Přehled tisku
Velkým nápisem "Ano" na titulní straně vyzvala Mladá fronta Dnes své čtenáře, aby v referendu hlasovali pro vstup České republiky do Evropské unie. Z velkých českých deníků tak nejvýrazněji vyjádřila svůj postoj. Pro vstup do unie se ve sloupku na titulní straně vyslovil také šéfredaktor Lidových novin (LN). Ostatní deníky sice rovněž věnují hlavní prostor svého pátečního vydání prvnímu referendu v historii ČR, s jasnou výzvou jak hlasovat se ale na čtenáře neobracejí.
Velkým nápisem "Ano" na titulní straně vyzvala Mladá fronta Dnes své čtenáře, aby v referendu hlasovali pro vstup České republiky do Evropské unie. Z velkých českých deníků tak nejvýrazněji vyjádřila svůj postoj. Pro vstup do unie se ve sloupku na titulní straně vyslovil také šéfredaktor Lidových novin (LN). Ostatní deníky sice rovněž věnují hlavní prostor svého pátečního vydání prvnímu referendu v historii ČR, s jasnou výzvou jak hlasovat se ale na čtenáře neobracejí. Velké Ano na titulní straně symbolizuje historický okamžik, vysvětluje ve svém sloupku šéfredaktor MfD Pavel Šafr. "Říkáme tím, jaké má náš list stanovisko. Neděláme to často. Před volbami jsme nikdy nenapsali, jak volíme či jakou stranu podporujeme," připomíná. Mladá fronta je s nákladem necelých 400.000 výtisků nejčtenějším českým politickým deníkem. Nejprodávanější celostátní deník Blesk v pátek v krátkém komentáři vyzval čtenáře, aby šli k referendu vyjádřit svůj názor.
Podle komentáře v Právu se z míry účasti v referendu dozvíme mimo jiné to, jak je to u nás s demokracií. Demokratický stát je totiž odvozen od suverenity lidu, který musí být nejen dotázán, ale také vybuzen k odpovědi, předává-li republika z jakýchkoli důvodů část své státní moci jinam. Od časů zakladatele britského pozitivismu a předního ideologa liberalismu Stuarta Milla mají mnozí za to, že občanská pasivita není kýženým projevem vnitřně zdravé občanské společnosti. Neboť podle Milla je velké množství zdánlivé spokojenosti ve skutečnosti nespokojenost kombinovaná s lhostejností, píše list. Premiér Vladimír Špidla, který tvrdí, že volební účast vůbec nesouvisí s mírou přijatelnosti EU, chtěnechtě navazuje na konzervativní politologii. Podle míry účasti se dozvíme, zda zůstal veřejný prostor elitářským hřištěm, domnívá se Právo.
Ačkoli se v horní polovině titulní strany čerstvé Mladé fronty skví jediné slovo - ANO - podle komentáře listu váží ano i ne v případě referenda stejně. Žádné není ostudou. Plebiscit je jedinečný. "Nemusíme se přitom bát říci ne, i když oblíbené star a kolegové halasili ano. Nemusíme se stydět vhodit ano, byť se to mezi našimi přáteli nenosí. Nehrajeme o nic menšího než o svůj osud. Hra je to fair play," stojí v glose MfD. Těm, kteří mají obavu, že druzí budou volit hloupě a nepoučeně, nabízí deník citát novináře Ferdinanda Peroutky: "Naše zeměpisná poloha i politické poměry vydávaly nás ustavičně nejrůznějším vlivům. To byla velmi dobrá škola pro náš rozum."
Čeští voliči v referendu nerozhodnou jen o své vlastní budoucnosti, ale také o tom, jakou moc budou mít v západní Evropě velmoci. Tedy o charakteru celého kontinentu, píše autor komentáře v Lidových novinách (LN). V kontinentální západní Evropě jsou totiž dvě velmoci - Německo a Francie. Pokud by chtěly, mohly by spolu s další velmocí, Velkou Británií, jednoznačně určovat, co smí a co nesmí zbytek Evropy. ČR by se podle názoru listu stala vazalem takového velmocenského triumvirátu. Právě rozhodovací pravomoci unie ale zajišťují, že Evropa není velmocenským mariášem. Je tu totiž hradba dalších států, jež mají své hlasy, svá veta a další nástroje k zastavení případné velmocenské hry. Vstupem ČR se tato koalice ještě posílí," píší Lidové noviny.
Stavební firma nenávratně zničila archeologické naleziště se zbytky pravěkého osídlení u národní archeologické památky Šárka. Případ už vyšetřuje policie, píše páteční Večerník Praha (VP). Zákon patrně porušil loni v létě generální dodavatel stavby obchodně-administrativního a skladového areálu pro firmu Olympus. Přestože byl nařízen archeologický výzkum, stavební firma Energie - stavební a báňská, a. s., z Kladna na staveniště pustila archeology až v říjnu a květnu, kdy podstatná část lokality už byla vybagrována, píše VP. Co se mohlo najít na dně stavební jámy o ploše několika set metrů čtverečních, se lze podle listu jen dohadovat. "Když už byla podstatná část jámy vybagrována, našli jsme na ploše pouhých čtyřikrát čtyři metry hrob z pozdní doby kamenné, tři pece a sídelní objekt z mladší doby kamenné," řekl VP Michal Bureš z archeologické společnosti Archaia. Podle něj šlo o jednu z nejznámějších pravěkých lokalit v Praze.
Hospodářské noviny přicházejí se zajímavou informací: Bývalá vedoucí úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Helena Havlíková prý zpochybnila autenticitu dokumentu, který posloužil u arbitrážního soudu jako klíčový důkaz, že Česko neochránilo investici CME do Novy. Jde o zápisky z návštěvy Vladimíra Železného na jednání RRTV v březnu 1999. "Mělo jít o moje poznámky, ale já jsem ani u arbitráže nepotvrdila obsah tohoto dokumentu," uvedla Havlíková pro HN. Věta obsažená v zápiscích - "když bude Železný poškozovat zájmy ČNTS, potřebuje oporu formálního nebo neformálního dopisu" - podle Havlíkové na setkání RRTV s Železným vůbec nezazněla. Právě tato část poznámek přitom byla před arbitrážním soudem ve Švédsku prezentována jako klíčový důkaz, uvedly HN.
Lékaři by měli pacientům ve velmi pokročilém stadiu onemocnění rakovinou tišit příznaky a zajistit, aby neumírali v bolestech a utrpení, které jim často přináší intenzivní léčba. Doporučila to Česká onkologická společnost, zástupci pacientů ale protestují, píše Mladá fronta Dnes.
Podle místopředsedy onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka jsou lidé v konečné fázi nemoci často léčeni různými cytostatiky, jež jim výrazně zhorší kvalitu života a dávají zároveň jen omezenou naději na jeho prodloužení. O případech, kdy má pokračování v léčbě smysl, by měl rozhodnout lékař, řekl listu Vorlíček. Pokyn onkologické společnosti se ale pacientům nelíbí.