Přehled tisku

Vladimír Špidla, foto: ČTK

Pokud premiér Vladimír Špidla ve čtvrtek nechá hlasovat sněmovnu o důvěře vládě, čeká ho zřejmě pořádná blamáž, píší Lidové noviny (LN). Někteří poslanci jeho strany totiž nevědí, zda by kabinetu důvěru vyjádřili. Unionisté zase podle svého dosavadního šéfa Petra Mareše zvažují, že by opustili jednací sál a hlasování "bez zjevné příčiny" by se nezúčastnili.

Vladimír Špidla,  foto: ČTK
Pokud premiér Vladimír Špidla ve čtvrtek nechá hlasovat sněmovnu o důvěře vládě, čeká ho zřejmě pořádná blamáž, píší Lidové noviny (LN). Někteří poslanci jeho strany totiž nevědí, zda by kabinetu důvěru vyjádřili. Unionisté zase podle svého dosavadního šéfa Petra Mareše zvažují, že by opustili jednací sál a hlasování "bez zjevné příčiny" by se nezúčastnili. Dosud nejrazantněji vyjádřil svůj postoj tradiční sociálnědemokratický rebel Josef Hojdar. "Nepřichází v úvahu, že bych hlasoval pro důvěru vládě. V optimálním případě se zdržím hlasování," řekl ČTK Hojdar. Také podpora dalších sociálních demokratů při případném hlasování o důvěře není jistá. Většina z nich totiž považuje takový krok za nešťastný. Mezi ně patří třeba Vladimír Laštůvka, Jan Kavan či Michal Kraus. Zvláště proto, že v sobotu zasedá ústřední výkonný výbor strany, na kterém by měl Špidla přijít o post šéfa strany a poté rezignovat na křeslo premiéra. O tom, zda bude sněmovna o důvěře vládě hlasovat, dnes bude Špidla diskutovat s poslanci ČSSD. Poté se hodlá rozhodnout, zda hlasování svolá. "Záleží na tom, čím nám tento krok premiér odůvodní. Pokud má jít o vystavení jakéhosi bianco šeku, budu hodně zvažovat, jak budu hlasovat," uvedl Laštůvka. I mezi sociálními demokraty jsou však tací, kteří hlasování o důvěře podporují. Mezi ně patří mj. ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi.

Vysvětlit neúspěch je pro politika zajímavý úkol, píše komentátor MF DNES. Chlapsky si s ním poradil ministr Škromach. Ten kopanec jsme potřebovali, řekl. To zní pěkně, otevřeně, člověk by si nakonec taky rád kopl, aby přispěl k polepšení toho hříšníka. Škromach si to však vzápětí pokazil. Řekl, že hřích je v tom, že ČSSD nedokázala vytvořit dojem, že to, co dělá dobře, je skutečně dobré. Toto krkolomné tvrzení znamená, že voliči tu správnou politiku strany nechápou, nevidí, nerozumějí jí a potřebovali by od šikovných pěvců věc vysvětlit. Je to úvaha z časů doslovů, vysvětlujících komentářů, předžvýkaných názorů a "zrcadel" nastavených kapitalismu. Škromach má s touto érou své zkušenosti, není divu, že jej takové vysvětlení napadlo. Ale třeba je to naruby: když volili, nechápali. Teď nevolí, protože chápou. Politika ČSSD není nic nepochopitelného, tajemného, záhadného, co by potřebovalo speciální znalosti a důkladné vysvětlení odborníků. Ta politika má dvě fáze: slibování všeho všem před volbami a povolební mudrování nad státní kasou, která není dost plná. ČSSD se nyní nachází v druhém stadiu, zatímco Škromach by rád prodloužil trvání toho prvního. Říká: Co je to schodek? Pouhý rozdíl mezi výdaji a příjmy. Co je schodek, každý ví. Každý také ví, co jsou to daně. Špidla říkával kulantněji: Zdroje jsou. Oba věří, že bohatství vzniká přemisťováním peněz. Jednoho dne Škromacha napadne další krok, jak oslovit voliče: Tiskáren je dost, natiskněme ty zatracené prachy, když jich je málo. Politika není těžká činnost. Běda však tomu politikovi, který říká: Lidé nás nepochopili. I starý matador komunismu Bertolt Brecht měl na to výstižnou odpověď: Tak vyměňte ten lid!


Václavské náměstí
Majitele domů, podnikatele, obchodníky i zaměstnance firem na pražském Václavském náměstí znepokojuje to, že zde podle nich stále roste počet prostitutek a takzvaných naháněčů. Sestavili proto petici proti poskytování a zprostředkovávání sexuálních služeb v centru Prahy, píší Lidové noviny (LN). S podobnou iniciativou přišli už loni podnikatelé ze Staroměstského náměstí. Magistrát přiznává, že má velmi omezené možnosti, jak prostitutky z ulic vyhnat. Může třeba zvýšit počet strážníků, ale pouliční prostituci nevymýtí, protože není trestná, uvedl tehdy primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Situaci prý může vyřešit jen zákon o prostituci. Podle organizátorů petice se situace zhoršila potom, co město zrušilo zákaz pochůzkové reklamy, protože byl v rozporu se zákonem. Naháněči nočních klubů tak opět mohou slovně či prostřednictvím rozdávaných letáků kolemjdoucí lákat k návštěvě těchto podniků.


Bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek dnes u městského soudu v Praze vysoudil na vládě deset tisíc korun odškodného za výroky někdejšího ministra Jaroslava Bašty (ČSSD), píší Hospodářské noviny (HN). Bašta před lety prohlásil, že v souvislosti s privatizací Čokoládoven Praha bylo na Ježka podáno trestní oznámení a že se dopustil porušování povinností při správě cizího majetku. Soudkyně Jaroslava Lobotková ale snížila Ježkův původní požadavek o 160 000 korun. Již dříve soud rozhodl, že se vláda musí Ježkovi omluvit. "Jsem spokojen," poznamenal při odchodu od soudu bývalý ministr a někdejší člen prezídia Komise pro cenné papíry. Ačkoliv působil dojmem, že je s rozsudkem spokojen, dodal, že zváží, zda se proti soudnímu rozhodnutí odvolá. "O ty peníze skutečně nikdy nešlo," dodal.


Předpověď počasí na začínající léto je dobrou zprávou pro přírodu a už méně pro ty, kteří se rádi sluní a koupou, píše MF DNES. Z krátkodobých i dlouhodobých odhadů meteorologů vyplývá, že po dvou po sobě jdoucích tropických létech čekají Česko o prázdninách časté přeháňky s ojedinělými bouřkami. V následujících dnech se dokonce prudce ochladí: ze středečních 28 stupňů Celsia na pátečních 16 stupňů. "Ale v neděli už má být opět teplo," slibuje Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu. Počasí tohoto týdne jako by určovalo to, co Česko čeká v červenci a v srpnu. "Tropická vedra přijdou, ale vždy jen na pár dnů. Střídat je budou deště a chladnější dny," předpovídá meteorolog Rosa. Takové klima je podle něj pro střední Evropu typické. Díky dešťům bude dostatek podzemní vody a v přehradách bude méně jedovatých sinic. A po několika letech by mělo růst dost hub.