Přehled tisku

Prezident Václav Klaus v senátu, foto: ČTK

Komentáře pátečního tisku se věnují především vystoupení prezidenta České republiky Václava Klause v horní komoře parlamentu. Všímají si jeho kritiky na adresu českého právního systému. "Hodně zákonů spravedlnost nedělá" je název komentáře Mladé fronty Dnes. Autorka souhlasí s kritikou prezidenta Václava Klause, podle kterého je český právní systém přebujelý a nepřehledný. V tomto nelze s Klausem nesouhlasit, i když i on se na kritizovaném kdysi podílel, píše list.

Prezident Václav Klaus v senátu,  foto: ČTK
Komentáře pátečního tisku se věnují především vystoupení prezidenta České republiky Václava Klause v horní komoře parlamentu. Všímají si jeho kritiky na adresu českého právního systému. "Hodně zákonů spravedlnost nedělá" je název komentáře Mladé fronty Dnes. Autorka souhlasí s kritikou prezidenta Václava Klause, podle kterého je český právní systém přebujelý a nepřehledný. V tomto nelze s Klausem nesouhlasit, i když i on se na kritizovaném kdysi podílel, píše list. Situace, kdy na každý problém je vymýšlen zvláštní zákon, je česká specialita. Upozorňoval na to již v roce 1995 tehdejší prezident Václav Havel. "Za jistých okolností může dokonce platit, že čím více právníků společnost potřebuje, tím je to s ní horší," cituje Havlova slova Mladá fronta Dnes.

Václav Klaus upozornil senátory na zbytečné množství přijímaných zákonů, konstatuje deník Právo. Mnohou senátorskou hlavou přitom asi projelo, že právě za Klausova vládnutí se stavěly základy dnešní legislativy. "Jakoby námitky Václav Klaus tušil, vzal energicky v ochranu počátek devadesátých let, kdy se vesele privatizovalo bez odpovídajícího právního rámce. Jako rukojmí přibral všechny v lavicích přítomné, kteří tehdy byli ve vysokých funkcích u toho. Jakýpak tehdejší šlendrián, právní řád vzniká evolučním procesem (pořád dost času) učením se z vlastních chyb (asi toho tunelování)," píše Právo.


Armáda České republiky může být pyšná na to, že vrchní velitelství NATO zvažuje žádost české vládě o vyslání jednotky pro odhalování zbraní hromadného ničení na letní olympijské hry v Athénách. Píšou to Lidové noviny. Podle autora to bude "bojový úkol ještě většího významu, než je účast při honu na Usámu. Pokud se podaří účinnou prevencí zabránit masové vraždě v Athénách, bude to významná porážka terorismu po jeho drtivém vítězství ve Španělsku." Lidové noviny dále uvádějí, že "válka s terorismem potrvá dlouho a její délka a rozsah budou záviset mimo jiné i na faktoru mezinárodní solidarity, především pak solidarity členských států NATO. Nepřítel se bude snažit vrazit mezi státy aliance klíny. Nesmíme připustit, aby takovým klínem byla například otázka financování české účasti na této akci."


Už za necelé dva týdny přestane Ústavní soud dělat to, kvůli čemu ho máme, varují Hospodářské noviny. Nebude moci rušit protiústavní zákony ani obecní vyhlášky, přezkoumávat mezinárodní smlouvy a rozhodovat, zda nejsou v rozporu s ústavou a jestli je tedy můžeme přijmout. V Česku také nebude od dubna nikdo, kdo by mohl odvolat prezidenta. Podle Hospodářských novin totiž vyprší mandát dalšímu ústavnímu soudci a jejich počet klesne pod 12. A v tom okamžiku, jak řekla deníku místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová, bude činnost této instituce zastavená. Noví kandidáti, kteří by odcházející soudce nahradili, chybějí Při čtvrteční návštěvě Senátu to přiznal i prezident Václav Klaus, který má vhodné uchazeče vybírat a předkládat senátorům ke schválení. Senátoři uvádějí, že jim Klaus předkládá ke schválení málo vhodných kandidátů. Klausův mluvčí Petr Hájek ale odmítá, že by fungování Ústavního soudu ohrožoval prezident. "Pan prezident navrhl dostatečný počet soudců, teď je to na straně Senátu," řekl Hájek Hospodářským novinám.


Český vědec Dáša Veselý vyvinul unikátní lék na kožní plísně, uvádějí to Lidové noviny, Právo i Mladá fronta Dnes. Přípravek obsahuje mikroskopickou houbu, která plísně zahubí a poté sama uhyne. Sporami této houby lze léčit řadu kožních problémů lidí, jako jsou například plísně na nohou a na rukou. Přípravek by mohl částečně pomoci také lidem trpícím lupénkou. Houba je známá přes sedmdesát let, připomínají deníky. Veselému se ji podařilo v roce 1972 izolovat a od té doby jí zkoumal. Jako jedinému na světě se mu podařilo najít způsob, jak tuto houbu uměle vypěstovat a použít také v zemědělství či při hubení plísní v obydlích. Přípravek nemá žádné vedlejší účinky a bez problémů ho mohou vyzkoušet i lidé, kteří trpí chorobami, jako je například cukrovka či leukémie. Není toxický a odborníci zatím nevědí o žádných alergických reakcích na něj. Lék má být k dostání volně v lékárnách.


foto: Evropská komise
Po prvním květnu, kdy se Česko stane součástí Evropské unie, získají nárok na naše sociální dávky i občané z jiných členských zemí unie. Všímá si toho Právo. Týká se to základních rodinných dávek - přídavků na dítě nebo rodičovských příspěvků pro rodiče, který pečuje o malé dítě. Základní podmínkou k tomu, aby cizinci z Unie mohli dávky dostat, připomíná Právo, je to, že u nás legálně pracují. Pro získání dávek tedy nebudou potřebovat - na rozdíl od cizinců ze zemí mimo Evropskou unii - trvalý pobyt v Česku nebo, přechodný pobyt delší než jeden rok. Také pokud po čase o práci přijdou a budou registrováni na úřadu práce, budou mít nárok na dávky státní sociální podpory, dodává Právo.


V nejbližších dnech má podle Lidových novin odejít do Štrasburku k Evropskému soudu pro lidská práva 77 individuálních žalob sudetských Němců z Rakouska a z Německa. Chtějí donutit Česko k odškodnění za svůj poválečný odsun a požadují milióny eur. Údajně se inspirovali žalobou jedné kyperské Řekyně na Turecko. V roce 1998 mezinárodní soudní tribunál rozhodl, že Turecko jí musí vyplatit 900 tisíc dolarů odškodného za to, že byla v roce 1974 po turecké vojenské invazi vyhnána ze severní části Kypru. Teprve loni ale Turecko pod hrozbou sankcí ze strany Evropské unie odškodné i s úroky za zpoždění skutečně vyplatilo. Lidové noviny dále uvádějí, že Sudetoněmecký landsmanšaft považuje v uvedeném případě za důležitou především jednu věc: soud rozhodl, že jedno bezpráví nemůže být obhajobou pro jiné bezpráví. Vpádu turecké armády předcházel řecký puč. Sudetští Němci si myslí, že na základě podobné argumentace by měli mít nárok na odškodnění za poválečný odsun z Česka. Jeden z nich, Hornorakušan Heinrich Brditschka, jehož rodiče vlastnili v Jablonci továrnu na výrobu šperků, požaduje po Česku odškodnění ve výši zhruba 800 miliónů korun.


Právo hodnotí rozhodnutí prezidenta Václava Klause jet na stání návštěvu do Číny. Autor chválí Klausovo rozhodnutí a připomíná, že Česká republika je zřejmě jednou z mála zemí, které Čínu tak dlouho ignorovaly. Naše země za to zaplatila zpřetrháním všech obchodních kontaktů, které byly kdysi bohaté. Jejich navazování bude dlouhé a složité, míní list.


První plány šéfa Českých aerolinií Jaroslava Tvrdíka na rychlý rozvoj společnosti začínají podle


První bankou, která využije nové podmínky po vstupu České republiky do Evropské unie, bude rakouská Oberbank. Píšou to Hospodářské noviny. Banka tak učiní podle jednotné bankovní licence, která povoluje podnikat všude v unii. "Zaměříme se na jih Čech," řekl listu Ivan Věžník z Oberbank. Banka se soustředí na malé a střední podnikatele a klienty s příjmem nad 30.000 korun měsíčně, uvádí deník. V Rakousku je osmou bankou, má stovku poboček. Bankéři i ekonomové se shodují, že se do ČR chystají i další banky, ale půjde o peněžní domy, které se budou specializovat jen na určitý typ klientů a nebudou to univerzální banky. Na domácím trhu není pro další banky příliš mnoho místa. Podle odborníků se zahraniční banky mohou usadit hlavně v příhraničních oblastech, při zprostředkování přes hraničního platebního styku, prosadit se mohou také se spotřebitelskými úvěry. Příchod dalších bank je zatím spíše předmětem spekulací, poznamenávají Hospodářské noviny. Podle deníku se hovoří o možné konkurenci španělských a švýcarských bank, existují i signály o zájmu britských stavebních spořitelen. Příchod specializovaných bank dává podle odborníků naději, že jejich služby, nebo alespoň některé z nich, by mohly být levnější než u současných tuzemských bank. "Půjde o projekty s menší kapacitou, banky nebudou potřebovat mnoho poboček. A menší náklady jim umožní i nižší poplatky," míní Jan Schiesser z Atlantik FT. Banky například nemusí upsat půl miliardy korun na základním jmění, které je minimem pro banku, jež chtěla získat licenci od České národní banky. Centrální banka tak poprvé v historii ČR ztratí absolutní moc nad tím, koho vpustí do bankovního sektoru. Na český trh budou smět bez jejího požehnání vstoupit peněžní domy, které podnikají na území EU.


Soukromá firma Nord požaduje po plzeňských hasičích uhradit škodu za loňský zásah v obchodním domě Luna, kde se záchranáři pomocí sbíječek probourali zdí k muži, který uvízl ve ventilační šachtě. Píše to deník Právo. Původně majitel objektu počítal s tím, že škodu bude vymáhat na zachráněném muži, který to všechno způsobil, když neoprávněně vnikl na střechu, odšrouboval si poklop od větrací šachty a spustil se do plechového labyrintu. "Policie ale k našemu překvapení dospěla k názoru, že muž se ničím neprovinil a případ odložila," řekl deníku majitel firmy Nord. Podle něho je firmě nepříjemné vymáhat škodu na hasičích. "Musím před nimi smeknout, že byli perfektní. Proč bychom to ale měli platit sami? Podle zákona o integrovaném záchranném systému stát odpovídá za škodu způsobenou v přímé souvislosti se záchrannými pracemi," dodává majitel. Právo uvádí, že přestože v mužově kapse našli policisté šrouby od poklopu a kleště, je podle nich nevinný."Nepodařilo se prokázat, že by vlezl do šachty za účelem spáchání trestného činu," řekla mluvčí plzeňských policistů. Podle deníku muž nejprve tvrdil, že vlezl do šachty v rámci sázky. Pak ale obrátil o 180 stupňů a tvrdil, že do šachty nešťastnou náhodou spadl. Jak píše Právo, útěchou může být pro plzeňské hasiče vyznamenání Zlatý záchranářský kříž, který minulý týden převzali právě za vyproštění muže z větrací šachty, a to v kategorii "kuriózní záchranářský čin".