Přehled tisku

Foto: Evropská komise

Lidové noviny se zamýšlejí nad úmyslem ministerstva práce přimět nezaměstnané k tomu, aby si aktivněji hledali zaměstnání a upřednostnili i méně placené místo před pobíráním dávek. Úřad proto navrhuje snížit vyplácení životního minima. Podle deníku jsou vládní kroky logické a správné. Je však zajímavé, že se k nim představitelé ČSSD odhodlávají až poté, co podobné reformy provádějí sousední státy, například Německo.

Zdeněk Kořistka,  foto: ČTK
Páteční tisk nadále rozebírá kauzu unionistického poslance Zdeňka Kořistky a etický kodex zákonodárce, který chce připravit předseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Poslanec Kořistka obvinil ODS z údajné politické korupce. Lidé vyslaní občanskými demokraty mu údajně nabízeli deset milionů korun za to, že nepodpoří vládu. ODS i aktéři schůzky to popírají a chtějí se bránit u soudu. Komentátor Práva se domnívá, že pravda o rozhovoru mezi účastníky schůzky zůstane zahalena. "Doufejme jen, že celá věc neskončí jen jednou vzrušenou debatou v poslaneckém klubu ODS a odrazí se také v širším úsilí o potlačení korupce v zemi," přeje si autor sloupku.


Tajemník předsedy ODS Marek Dalík tvrdí, že bývalý premiér Vladimír Špidla v létě varoval šéfa občanských demokratů Mirka Topolánka před možnou diskreditační kampaní. Expremiér to však popírá a jednoznačně to nepotvrdil ani Topolánek, píše Mladá fronta Dnes. Poslanec vládní Unie svobody-DEU Zdeněk Kořistka uvedl, že mu Dalík a lobbista Jan Večerek, vyslaní Topolánkem, nabízeli deset milionů korun za to, že nepodpoří vládu. ODS i aktéři schůzky to popírají a chtějí se bránit i u soudu. Špidla podle Dalíka krátce po své rezignaci na funkce předsedy vlády a ČSSD vzkázal Topolánkovi, že nyní je na řadě on. "Signály, že se něco chystá a že to půjde přese mě, jsme ale dostávali už půl roku," dodal tajemník. Bývalý premiér to ale podle Mladé fronty Dnes odmítá. "V žádném případě o ničem takovém s panem Topolánkem ani s nikým jiným nehovořil," tlumočila Špidlovo stanovisko mluvčí ČSSD Lucie Orgoníková. Ani Topolánek Dalíkova slova přímo nepotvrdil. "Mohu říci, že kolem sebe dlouhodobě sledujeme pohyb a dostáváme varovné signály z mnoha míst," uvedl pro Mladou frontu Dnes Topolánek. V rozhovoru pro páteční Lidové novinyšéf ODS poznamenal, že celá kauza vypadá jako "těžká estébácká akce". Podle něj jde o provokaci z tábora vládních stran. Zda jsou jejími autory sociální demokraté, odmítl spekulovat.


Poslanec Vladimír Špidla s Lubomírem Zaorálkem,  foto: CTK
Zaorálkův etický kodex má přispět k posílení důvěryhodnosti politických institucí po aféře s unionistickým poslancem Zdeňkem Kořistkou. Má stanovit například pravidla pro kontakt poslanců a senátorů s podnikatelským prostředím. Hospodářské noviny píšou, že nápad vymýšlet etický kodex poslance se mohl zrodit snad jenom v Česku - v nejateističtější zemi v Evropě. "Většina lidí jinde v Evropě ví už od dětství, co se má a nemá. Umí totiž odříkat desatero. V zemích, které za sebou nemají padesát let totalitního marasmu, se desaterem koneckonců snaží řídit i ateisté, socialisté a liberálové," podotýká deník.


Podle Mladé fronty Dnes je sepisování kodexů pouze lacinou vábničkou a pověst zákonodárců nezlepší. "Hleďte, co užitečného my filistři zas konáme pro vznik dobra," stylizuje se deník do myšlení tvůrců takových dokumentů. Podotýká však, že sepisovat kodexy umí každý - i gauner.


Foto: Evropská komise
Lidové noviny se zamýšlejí nad úmyslem ministerstva práce přimět nezaměstnané k tomu, aby si aktivněji hledali zaměstnání a upřednostnili i méně placené místo před pobíráním dávek. Úřad proto navrhuje snížit vyplácení životního minima. Podle deníku jsou vládní kroky logické a správné. Je však zajímavé, že se k nim představitelé ČSSD odhodlávají až poté, co podobné reformy provádějí sousední státy, například Německo. Bude zajímavé sledovat, zda stejný tah k nepopulárním, ale nutným škrtům prosadí i premiér a předseda nejsilnější vládní strany Stanislav Gross, píšou Lidové noviny.


Čtvrteční zasedání České národní banky, na kterém podle očekávaní zvýšila sazby o čtvrt procentního bodu, je nejčastějším tématem ekonomických komentářů tisku. Komentátoři rozhodnutí ČNB vnímají pozitivně. Shodují se, že rozhodnutí centrální banky je podloženo ekonomickou analýzou, a vyzdvihují, že se nenechala ovlivnit vměšováním některých politiků. Podle Hospodářských novin není zvýšení sazby žádným překvapením, za překvapení by považovaly, kdyby ČNB sazbami nepohnula vůbec. "To by se pak dalo vykládat nejrůznějšími způsoby. Třeba jako ústupek politickým tlakům. Ty se v poslední době vystupňovaly na dvou frontách," připomínají opakované naléhání na nezvyšování sazeb ministrem financí Sobotkou, ministrem průmyslu i novým místopředsedou vlády Jahnem. Většina vlád na světě obvykle kritizuje zvyšování úroků. To je takový populistický folklór. Odborné argumenty však stojí podle Hospodářských novin přesvědčivě na straně banky a fakt, že se ČNB nezalekla Jahna se Sobotkou, prý proto nepřekvapuje. "Další politický tlak přichází z Hradu. Profesor Klaus chce na začátku roku bankovní radu obměnit. Jenže prezident není předseda vlády a není jasné, proč by právě on měl mít zájem na nízkých sazbách. I kdyby současní členové bankovní rady náhodou chtěli, do Klausovy přízně už se nevetřou. A oni to naštěstí ani nemají zapotřebí. Většina si bez potíží sežene prestižní a dobře placenou práci," píšou Hospodářské noviny.

Foto: Archiv Radia Praha
Také Právo připomíná, že před týdnem napadl centrální banku za extrémní formy měnové politiky prezident Václav Klaus. V tomto týdnu zase volal po odpovědném počínání ČNB ministr financí Bohuslav Sobotka s tím, že není důvod ve druhé polovině roku výrazně zvyšovat úroky. Zatímco Klaus je kritikou přísné měnové politiky znám dlouhodobě, Sobotka centrální banku v podstatě nekritizoval. Vyjádřil pouze přesvědčení, že Česká národní banka nezařízne rostoucí ekonomiku. Přesto může při dalších podobných výrocích v někom vzniknout pocit paniky, píše deník. Centrální banky ovšem ve skutečnosti mohou zaříznout ekonomiku jen tehdy, pokud realizují skutečně protiinflační extrémní politiku. "Když některá centrální banka drží extrémně vysoké sazby extrémně dlouho, může omezit tvorbu i využití výrobních kapacit. Jinak výkon ekonomiky úrokové sazby zase až tak moc neovlivňují. Přesněji řečeno, ovlivňují jen krátkodobě," upozorňuje Právo. Volání politiků po levných penězích je tak spíše jen odrazem faktu, že politici preferují hospodářský růst a volají úplně po všem, co ho může podpořit. "ČNB teď zvedla sazby mírně a lze předpokládat, že letos stejný krok zopakuje maximálně jednou. Je to logická reakce na konec bezinflačního období a očekávání pro příští rok. Tento posun v hladině úrokových měr českou ekonomiku nezabije. Nehledě na to, že například sazby u dlouhodobých půjček se na sazby ČNB až tak moc neohlížejí," glosuje Právo.


Praha je nejnebezpečnějším městem v Česku - konstatuje Mladá fronta Dnes. Ročně se v metropoli stane sto tisíc trestných činů. Pravděpodobnost, že vám tu ukradnou auto, je stejná jako v americkém Chicagu. V Praze máte dvakrát větší šanci, že se stanete obětí trestného činu, než v Ostravě nebo Bratislavě. Člověku, který by se v Praze příliš bál o majetek, stačí přestěhovat se do dvě stě kilometrů vzdálených německých Drážďan. Pravděpodobnost, že tam přijde o auto, je pětkrát menší než v české metropoli. A autorádia - hit českých zlodějů - se tam stala běžnou součástí výbavy vozů a zloděje už nezajímají. Němečtí zloději se teď specializují na navigační systémy v autech. Pokoušejí se také vymontovat i airbagy. Autorádia se v Německu kradou, jen když jsou propojená s navigačním systémem - doplňuje Mladá fronta Dnes.


Překvapivé komplikace čekají na české lékaře, kteří by se rádi uplatnili ve Velké Británii, ale studium medicíny absolvovali ještě za socialismu - zjistily Lidové noviny. Britové po nich chtějí potvrzení, že jejich vzdělání je stejně hodnotné jako to současné. Těm, kdo vystudovali po roce 1990, stačí pro jednání o práci v Británii vyplnit dotazník a dodat běžné doklady, jako lékařský diplom, nebo vysvědčení o státní rigorózní zkoušce. Ostatní musí prokázat kvalitu vzdělání. Sami Britové na internetu uvádějí, že rok 1990 jako hranici stanovili na základě informací od kompetentních autorit v Česku. Ministerstvo zdravotnictví ani Česká lékařská komora se ale k podobnému rozhodnutí nehlásí, uvádějí Lidové noviny.


Školáci před sebou mají ještě několik desítek hodin prázdnin a deník Právo nabádá rodiče, aby jim je nekazili poznámkami o učení. Přesto dětští psychologové soudí, že tak dva dny před prvním zářím by rodiče své ratolesti na vstup do školy měli připravit. Je dobré upravit jim denní režim tak, aby neměly šok, až škola vypukne. Pokud tedy děti o prázdninách vstávají až v poledne, měli by je rodiče necelý týden před školou každý den probudit o hodinu dřív, aby se stihly aklimatizovat. Dospělí by podle odborníků také měli pracovat na tom, aby se budoucí žáci do školních lavic co nejvíc těšili. I když, ani to se nemá přehánět - upozorňuje Právo - především prvňáček může být velmi rozčarován skutečnou realitou.


Zatímco českých dětí rok od roku ubývá, zahraničních žáků je v našich školách stále víc, píší Deníky Bohemia. Loni školy navštěvovalo téměř 100 tisíc dětí, z toho 13 tisíc byly děti cizinců. Nejvíc zahraničních žáků pochází z Vietnamu. Na pomyslném žebříčku jsou hned na druhém místě školáci z Ukrajiny a na třetím Slováci. Malí Vietnamci si ve školních lavicích nevedou špatně. To, že ve třídách patří k nadprůměrným žákům, potvrzují téměř všichni kantoři, kteří je učí. Na rozdíl od českých rodin, kde kralují peníze, je na žebříčku hodnot u Vietnamců na prvním místě vzdělání - dodávají Deníky Bohemia.


Spor o pozemky na okraji Kolína, který vede radnice s jejich majiteli, skončí nejspíš vyvlastněním. Město chce na parcelách postavit novou silnici, po níž by jezdila auta s materiálem na stavbu 550 bytů pro automobilku, kterou u Kolína staví zahraniční konsorcium Toyota- Peugeot-Citroen napsala Mladá fronta Dnes ve středočeské příloze. Podle radnice žádají majitelé pozemků za metr čtvereční 1500 korun, město na to ale nemá peníze. "Vlastníci chtějí hrozné peníze, navíc požadují, abychom vykoupili celé pozemky a nejen tu část, po které má vést silnice," řekl starosta Miroslav Kaisler. Silnice je stavbou ve veřejném zájmu, město se proto obrátí na soud, aby rozhodl o vyvlastnění pozemků. Pak by za ně majitelé dostali jen obvyklou cenu podle tabulek, napsal list. Problémem ale je, že stavba bytů má začít už na podzim, a je otázkou, zda by se pozemky do té doby podařilo vyvlastnit. Jednou z možností tak podle listu je, že auta budou jezdit ulicemi města.


V pořadí už čtvrtý brněnský podnikatel viní šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka z korupčního chování. Živnostník Jan Brabec tvrdí, že mu Venclík při březnové schůzce nabídl získání veřejné zakázky za deset procent z její ceny. Informaci je údajně připraven zopakovat do policejního protokolu. Venclík obvinění odmítá, píšou Hospodářské noviny. "Pana Brabce neznám, na žádné schůzce s ním jsem nebyl," řekl listu Venclík. Podnikatel ale tvrdí, že má svědka, který může potvrdit, že se s Venclíkem sešel. Tři dřívější podobné informace od jiných podnikatelů z Brna už vyšetřuje policie. Venclík je předsedou komise regionálního rozvoje na krajském úřadu, která připravuje výběrová řízení. Tvrzení podnikatelů považuje za řízený útok na ODS. Vedení občanských demokratů se Venclíka zastalo. Šéf strany Mirek Topolánek v rozhovoru pro Hospodářské noviny nicméně poznamenal, že pokud se něco prokáže, pak z toho vyvodí důsledky.


V Olomouckém kraji se letos více než v jiných letech šíří plané neštovice. Infekční onemocnění prodělalo již přes 2400 lidí. Nejvíce pacientů přitom hygienici evidovali v červenci. Po zahájení školního roku se může podle lékařů počet nemocných ještě zvýšit, píše středomoravská příloha Mladé fronty Dnes. "Téměř 420 červencových případů v Olomouckém kraji je opravdu nezvyklých. Jedná se totiž o nákazu šířící se vzduchem, a proto se nejčastěji přenáší ve velkých kolektivech, ve školách, školkách. Ale na druhou stranu teď přes prázdniny pobývala řada dětí na táborech," řekla vedoucí přerovského protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Zdeňka Sekerová. Lékaři očekávají, že právě návrat dětí do předškolních a školských zařízení může vést k dalšímu rozšiřování nemoci. Obavy z nemoci však potlačují a tvrdí, že je lepší prodělat nemoc v ranném věku. Onemocnění má u dětských pacientů v drtivé většině případů hladký průběh. U dospělých však může být komplikovanější. "Mohou mít až čtyřicítky horečky a někdy jejich stav hraničí s hospitalizací v nemocnici," uvedl lékař Stanislav Spurný. Vysvětlení letošního častějšího výskytu planých neštovic je podle odborníků prosté. Choroba prochází několikaletým cyklem a nyní je na vrcholu. "Delší dobu neštovice v takovém množství nebyly, takže teď zasáhnou větší počet ročníků dětí," míní Čestmír Beneš z pražského Národního referenčního centra pro analýzu epidemiologických dat. Planým neštovicím nelze nijak předejít. Podle Sekerové sice existuje očkovací látka, ale používá se jen výjimečně například u lidí jedoucích do ciziny nebo u dětí s jiným závažným onemocněním, kterým by plané neštovice mohly zdravotní stav zkomplikovat.