo obrany rozjelo očkování českých vojáků protichemické jednotky v Kuvajtu proti antraxu. Píše o tom Mladá fronta Dnes s tím, že právě touto nebezpečnou látkou by mohl podle Spojených států disponovat Saddám Husajn. Jak list dále uvádí, novináře o novém preventivním opatření informoval po příletu na americkou základnu Camp Doha v Kuvajtu český ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj nemá sérum pocházející z Česka podávané vojákům vedlejší účinky. Jak dále uvedl, nepočítá se s tím, že by chemici byli očkováni také proti neštovicím jako jejich američtí kolegové. Ministr to zdůvodnil mj. tím, že očkovat dospělé je rizikové. Většina českých vojáků přitom byla ještě očkována v dětství, takže ve spojení s antibiotiky, kterých má jednotka dostatek, je možné účinně pomoci až ve chvíli zasažení. Ve Spojených státech se proti neštovicím neočkuje už zhruba půl století. V Kuvajtu pobývá již 393 českých chemiků. Brzy bude kontingent rozšířen o šedesát slovenských vojáků. Tvrdík nastoupené jednotce slíbil, že v případě válečných ztrát bude postaráno o pozůstalé, i když vyjádřil přesvědčení, že se všichni vrátí zdraví domů. "Věřím, že zemi neuděláte ostudu," zdůraznil Tvrdík. Nálada v jednotce i tváří v tvář hrozící válce je podle vojáků většinou dobrá. Několik z nich už přitom z rodinných důvodů před několika týdny mohlo odcestovat domů, dodává deník.

Jak informují Lidové noviny, doslova do varu přivedli příslušníky českého protichemického praporu na základně Dauhá v Kuvajtu zpěváci Anna K. a Daniel Landa. Koncert se vojákům líbil. "Bylo to super, hlavně Landa," shodovali se po vystoupení čeští chemici, které Landa potěšil písněmi Karla Kryla a chlapáckým humorem. Tolik Lidové noviny.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio