Přehled tisku

Pohřeb obětí teroristického útoku v Madridu, katedrála Almudena, foto: ČTK

Čtvrteční tisk komentuje mimo jiné diskuzi o spolupráci evropských států v boji proti terorismu nebo chystané změny volebního zákona. Deníky se věnují rovněž připravované novele mediálního zákona, která by měla redaktorům, moderátorům a hlasatelům v celoplošných komerčních stanicích uložit povinnost mluvit spisovně. Lidové noviny se zamýšlí nad společným bojem Evropské unie proti terorismu. Vyjádřením evropské sounáležitosti se podle listu stane dohoda EU o pomoci státu, který se stane obětí teroristů.

Pohřeb obětí teroristického útoku v Madridu,  katedrála Almudena,  foto: ČTK
Čtvrteční tisk komentuje mimo jiné diskuzi o spolupráci evropských států v boji proti terorismu nebo chystané změny volebního zákona. Deníky se věnují rovněž připravované novele mediálního zákona, která by měla redaktorům, moderátorům a hlasatelům v celoplošných komerčních stanicích uložit povinnost mluvit spisovně. Lidové noviny se zamýšlí nad společným bojem Evropské unie proti terorismu. Vyjádřením evropské sounáležitosti se podle listu stane dohoda EU o pomoci státu, který se stane obětí teroristů. "Skutečným testem ale bude, nakolik se EU sjednotí při dlouhodobém boji proti teroru," domnívají se Lidové noviny. Evropská unie chce jednat mimo jiné o ustavení úřadu protiteroristického koordinátora EU, centra pro výměnu zpravodajských informací či společných vyšetřovacích jednotek. Uskutečnění těchto návrhů by podle autora komentáře mělo značný psychologický dopad. "Je to, jako když si poprvé pozveme do kuchyně souseda, s nímž jsme dříve jen klábosili přes plot," přirovnává. Řadu lidí proto podobné úvahy dráždí. Účinnou odpovědí na pokusy teroristů o rozdělení Evropy ale bude, pokud se Evropanům podaří překonat vzájemné rivality a nevraživosti. Menší státy jako Česká republika navíc na spolupráci informačních služeb mohou jen vydělat, dodávají Lidové noviny.


Češi by si v budoucnu mohli ve volbách sami vybírat hejtmana či starostu. Jak zjistila Mladá fronta Dnes, strany vládní koalice se totiž chystají jejich přímou volbu prosadit do volebního zákona, jeho úpravy právě připravují. Změnu by podle listu podpořila také opozice. Vládní koalice připravuje i další novinky, které se mají dotknout volebních zákonů. Jde například o to, že by svůj hlas mohli korespondenčně ve volbách odevzdat i Češi trvale žijící v zahraničí. Úpravu ústavy by si vyžádala další uvažovaná změna, podle které by mohli ministři po dobu, kdy jsou ve vládě, přepustit dočasně své místo ve sněmovně náhradníkovi z vlastní politické strany. O všech předložených návrzích změn volebních zákonů, které vládní strany nachystaly, bude ještě koalice v příštích týdnech diskutovat. Ve vládě by mohly být do konce května, dodává Mladá fronta Dnes.Lidové noviny píšou, že někdejší šéf Centra kuponové privatizace a Střediska cenných papírů Jaroslav Lizner se o přiblížil k možnosti prokázat svou nevinu. Soudkyně Edita Beranová totiž prohlásila, že podnikatel Luboš Sotona, jehož svědectví před lety Liznera dostalo za mříže, je nevěrohodný. Verdikt Beranové padl včera při procesu s dalším svědkem Liznerovi aféry, podnikatelem Karlem Pechem. Toho soudkyně pro změnu zprostila obžaloby z křivé výpovědi. Stíhán byl za tvrzení, že Lizner v roce 1994 nebral úplatek. Středeční rozhodnutí soudu na Praze 1 je dalším střípkem do mozaiky, kterou od loňska skládá soudce Tomáš Hájek na Praze 7. Tam se totiž Lizner snaží dosáhnout znovuotevření svého procesu a zrušení rozsudku, kterým byl v roce 1996 odsouzen na šest let do vězení za přijímání úplatku, konstatují Lidové noviny.


Lidové noviny také uvádějí, že čeští analytici se mýlili ve svém odhadu výsledků zahraničního obchodu za únor. "Únorový přebytek zahraničního obchodu Česka 3,6 miliardy korun nikdo nečekal. Ani analytici, ani sám trh. Ekonomové počítali s dvoumiliardovým schodkem a drzí šikovní exportéři je takhle zaskočili. Věří nakonec experti české ekonomice? A vývozu? Zjevně hodně málo," tvrdí Lidové noviny. Oživení u zahraničních partnerů nikdo nečekal a slabší koruny si nikdo nevšiml, dodává deník. "Chudáci vývozci! Analytici je podcenili a teď jsou příjemně překvapeni. Anebo nepříjemně, že jejich prognózy nevyšly? Tak snad příští měsíc, pesimisti..." uzavírá komentátor Lidových novin.


První příbuzní obětí loňské tragické nehody autobusu u Nažidel na Českokrumlovsku dostanou odškodnění. Mladá fronta Dnes informuje, že manželé Pudilovi z Karlových Varů, kteří přišli o čtyři členy rodiny včetně dvou dětí, mají dostat bezmála tři miliony korun. Ve středu o tom rozhodl plzeňský soud. Podle něj Pudilovi těžce nesou ztrátu svých blízkých a jsou v trvalé péči psychologů. Částku 2 miliony 800 tisíc korun jim mají uhradit dvě firmy, které lyžařský zájezd do Rakouska pořádaly. Josef Pudil předpokládá, že podobné žaloby podají na dopravní firmu a cestovní kancelář i další pozůstalí. Ve vraku autobusu loni v březnu u Nažidel zůstalo 19 mrtvých, 34 lidí bylo zraněno, připomíná Mladá fronta Dnes.


Deníky Bohemia na titulní straně uvádějí, že plzeňský fotbalista minulé pondělí dvě hodiny po utkání 21. ligového kola mezi Viktorií Plzeň a Baníkem Ostrava, ve kterém hosté zvítězili 2:1, převzal 750 tisíc korun. Svědčí o tom zcela náhodně pořízený policejní videozáznam. Jeho existenci listu potvrdil zdroj z policie, který je s vyšetřováním případu důvěrně seznámen. Jméno fotbalisty se zatím tají. Fotbalová generalita je v šoku. Pokud by se uplácení prokázalo, byla by to aféra jako hrom, citují Deníky Bohemiašéfa Českomoravského fotbalového svazu Jana Obsta. Sám prý neměl nejmenší tušení, jaké obrátky plzeňská kauza nabrala.


Podnikatel Zdeněk Bulawa, který loni v říjnu v Českém Těšíně v opilosti zavinil tragickou dopravní nehodu, při které zemřeli tři policisté, brzy stane před soudem. Deník Právo informuje, že karvinský státní zástupce Otakar Cibien Bulawu obžaloval z trestných činů ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Za to mu hrozí tři až deset let vězení.


Porybní na českých a moravských tocích by se měli začít učit německy. Podle Lidových novin totiž hlavně Němci a Rakušané už objevili výhody levného rybaření v Česku a po desetitisících si kupují naše rybářské povolenky. Stejná zábava stojí v Německu a Rakousku mnohonásobně víc peněz. Naše řeky a rybníky jsou navíc nejlépe zarybněné v celé střední Evropě. Po vstupu země do Evropské unie by se měl počet zahraničních rybářů u nás ještě rapidně zvýšit.


Radnice málem dotovala falešnou agentku. Píše o tom Právo. V návrhu upraveného rozpočtu Pardubic na rok 2004 byl zařazen pod bodem č. 121 (Úhrady plateb BIS) návrh na půlmiliónový příspěvek pro špionážní činnost tajné agentky Bezpečnostní informační služby Jany S. Jen pozornost komunistického zastupitele Jana Jedličky zabránila tomu, že pardubické městské zastupitelstvo o tom v úterý odpoledne nejednalo. Jana S. nejen že není agentkou BIS, ale podle pozdějšího vyjádření primátora Pardubic Jiřího Stříteského (ODS) jde o nesvéprávnou osobu. Po Jedličkově upozornění a chvilce trapného ticha za předsednickým stolem byl návrh shozen pod stůl a primátor zaplněnému sálu jen naznačil, že bod se dostal do oficiálních materiálů omylem. "Netuším, jak se to do materiálů zastupitelstva mohlo dostat, snad to byl žert pracovníků ekonomického odboru," pokrčil rameny vedoucí právního odboru pardubického magistrátu Jaroslav Kout. Vedoucí ekonomického odboru pardubického magistrátu Václav Brož, který materiál do zastupitelstva podepsal a nese za něj odpovědnost, unikl případným dotazům tím, že onemocněl. Jeho zástupce, vedoucí oddělení rozpočtu Petr Víšek, věc však nepokládá za žert ani omyl. "Každý požadavek, který do rozpočtu přijde, jsme povinni zařadit. Je na zastupitelích, aby jej odpovědně posoudili a rozhodli, ne na nás," řekl Právu Víšek. Nikdo z úředníků však nedokázal vystopovat, odkud písemný požadavek na půl miliónu přišel. Zastupitelé se nad touto zkouškou jejich bedlivosti při čtení materiálů příliš nepohoršovali. "Bylo to jištěno návrhem usnesení, kde tento bod byl mezi navrženými na odmítnutí, přesněji bylo doporučeno nulové plnění. Ale na druhou stranu by na takovýchto jednáních neměl být prostor pro absurdity a šaškárny," řekl Právu zastupitel Miroslav Váňa (ČSSD). Jiného názoru byli lidé, kteří se jednání zastupitelstva jako diváci účastnili. "Jestli úředníci dávají do návrhů takové nehoráznosti, kdo může vědět, co všechno se schválí. Přitom jde o naše peníze," rozčiloval se statný padesátník při odchodu z balkónu zasedacího sálu. "Víme, že má papíry na hlavu, ale musíme s ní jednat se vší vážností jako s každým občanem Pardubic. Dokonce byla pozvána do rady města," řekl Právu vedoucí kanceláře primátora Michal Zítko.


Realitní firmy považují loňský rok za mimořádný i pro obchod s nebytovými prostory. Podle poradenské firmy Jones Lange LaSalle mělo 24 největších obchodů na tomto trhu celkový objem 750 milionů eur, tedy asi 24 miliard korun. Za rychlým růstem trhu stojí podle poradenských firem hlavně výstavba komerčních center a pokračující příliv zahraničních maloobchodních firem. Informují o tom Lidové noviny. Podle Jones Lang se nyní v Praze staví 92.000 metrů čtverečních nových obchodních ploch. Poradenské firmy se shodují, že Česko umí nabídnout nebytové prostory na světové úrovni. To potvrzují i objemy obchodů, ale nájemné zůstává mnohem nižší. Například u kancelářských prostor v posledních dvou letech nájmy dokonce klesly. Podle firmy Cushman & Wakefield Healey & Baker zůstává neobsazeno zhruba 12 procent nemovitostí. Podle studie Jones Lang panuje mezi investory velký zájem o skladovací prostory. U nich je míra neobsazenosti jen půl procenta. Velký zájem projevují logistické společnosti jako Danzas a Wintacon nebo prodejci spotřebního zboží jako je Tesco.


A ještě jednou Lidové noviny. Policie prošetřuje tři údajné trestné činy, že kterých podezírá bývalé vedení státního podniku Lesy ČR. Podle žalobce jsou podezřelými bývalý generální ředitel Jiří Oliva a jeho nejbližší spolupracovník bývalý ekonomický ředitel Vladimír Veselý. "Zahájili jsme úkony v trestním řízení," cituje deník žalobce, který má případ na starosti. Policie se zaměřila na tři problematické záležitosti týkající se hospodaření firmy. Jde o údajně nevýhodné investice do cenných papírů. "Šlo o půlmiliardovou investici. Škodu nemáme zatím přesně stanovenu, ale rozhodně je nad 100 milionů korun," uvedl nejmenovaný státní zástupce. Policie se zabývá také vývozem dřeva prostřednictvím soukromé firmy Less. V tomto případě se podle žalobce ještě nepodařilo škod vyčíslit. Třetí záležitostí je údajně špatné vedení účetnictví za roky 1998 až 2002. "Zde je škoda rozhodně nad pět milionů," tvrdí státní zástupce. Žalobce zatím nechce spekulovat o termínu, kdy padne konečné rozhodnutí o obvinění obou mužů. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu nalezla podle ministra zemědělství 34 oblastí, ve kterých bývalé vedení postupovalo pro podnik nevýhodně nebo v rozporu se zákonem. V jejím průběhu odvolal ministr Olivu z funkce generálního ředitele Lesů ČR. Od té doby ministerstvo podalo řadu trestních oznámení na neznámého pachatele. Bývalého ředitele Lesů ČR Olivu policie ještě nekontaktovala. Ten je přesvědčen, je že se v rámci hospodaření podniku nedopustil ničeho nezákonného. "Nic z toho nepovažuji za něco, z čeho bych měl mít obavu," řekl Oliva.