Přehled tisku

Zakladatel zkrachovalé stavební společnosti H-System Petr Smetka (vlevo), foto: ČTK

Zpravodajství i komentáře pátečního tisku věnují velkou pozornost čtvrtečnímu vynesení rozsudku v rozsáhlé kauze zkrachovalé stavební společnosti H-System. Pražský městský soud po téměř sedmnáctiměsíčním procesu rozhodl, že má jít zakladatel H-Systemu Petr Smetka za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru na 12 let do vězení. Třem dalším manažerům firmy, v níž utopilo 1200 lidí téměř 1,2 miliardy korun, vyměřil za podvod devět a půl roku vězení.

Zakladatel zkrachovalé stavební společnosti H-System Petr Smetka  (vlevo),  foto: ČTK
Zpravodajství i komentáře pátečního tisku věnují velkou pozornost čtvrtečnímu vynesení rozsudku v rozsáhlé kauze zkrachovalé stavební společnosti H-System. Pražský městský soud po téměř sedmnáctiměsíčním procesu rozhodl, že má jít zakladatel H-Systemu Petr Smetka za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru na 12 let do vězení. Třem dalším manažerům firmy, v níž utopilo 1200 lidí téměř 1,2 miliardy korun, vyměřil za podvod devět a půl roku vězení. "Kde leží hranice mezi nevydařeným podnikatelským záměrem a podvodem? Určit ji je někdy těžké," ptají se v této souvislosti Hospodářské noviny. Každý, kdo někdy něco stavěl, si podle listu umí představit, že se záměr postavit několik set domků nevydaří. Může například přijít povodeň a voda zničí staveniště. Tato povodeň ale měla v H-Systemu jinou podobu, konstatují Hospodářské noviny. "Zemí se nevalila voda, ale 'řetězec' desítek spřízněných firem, mezi nimiž kolovaly peníze vybrané od lidí toužících po bydlení," píše autor komentáře. "Špinavá voda" podle něj protekla také například Komerční bankou či jistou politickou stranou, jejíž pracovníci byli vedeni jako dealeři H-Systemu. Loď H-Systemu, která na těchto vodách plula, měla totiž kromě kapitána také kormidelníky, domnívá se komentátor. "Jedni ji bezpečně vedli k dalším úvěrům, jiní propůjčili svou známou tvář k verbování cestujících, další pro ni tiše pracovali v politickém zákulisí," připomíná. Většina z nich za to nebude nikdy potrestána; zato cestující při té povodňové plavbě přišli o všechna zavazadla, uzavírá list.

Autor sloupku Lidových novin rovněž připomíná spojení H- Systemu a sociálních demokratů. Asi tucet členů strany, která vyhlásila akci "čisté ruce", se v roce 1996 na několik měsíců ocitlo na výplatní pásce H-Systemu, píše list. "I takhle vypadá akce čisté ruce, do jejíž výkladní skříně kauza H-System patří. Hon na tuneláře vyhlašují ti, kteří se z tunelovaných peněz nechávají platit. ČSSD nám dluží vysvětlení, jak se k tomuto rozporu nyní postaví," domnívá se autor sloupku.


foto: ČTK
Sociální demokraté se již po čtvrté chystají sněmovně předložit návrh na majetková přiznání občanů, píše Právo. Tentokrát počítají s tím, že by každý, kdo za jeden rok získá majetek za více než 1,5 milionu korun, musel prokázat jeho původ. Většina lidí si během roku takový majetek nepořídí, takže by o masovou katastrofu určitě nešlo, myslí si komentátor listu. ČSSD přesto podle něj čekají mnohá protivenství, především od koaličních partnerů. KDU-ČSL a Unie svobody pravděpodobně budou chtít hranici 1,5 milionu o hodně zvýšit. Poslanci ODS zase podle autora komentáře dostávají kopřivku, kdykoliv chce někdo kontrolovat nabývání peněz - ať čistých nebo špinavých. Komunisty možná napadne, že by se hranice mohla ještě snížit. Další tlak budou vyvíjet právní experti a lobbistické skupiny. "Prostě bych se nedivil, kdyby návrh ČSSD ani po čtvrté neprošel," shrnuje komentátor. Dodává ale, že v tom případě doufá, že jej sociální demokraté předloží znovu. "Mají pro to dobré důvody. Jednak to slíbili svým voličům, a jejich většina patří úplně do jiných příjmových skupin. Jednak mají právo starat se, aby chapadlům státní pokladny neunikla sebemenší kořist. A poslední důvod: podávat každý rok majetkové přiznání by pro dotyčné bylo jistě nepříjemné, ale ten, kdo majetek nabyl poctivě, si na to - klidně se vsaďte - pohodlně zvykne," píše deník.


Hoteliéři a hospodští možná přece jen nebudou zdražovat. Jak uvádějí Lidové noviny s odvoláním na premiéra Vladimíra Špidlu, Česko se znovu pokusí vyjednat s Evropskou unií pro restaurace nižší daně. List poznamenává, že zatímco předchozí pokusy o zařazení služeb v pohostinství do nižší sazby DPH ztroskotaly na neústupnosti současných členů Evropské unie, teď naše republika našla silného spojence. Snižovat DPH svým restauracím totiž bude Francie. Prezidentu Chirakovi se podařilo získat podporu od německého kancléře Gerharda Schrödera a ostatní země proti návrhu Francie neprotestovaly, připomínají Lidové noviny. Upozorňují ale, že naše ministerstvo financí by raději nechalo restaurační služby ve vyšší 19procentní sazbě DPH. Podle mluvčí resortu Evy Novákové budou upřednostňovat spíš snižování přímých daní. Nakonec bude záležet na rozhodnutí celé vlády, dodávají Lidové noviny.


Autosedačky možná nebudou pro rodiny s více dětmi ani v budoucnu povinné, všímá si Mladá fronta Dnes. Ministr dopravy Milan Šimonovský se totiž rozhodl zmírnit původní návrh novely zákona o pozemních komunikacích, který používání dětských autosedaček přikazuje. Jak Šimonovský listu potvrdil, v zákoně by se měla objevit možnost, aby rodiče s větším počtem dětí mohli požádat o výjimku, když pojedou v autě všichni společně. Podle ministra by o udělení výjimky rozhodovaly jednotlivé radnice, u kterých je řidič evidovaný. Sněmovna se začala předlohou zabývat ve středu. Šimonovský se podle mínění Mladé fronty Dnes snaží tímto ústupkem zajistit pro novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích větší podporu. Právě záměr přikázat používání dětských sedaček totiž narazil na nesouhlas některých poslanců.


V jiném článku Mladá fronta Dnes píše, že stát letos vyplatí přes 15 miliard korun na podporu stavebních spoření. Je to o dvě miliardy víc než loni. Tato částka skončí na účtech klientů spořitelen poté, co ji stát vybere na daních nebo si vypůjčí a zvedne státní dluh. Protože se státní podpora stavebního spoření od ledna snížila, uzavřeli lidé loni rekordních 2 a půl milionu smluv. Stavební spoření tak upevnilo svou pozici nejoblíbenější formy ukládání peněz, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Zákon, který by od začátku příštího roku zakázal ve většině obchodů prodávat v noci a o svátcích, přichází do parlamentu. Informují o tom Hospodářské noviny. Návrh, který připravily právníci Odborového svazu pracovníků obchodu, má už podobu konkrétních paragrafů. Ve sněmovně ho předloží skupina poslanců ze sociální demokracie, KSČM a Unie svobody-DEU. Pokud by platil, pak by všechny obchody kromě malých prodejen do 100 metrů čtverečních, benzínových pump a lékáren, musely mít zavřeno od deseti večer do šesti hodin ráno. Prodávat by nesměly ani o státních svátcích, Velikonocích, Vánocích či 1. května. Na Štědrý den by obchody musely zavřít nejpozději ve čtrnáct hodin, upřesňují Hospodářské noviny.


Trestní stíhání českého honorárního konzula v kanadském Vancouveru Kevina Edwarda Newmana, který čelí v občansko-právním řízení žalobě kvůli údajným podvodům, je málo pravděpodobné. Deníku Právo to řekl náměstek ministra zahraničí Pavel Vošalík s odvoláním na expertní posudek kanadské právní firmy, kterou si česká strana najala. Podle Vošalíka se už Newmana zeptali, jestli by sám požádal o zproštění funkce do doby, než bude soudní řízení ukončeno. Konzul to prý ale odmítl s tím, že by to znamenalo přiznání viny. Podle statutu honorárního úředníka může o suspendaci požádat jen on sám, ministerstvo ho může jen odvolat, vysvětlil deníku Právo náměstek Vošalík. Žaloba viní Newmana z toho, že dostal zaplaceno od skupiny čínských rodin 130 tisíc dolarů za obstarání studentských víz. Ta nezařídil, ale také nevrátil peníze. Newman obvinění popírá, soud mu ale už obstavil majetek.


Páteční tisk zaujala rovněž osoba současného šéfa plzeňské Škody a budoucího ředitele elektrárenské společnosti ČEZ Martina Romana. Dozorčí rada ČEZ jej ve čtvrtek v tajné volbě poslala do představenstva firmy a v pondělí se má podle plánu stát jeho předsedou. Do výkonné funkce generálního ředitele společnosti má usednout od prvního dubna. Mladá fronta Dnes píše, že Romana v tajné volbě podpořilo osm z 12 členů dozorčí rady, dva se zdrželi a stejný počet byl proti. Své výhrady proti Romanovi prý měli zejména čtyři zástupci zaměstnanců firmy zasedající v dozorčí radě. Podle deníku mu vyčítají, že je blízkým spolupracovníkem Antonína Koláčka, prvního muže společnosti Appian, který je odborářům trnem v oku. Odbory tvrdí, že stát této skupině ušil na míru privatizaci Severočeských dolů a vyloučil z ní právě ČEZ. Padl kvůli tomu i Romanův předchůdce Jaroslav Míl, píše MfD. Roman ale nařčení odmítá. "Appian vstoupil do Škody Holding jako strategický partner na základě rozhodnutí vlády a doporučení privatizačního poradce. Nás vztah s panem Koláčkem je čistě profesionální a nemyslím si, že by hrál nějakou roli v procesu výběru předsedy představenstva a generálního ředitele ČEZ," řekl Mladé frontě Dnes v rozhovoru.


Hospodářské noviny Romanovu volbu srovnávají s jmenováním exministra Jaroslava Tvrdíka do čela Českých aerolinií. Podle komentátora deníku se zdá být nezadržitelné směřování Romana do křesla šéfa ČEZ s výběrem exministra Jaroslava Tvrdíka do čela ČSA na první pohled úplně kontrastní. V obou případech jde o klíčové, strategické a státem kontrolované firmy. V případě ČSA jmenovali politici do čela komerčního podniku politika, který nemá zkušenost s řízením soukromé firmy, odpovídající vzdělání a neumí anglicky. Roman je sice velmi mladý, ale zkušenosti má. Restrukturalizoval Janku Radotín a jako ředitel plzeňské Škody má výsledky obstojné. Našel kupce pro její části i odbytiště pro výrobu, píše. "Že by se politici poučili a umravnili? Nikoli. Rozdíl je jen v tom, že ČSA není veřejně obchodovatelná firma," píše autor komentáře s upozorněním, že kdyby politici do křesla šéfa ČEZ posadili nějaký klon Tvrdíka, zhroutily by se hned ceny akcií, prodražilo by se splácení dluhopisů a akcionáři by pak většinového majitele, tedy stát, zažalovali. Ale ani jmenování Romana není podle deníku bez problémů. "Vybírala ho personální agentura z mnoha kandidátů, ale v kruzích zasvěcenců se o jeho nástupu do ČEZ mluvilo jako o 'tutovce' již před výběrem té agentury. Roman má sice profesionální předpoklady pro funkci, ale je o něm též známo, že se rád ukazuje s politiky včetně prezidenta," poznamenávají Hospodářské noviny.