Přehled tisku

Vývoj nezaměstnanosti v ČR 1/03 - 1/04, graf: ČTK

Hlavním tématem zpravodajství i komentářů úterního tisku je míra nezaměstnanosti, která v lednu dosáhla rekordních 10,8 procenta. Socialista a liberál se shodnou v tom, že jedním ze základních úkolů kabinetu je udržování a tvorba pracovních míst, píše Mladá fronta DNES. Právě v tom ale bývalý premiér Miloš Zeman i současný Vladimír Špidla selhali, hodnotí list práci obou politiků. Pracovních míst v posledních měsících ubývá, tak jako ubývalo sněhu při nedávné oblevě. "Špidla i zodpovědný ministr Škromach však jen 'moudře' kývají hlavami - ano, roste to a ono to ještě poroste," poukazuje deník.

Vývoj nezaměstnanosti v ČR 1/03 - 1/04,  graf: ČTK
Hlavním tématem zpravodajství i komentářů úterního tisku je míra nezaměstnanosti, která v lednu dosáhla rekordních 10,8 procenta. Socialista a liberál se shodnou v tom, že jedním ze základních úkolů kabinetu je udržování a tvorba pracovních míst, píše Mladá fronta DNES. Právě v tom ale bývalý premiér Miloš Zeman i současný Vladimír Špidla selhali, hodnotí list práci obou politiků. Pracovních míst v posledních měsících ubývá, tak jako ubývalo sněhu při nedávné oblevě. "Špidla i zodpovědný ministr Škromach však jen 'moudře' kývají hlavami - ano, roste to a ono to ještě poroste," poukazuje deník. List připouští, že sociálnědemokratickým vládám nelze vytknout nějakou katastrofální chybu. Najít "něco na práci" je v postkomunistické Evropě svízelné, přiznává. "Od této vlády se však dá očekávat pouze to, že nezaměstnaným zvýší jejich almužnu. Na práci totiž nemá nic," uzavírá MfD.

S mírou nezaměstnanosti se podle Hospodářských novinČeská republika nemůže před světem chlubit. Neustále rostoucí počet lidí bez zaměstnání není právě nejlepším důkazem toho, že ekonomika "šlape", konstatuje list. Na nezaměstnanosti se podepsalo i to, že své fiktivní podnikání v lednu zrušily tisíce podnikatelů, kterým stát od tohoto roku nařídil odvádět pevnou minimální daň. Počet nezaměstnaných se tak statisticky zvýší, fakticky se ale nic nemění, poznamenávají Hospodářské noviny. "Ti lidé jsou stále bez práce nebo se obratně otáčejí a vydělávají ve víru šedé ekonomiky," soudí s tím, že díky sociální dobrosrdečnosti českého systému je nic nenutí k zapojení do boje o pracovní místa. Čechům se za nabízený plat v řadě případů ani nevyplatí vstávat, píše list. Stát neumí nastolit tvrdá pravidla vedoucí k potřebě pracovat a starat se individuálně o své potřeby.

Deník Právoúdaje o rekordní nezaměstnanosti nepřekvapily. Rozsáhlé propouštění ke konci prosince hlásili pilní ekonomičtí ivestigátoři předem. Předem ohlášená sociální neštěstí ovšem nejsou o nic bolestnější než blesky z čistého nebe. Tváří v tvář značné nezaměstnanosti to vládnoucí garnitura nebude mít lehké, míní Právo. Vláda totiž bude nucena vysvětlovat, jak se tento jev srovnává s "aktivní politikou zaměstnanosti" a s více než dvouprocentním růstem HDP. "Jen v temné anonymitě volebních uren číhá sladká pomsta těm, kdož kdysi cosi naslibovali," naznačuje Právo.


Komentátory hlavních deníků zaujala rovněž rostoucí popularita prezidenta Václava Klause. Podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění věří hlavě státu 69 procent lidí. Klaus se tak poprvé dostal na první místo mezi českými politiky a předstihl dlouhodobě vysoce hodnoceného sociálnědemokratického ministra vnitra Stanislava Grosse. Tomu nyní důvěřuje 60 procent dotázaných. Při hodnocení Klause Lidové noviny konstatují, že bude zajímavé sledovat, jak daleko bude prezident při "lovu obliby" ochoten zajít v populismu a případném popření svých předchozích vyhraněných a masově neoblíbených názorů. "Větších veletočů se můžeme dočkat až v hypotetické situaci, kdy by vládla ODS a prosazovala některá svá 'sociální' řešení," soudí autor poznámky. Mladá fronta Dnes rozebírá důvody oblíbenosti obou politiků. Gross si podle deníku vystačí s hranou rozhorleností, kdykoli je upozorněn na neřády, o kterých měl už dávno vědět. A Klausovi sice jmenování ústavních soudců příliš nejde, ale lid si stejně pamatuje spíše jeho návštěvu hasičského bálu. "Ano lid, je miluje. Ale platí to i naopak?" ptá se list.


Komentátor Práva se vrací k případné kandidatuře Grosse na předsednické křeslo v ČSSD. Ministr o víkendu poprvé otevřeně připustil, že by se za rok mohl ucházet o nejvyšší funkci v ČSSD, pokud jej k tomu vyzve jeho krajská organizace. Prohlásil, že by před "podobným krokem neuhnul" ne kvůli sobě, ale kvůli sociální demokracii. Svůj postoj oznámil na krajské konferenci středočeské ČSSD, jejímž je prominentním členem. Jestli Gross ovládne stranu a její nynější lídr Vladimír Špidla zůstane v čele vlády, krajina sociálnědemokratické politiky by se mohla podle komentátora listu poněkud proslunit. Kabinet by nadále vedl člověk, který se orientuje v tom, kam směřuje současná Evropa, a který ale nezvládne "hašteřivého spratka, jakým je politická strana." "V tom je naopak Stanislav Gross velmistrem," uzavírá autor glosy.


Logo ODS
Sociální demokraté chtějí vtáhnout opoziční ODS do debaty o penzijní reformě. Nabízejí jí dohodu, podle níž by dostali mladší lidé volnost v tom, jak naložit s částí peněz odváděných povinně na státní důchodový účet. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Lidé by peníze buď posílali státu, nebo by je směli přesměrovat do soukromého penzijního fondu a šetřit si na své stáří sami. Méně odvážným, byť v zásadě stejným kompromisem by mohlo být prohloubení daňových úlev za penzijní spoření. Občanští demokraté se podle Mladé fronty Dnes podobným návrhům nebrání. "S tím bychom problém neměli, vždyť je to součást našeho modelu rovného důchodu," řekla listu penzijní expertka ODS Alena Páralová. Je však podle ní důležité ujasnit si, kde získat zdroje, které tímto přesměrováním "vypadnou". Dosažení kompromisu s opozicí odhlasovala vláda minulý týden, připomíná deník. Kabinet se shodl na hlavních cílech reformy důchodového systému a pověřil premiéra Vladimíra Špidlu, aby o konkrétní podobě nových pravidel výpočtu penzí dále jednal s předsedy všech parlamentních stran. Koalice při jednáních o podobě důchodového systému zastává názor, že nejlepší možností je zavedení takzvaného "švédského modelu". Ten by prostřednictvím fiktivních individuálních účtů umožnil lidem kontrolovat, kolik do systému za celý život vložili. Nový systém by byl nadále financován průběžně, měl by však více zohledňovat skutečné vklady pojištěnců, což by se odrazilo na výši jejich důchodů. Podle ministerstva práce a sociálních věcí tak bude omezeno dnešní nadměrné přerozdělování směrem k lidem s nízkými příjmy, ale mezigenerační solidarita zůstane zachována. Nárok na starobní důchod by pojištěnci vznikl při dosažení minimální věkové hranice, pokud však na jeho účtu bude částka garantující vyplácení penze aspoň ve výši 1,2 násobku životního minima. Pokud nebude mít člověk naspořeno dost, bude muset pracovat déle. Podle ODS ale tento model jen oddaluje zásadní reformní kroky a virtuální účty by situaci jen zakonzervovaly. Občanští demokraté jsou pro zavedení minimálního starobního důchodu, který by nebyl založen na systému zásluhovosti.


Ministr financí Bohuslav Sobotka svými názory spouští v ekonomické vědě doslova revoluci, píšou Hospodářské noviny v komentáři s titulkem Přepište učebnice!. Všechny respektované ekonomické teorie jsou nyní podle listu k smíchu. "Šikovný" Sobotka přišel na to, jak docílit takzvané dokonalé konkurence, zatímco doposud platná ekonomická teorie takový stav považuje za nedosažitelný ideál. Deník tím reaguje na Sobotkův výrok v televizi Nova, kde tvrdil, že konkurence je v případě dámských hygienických potřeb tak ostrá, že ani po zvýšení DPH cena nevzroste. "Geniální. Ve stejné logice je možné daň z přidané hodnoty ještě zvýšit," hodnotí Sobotkův výrok Hospodářské noviny.


Lidové noviny z daňových změn vypíchly pro svůj komentář přeřazení cen vstupného do kin do vyšší sazby DPH. Touto změnou vláda vytahá lidem z kapes 200 až 250 milionů korun. Podle listu je to pro vládu pakatel, ale pro postižené katastrofa. Postižení pokládají rozhodnutí za opatření, které je namířeno proti těm, co se postavili na vlastní nohy a podnikají se všemi riziky, píšou Lidové noviny. "Vláda, která je schopná jedním vrzem vyždímat z lidí devět miliard a druhou stranou z nich osm rozdat, dělá vše možné i nemožné proti těm, co se postavili na vlastní nohy a podnikají," konstatuje deník v závěru komentáře.


Dvacet poslanců sněmovny chce majitele hotelů a penziónů osvobodit od autorských poplatků za pořady v televizích a rádiích, kterými jsou vybavené pokoje. Uvádí to Mladá fronta Dnes a dodává, novela autorského zákona, pod kterou jsou kromě komunistů podpisy politiků ze všech parlamentních stran, by ale zároveň znamenala pro Českou republiku hrozbu mnohamiliónových pokut. Výjimka pro hoteliéry by byla v rozporu s pěti mezinárodními smlouvami, které Česko podepsalo. Tresty za nedostatečné vybírání poplatků za autorská práva jsou u mezinárodních soudů přísné. Například Spojené státy umožnily podobnou úlevu od poplatků majitelům barů a restaurací a evropští autoři si na jejich postup stěžovali u arbitra. Ten v listopadu 2001 nařídil, že dokud USA výjimku nezruší, musí Evropské unii každý rok zaplatit více než jeden milión eur jako odškodné. "Pokud by byla poslanecká novela přijata, dostali bychom se do stejné situace a Evropský soudní dvůr by nám mohl uložit pokutu nebo denní sankce," říká ministr kultury Pavel Dostál, který s poslaneckým návrhem nesouhlasí. Velká mezinárodní hudební vydavatelství už naznačila, že by úlevy pro české hoteliéry považovala za významný zásah do svých práv. "Tyto firmy jsou odhodlány si chránit peníze, které jim z jejich investic náleží," uvedl šéf české sekce Mezinárodního sdružení hudebního průmyslu Karel Kučera. O osvobození od poplatků si poslancům řekli sami hoteliéři. "Je to naše iniciativa. Současný zákon vybírání poplatků umožňuje, ale my s tím nesouhlasíme," sdělila prezidentka Sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu Horeka Mirka Luprichová. "Snažíme se prosadit zájmy podnikatelů v pohostinství a ubytovacích službách," uvedl poslanec Unie svobody-DEU Marian Bielesz, který se na přípravě novely podílel. Od nového zákona si hoteliéři slibují, že by českým správcům autorských práv (OSA, Dilia a Intergram) přestali platit souhrnný denní poplatek 9,60 koruny za každý pokoj vybavený televizí a rádiem. Sledování programů v hotelovém pokoji není podle nich takzvaným veřejným sdělováním díla. Správci práv mají opačný názor a brání dosavadní výběr poplatků například tím, že televize s programem je služba, kterou hoteliér prodává hostům, aby měl větší zisk. Podle platných ceníků je například rozdíl za stejný pokoj s televizí a bez ní i sto korun za jednu noc. Televizor v pokoji je nutný, aby byl hotel či penzión zařazen do tříhvězdičkové a vyšší kategorie, vysvětluje Mladá fronta Dnes.


Zdlouhavému putování spisů mezi soudy, které neúměrně protahuje projednávání případů, chce zabránit ministerstvo spravedlnosti, píše o tom Právo. Resort totiž chystá změny v občanském soudním řádu a v trestním řádu, které by "ping-pongu" spisů mezi nižšími a vyššími soudy mělo omezit. Ministr spravedlnosti Karel Čermák chce rozšířit důvody, za kterých může odvolací soud sám věc rozhodnout a nemusí ji vracet zpátky nižšímu soudu. Největší problémy s vracením kauz jsou přitom podle něj v civilních řízeních. Novelu občanského soudního řádu chce Čermák parlamentu předložit co nejdříve. Právo dodává, že obdobný princip by měl obsahovat i nový trestní řád. Jeho příprava je ale teprve v počátcích.


Už žádný látkový ručník v ordinaci, natož zastaralý rentgen. Zubaři budou muset vybavení svých praxí modernizovat. Nutné investice, které žádá Evropská unie, se však od května mohou v některých ordinacích promítnout do cen, které lékaři účtují svým pacientům. Píše to Mladá fronta Dnes. Zdražení může být zhruba deseti až dvacetiprocentní, bude se týkat jen výkonů, které si už nyní pacienti hradí. Všude však ceny neporostou. "Mnozí lékaři modernizovali v předchozích letech a náklady již do cen promítli," uvedl prezident stomatologické komory Jiří Pekárek. Některé ordinace však podle Pekárka mohou současně zaniknout, protože se jim investice nevyplatí. Jednou z největších položek je pořízení takzvaného odlučovače. Stomatologické ordinace je musí mít, aby zbytky amalgámu, například po vrtání plomb, neznečišťovaly životní prostředí. "Je to investice od čtyřiceti do sta tisíc korun. Odhaduji, že odlučovače ještě nemá tak třicet až čtyřicet procent lékařů," podotkl Pekárek. Modernizace zubních ordinací přišla jednotlivé lékaře na sto tisíc až milion korun, dodává Mladá fronta Dnes.


Geniální děti - to je jedno z témat dnešních Deníků Bohemia. Má vůbec v české škole malý génius šanci? A je řešením zakládat pro chytré děti speciální školy? Podle genetiků se nadprůměrně inteligentní dítě může narodit v jakékoliv rodině. Místo radosti rodičů je to ale spíš důvod k zoufalství. Geniální dítě, které ve třech letech čte a v pěti bez problémů vyhledává na internetu informace o černých dírách vesmíru, s sebou nese jen potíže. Základní škola pro nadané děti u nás zatím chybí. Přitom rodiče by její vznik uvítali. Učitelé se ale geniálních dětí bojí - běžný školní režim není na jejich vzdělávání připraven. Také Mladá fronta Dnes píše, že se geniální děti ve školách nudí a trápí. Podle ředitele základní školy v pražské Horáčkově ulici Daniela Janaty dítě s mimořádným nadáním mezi spolužáky vyčnívá. I když se pedagog snaží a dává mu jiné příklady, jeho potíže v kolektivu to neřeší. Stává se i terčem šikany. Učitel, který má ve třídě 25 dětí se každému nemůže věnovat individuálně.


Sdružení obrany spotřebitelů zažalovalo stavební spořitelny u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, píšou Hospodářské noviny. Sdružení se nelíbí chování spořitelen, které rostoucí náklady kompenzují zvedáním a zaváděním nových poplatků. "Spotřebitelé se cítí v nerovnoprávném postavení. V podstatě mohou pouze trpně čekat, o kolik spořitelny zvýší poplatky," cituje deník předsedu sdružení Františka Lobovského. Podle sdružení je odstoupení od smlouvy pro spotřebitele nevýhodné. Poukazují proto na možnost kartelové dohody mezi peněžními ústavy. Deník poznamenává, že ministerstvu financí, které má spořitelny na starosti a vyplácí jim státní podporu, nepřipadá řešení problému nespokojených klientů nyní aktuální. Stavební spořitelny v posledních měsících zvedly poplatky, ale lidé to zjišťují až na výpisech z účtů, které jim přicházejí s ročním vyúčtováním až nyní. Objevily se v nich také nové poplatky za správu úrokového zvýhodnění. Tím banky označují položky, jimiž si vyvažují vyšší úročení, které poskytovaly v minulých letech, vysvětlují Hospodářské noviny.