Přehled tisku
Zpravodajství a komentářům pondělního tisku dominuje dopadení muže, který je podle policie kyanidovým vyděračem. Listy především pátrají po stopách, které kriminalisty k vyděrači dovedly, a po osobnosti pachatele. Zamýšlejí se nad trestem, který by měl dostat, a pozastavují se nad rolí médií ve vyděračských kauzách.
Policisté v pátek chytili třicetiletého muže z Benešovska, který podle nich hrozil, že otráví jídlo v pražských nemocnicích kyanidem, pokud nedostane 300 milionů korun. Autor úvodníku Lidových novin upozorňuje na to, že se po zprávě o jeho zadržení na českých internetových stránkách objevily požadavky, aby nad ním byl vynesen tvrdý rozsudek. Mnohé lidi totiž pobouřilo, že mu hrozí maximálně dvanáctiletý trest. "Ty tisíce samozvaných soudců volajících po tvrdší spravedlnosti se ale pletou," míní autor. Psaní speciálních zákonů a zpřísňování trestních sazeb po každém výjimečném případu podle něj nic nevyřeší. "Policie odvedla svou práci rychle, a teď je na soudcích, aby vynesli rozsudek a určili trest. Nám nic takového nepřísluší," míní.
Komentátor Mladé fronty Dnes věří, že nad vyděračem bude vynesen rychlý a dostatečně tvrdý verdikt. "Připomeňme našim orgánům starou známou zkušenost - trest je vždy nejúčinnější, pokud přijde brzy a pádně," píše. Trápení s tímto druhem moderního zločinu ale podle něj nekončí. Lze očekávat, že se po čase vynoří další podobný vyděrač. "Měli bychom mu už dnes vzkázat, že bude odhalen, chycen a tvrdě potrestán. Terorismus proti obyvatelstvu je asi ten nejstrašnější zločin," konstatuje.
Lidové noviny komentují nařízení hlavního pražského hygienika Vladimíra Polaneckého dát do desetidenní karantény lidi vracející se z Tchaj-wanu, který je ohniskem nemoci SARS. V izolaci v pražské nemocnici na Bulovce tak od soboty leží dvě studentky čínštiny, které z této země přiletěly. V následujících dnech by se k nim měli připojit jejich dva kolegové. Hodnotit kroky lidí odpovědných za případné rozšíření nákazy je podle listu ošidné. "Jestliže nepodniknou nic, lze je právem kritizovat za nečinnost, a když vystupují naopak příliš aktivně, mohou být viněni ze zbytečné buzerace lidí," konstatuje deník. Povinná izolace pro studenty z Tchaj-wanu balancuje podle listu někde na hranici. "Ale byl by postup pražského hygienika stejně tvrdý a odvážný i v případě, že by šlo o zemi, odkud se vracejí stovky nebo tisíce turistů?" ptá se autor poznámky.
Lidové noviny se také zamýšlejí nad incidentem poslance Miloslava Ransdorfa s českými krajany v USA. Ti ho nechali jako reprezentanta komunistů, kvůli nimž před lety opustili vlast, vyvést ochrankou z českého centra Bohemian Hall v New Yorku. Komentátorku Lidových novin důvody krajanů nepřekvapily, ale podivuje se nad tím, že si Ransdorf neuvědomil, že mezi nimi nebude vítán. "Mohlo ho přece napadnout, že za 'velkou louží' tlustou čáru neudělali," píše na adresu KSČM. Ransdorf si však podle ní nemusí zoufat, protože se jistě i ve Spojených státech najde nejedna univerzita, kde ho rádi přivítají a vyslechnou.
Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze použili jako první v České republice při léčení larvy. Tímto neobvyklým způsobem zachránili nohu jedenačtyřicetiletému diabetikovi. Nasadili mu do ní červy, kteří natrávili odumírající tkáň a ránu dokonale vyčistili, informuje pondělní Mladá fronta Dnes. Pacientovi po ucpání cévy navzdory rychlému lékařskému zákroku odumírala tkáň v noze. Všechny klasické postupy selhávaly a nebylo vyloučeno, že o nohu přijde. Larvy se k čištění ran používaly už v dávných dobách. Výhodou laboratorně pěstovaných larev je nyní jejich sterilita. Larví léčba, takzvaná maggot therapy, se používá například také ve Skandinávii či v USA. V Česku však nebyla metoda dosud schválena. Proto také zdravotní pojišťovna odmítla léčbu proplatit, dodává list.
Ekonomické komentáře pondělních novin se věnují mj. zvýšení hranice důchodového věku. Pozdější odchody do důchodu nejsou nic příjemného, píše Mladá fronta Dnes. Ale každá příští vláda bude ráda, že za ni tuto nepříjemnost odhlasoval někdo před ní. Proto také nikdo nemůže počítat s tím, že by nějaká vládní garnitura nově nastavená pravidla zvrátila, míní deník. "Stejně jako nelze vyrobit perpetuum mobile, není možná ani bezbolestná reforma penzí, přestože to zůstane věčným snem všech socialistických alchymistů a sociálních inženýrů," podotýká komentář. V případě ČSSD bylo navíc jasné, že pokud tato strana odmítá povinné připojištění u penzijních fondů, bude muset zvyšovat důchodový věk. "Autoři systému průběžného proplácení mezd na začátku minulého století prostě netušili, že jejich docela dobře vymyšlený a promazaný stroj nebude fungovat navěky. Nevěděli, že lidé se budou díky lepší zdravotní péči a výživě dožívat nesrovnatelně vyššího věku," dodává Mladá fronta Dnes.
Komentář Hospodářských novin komentuje přidělování zakázek při obnově válkou poničeného Iráku. Podniky, které americká rozvojová agentura USAID vybere, mohou počítat s poměrně zabezpečenou budoucností. Zatím udělené zakázky představují jednu miliardu dolarů, ale tato částka může vzrůst i na sto miliard dolarů. Zatím totiž nikdo nedokázal spočítat potřebu obnovy země, na které ležel 13 let balvan sankcí a na kterou nakonec dopadaly i bomby, podotýkají Hospodářské noviny.
Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením bývalého ministra Petra Lachnita zaplatilo téměř dva miliony korun za "multimediální prezentaci krajů České republiky". Každé z 28 CD stálo bez daně 60 tisíc korun. Jak píše pondělní Mladá fronta Dnes, prezentace má však velmi primitivní grafiku, v textu chybí háčky a čárky a o každém kraji uvádí jen několik základních informací. Odborníci podle Mladé fronty Dnes považují zakoupená CD, která mají přinášet informace o všech krajích a jejich "hospodářském a společenském vývoji v letech 1998 - 2001", za téměř nepoužitelná.