Přehled tisku

Zdeněk Škromach, foto: ČTK

Komentáře pondělního českého tisku opět analyzují, co by pro ČSSD i celou politickou scénu znamenalo, kdyby se do čela sociálních demokratů postavil současný místopředseda strany a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Autoři příspěvků si od této případné změny jakékoli zlepšení neslibují.

Zdeněk Škromach, foto: ČTK
Komentáře pondělního českého tisku opět analyzují, co by pro ČSSD i celou politickou scénu znamenalo, kdyby se do čela sociálních demokratů postavil současný místopředseda strany a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Autoři příspěvků si od této případné změny jakékoli zlepšení neslibují.

Hospodářské noviny svůj komentář nadepsaly slovy "Je a bude hůř". Shrnují tak svůj názor o vývoji v ČSSD. S Vladimírem Špidlou bylo možné v mnohém nesouhlasit, přesto však měl jeho odchod podle deníku pro českou politiku vážné následky. Z místa premiéra odešel slušný a vzdělaný člověk, který viděl dál, než k nejbližší privatizaci, píše list. Nahradil ho muž podezíraný z klientelismu a zneužívání policejních složek pro politické účely a s deficitem historické paměti, pokračují Hospodářské noviny. Některým sociálním demokratům to však nestačí a chtějí ho vystřídat Zdeňkem Škromachem, člověkem, který by bez váhání spolupracoval i s komunisty. Ale ať si sociální demokraté vyberou předsedu, jakého je jim libo. Nás ostatní zajímá, co to udělá s vládou. Premiér povede kampaň proti vicepremiérovi vyzývajícímu k rozbití koalice, jejíž kabinet spolu řídí, míní deník s tím, že "bude hůř".

Škromachův program nabídl silná slova, změť starých nápadů a ostré koaliční zuby, shrnuje Mladá fronta DnesŠkromachovo sobotní vystoupení v Brně, kde oficiálně ohlásil svou kandidaturu na post předsedy ČSSD. Podle listu nenabízí nic nového, sám říká, že program ČSSD zůstane zachován. V čem je u něj změna, je větší ochota ke spolupráci s komunisty. Jinak se kandidát na předsedu sociálních demokratů drží starých dutých frází jako například: Pokud chceme s lidmi vládnout, musíme s nimi žít. Ale stát potřebuje věcné, účelné a racionální vládnutí, ne partu rozhádaných absolventů VUML (večerní univerzita marxismu leninismu), míní list.

Pro popsání duševních pochodů Zdeňka Škromacha mnozí politici užívají termín schizofrenie. Pokud vyloučíme možnost, že kandidát na šéfa ČSSD dokonale ovládl doublethink (tento termín pro víru ve dvě zcela protichůdné věci vymyslel George Orwell v románu 1984), nelze než s výše nabídnutou diagnózou souhlasit, píší ve svém sloupku Lidové noviny. Zvláště po tom, co vicepremiér předvedl o víkendu. Během pouhých čtyřiadvaceti hodin totiž Škromach dokázal zhodnotit složení a fungování koaličního kabinetu dvěma zcela odlišnými způsoby. V sobotu nejprve spolustraníkům jinými slovy vysvětlil, že současná koaliční vláda je kvůli působení lidovců a unionistů špatná. A že by měla být levicovější, a pokud se to koaličním partnerům nelíbí, měli by odejít. V neděli pak v televizní debatě tvrdil, že vláda funguje bezvadně a není nutné její podobu měnit. Škromach by se měl rozhodnout, jaká je vlastně koaliční vláda, jejíž program za ČSSD sám sepisoval. Vzhledem k tomu, že ji častěji označuje za špatnou a mluví o menšinovém kabinetu s podporou KSČM, by si možná měl okamžitě sbalit svých pět švestek a z vlády odejít, uzavírá sloupek Lidových novin.


Logo KSČM
Nechal se v neděli slyšet místopředseda ODS Petr Nečas, že čím hůře vláda vládne, tím víc získávají komunisté. V podstatě totéž, jen trochu drsněji, řekl šéf poslanců téže strany Vlastimil Tlustý: "Orientace sociální demokracie na podporu komunistů je dlouhodobá." Jsou to tvrzení mírně řečeno divná, píše ve svém komentáři deník Právo a pokračuje: V poslední době komunisté skutečně podpořili některé návrhy vládní sociální demokracie, předtím však modrorudá opozice dva roky fungovala jako žulový blok. Že by se snad ODS začala bát sjednocení na levici? Právě naopak. Oba páni z ODS dávali najevo arogantní převahu a oba volali po přímé konfrontaci v předčasných volbách. Podstatně důležitější však je, že naopak ČSSD by potřebovala na své sebevědomí záplaty a neví, kde je vzít, zvláště když koaliční lidovci už ve velkém skupují šmolku. Po malé letní krizi, z níž se strana vylhala zdařilým sestavením vlády, přišla krize opravdová a blížící se sjezd ji asi sotva vyřeší jednoduše proto, že nejsou lidi. Totiž osobnosti nejsou, v tom má Miloš Zeman pravdu bez ohledu na to, že nejsou zejména jeho vinou. ODS však dobře zná i politický styl svého hlavního protivníka, a tak zřejmě kalkuluje s myšlenkou, která se nejen honí v hlavách, ale občas, byť jen v náznacích, se ozývá i z úst některých sociálních demokratů: Proč to nakonec s těmi komunisty nezkusit, když se tím zabijí hned dvě mouchy jednou ranou. Zbavit se obtížných spojenců v koalici a zajistit si solidní většinu ve Sněmovně, to by se to vládlo! Má to však jeden háček. Levice by pak mohla splynout právě tak, jak už kdysi splynula, píše se v komentáři deníku Právo.


Policie při odposlouchávání telefonů získává informace, které chrání bankovní tajemství, aniž by k tomu měla řádné povolení. Stane se tak ve chvíli, kdy legálně odposlouchávaný využívá služeb telefonního bankovnictví. Současné zákony na takovou situaci vůbec nepamatují, informují Hospodářské noviny. "Máme zaostalou legislativu. Zákon se psal v době, kdy podobné služby snad ani neexistovaly. Každopádně dnešní norma neodpovídá tomu, kam se společnost a technika posunula," sdělil listu šéf poslanecké komise na kontrolu odposlechů Jiří Bílý. Pokud odposlouchávaný komunikuje s bankou pomocí SMS zpráv jištěných bezpečnostním kódem, získají policisté jen nic neříkající změť čísel. V odposleších se však objeví hovory s bankéřem nebo obsah takzvané nechráněné textové zprávy. Klientů využívajících služeb telefonního bankovnictví jsou přitom stovky tisíc, připomíná deník. Vedení policie podle Hospodářských novin připouští, že se někdy vyšetřovatelé při sledování skutečně dostanou i k údajům chráněným bankovním tajemstvím. "Informace, které nesouvisejí s trestným činem, kvůli němuž byl odposlech nařízen, se do trestního spisu nezakládají. Policista, který se takové údaje dozví, musí pochopitelně postupovat tak, aby bankovní tajemství zůstalo zachováno," řekla listu mluvčí policejního prezidia Lucie Uhlířová.


Za reklamu s motivem Vánoc letos společnosti utratí více než loňských osm miliard korun, píší Lidové noviny. Podle odborníků se rovněž potvrzuje trend, že kampaně začínají stále dříve. Nejsilnějším měsícem se stává říjen. Hana Potůčková z marketingového oddělení agentury ARBOmedia, která prodává reklamní čas ve veřejnoprávních médiích, uvedla, že celkové investice do reklamy letos v říjnu činily 4,1 miliardy korun. Největší podíl (přes 50 procent) zabrala televize. "Říjen i listopad jsou nejsilnější inzertní období," potvrdil slova Potůčkové Vladimír Jurásek z Mag Media 99, jež prodává reklamu konkurenční komerční televizi. Listopadová data jsou zatím neúplná. V říjnu a listopadu loňského roku investovali reklamní zadavatelé ve všech monitorovaných typech médií podle informací ARBOmedia zhruba osm miliard korun. Více než polovina sumy byla umístěna v televizi a dalších zhruba 35 procent v tisku. Mezi největší inzerenty na televizních obrazovkách patřil letos v říjnu například mobilní operátor T-Mobile. Několik milionů za vánoční reklamu utratí ale kupříkladu i ČSOB. Výdaje na reklamní inzerci rok od roku stoupají. Loni inzerenti vydali za reklamu v médiích 16,34 miliardy korun, letos to má být 17,13 miliardy korun. Nejvíc peněz dostávají televize, uvádějí Lidové noviny.


Moravští vinaři napjatě čekají, jaké víno se urodí na nových vinicích, osázených v letech 2003 a 2004 - píše deník Právo. Úroda, kterou nazývají "panenskou", by měla v kvalitě převýšit dosavadní produkci. Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce se podařilo za poslední čtyři roky osázet pět tisíc hektarů nových vinic, z toho loni a letos více než tři tisíce. Na první úrodu se obvykle čeká tři roky a teprve čtvrtým rokem vinice rodí naplno. Svůj potenciál předvedou vinice právě při první úrodě. Aby pěstitelé dosáhli co nejvyšší kvality, ostříhají část na zem a nechají na keři jen některé. Právě do nich se dostane veškerá síla, která by se jinak rozložila do všech hroznů na keři, vysvětluje deník Právo.


Finančník a nejbohatší Čech Petr Kellner buduje elitní gymnázium pro chudé, píše Mladá fronta Dnes. Děti v něm budou přes týden i bydlet a trávit v něm většinu volného času kromě víkendů, na které se budou smět vracet domů. Češi takové školy znají jen z anglické literatury, v podobné žijí i hrdinové z knih o Harry Potterovi. A v Anglii se inspiroval i finančník Petr Kellner, vlastník impéria PPF, kterému patří Česká pojišťovna nebo televize Nova. Dvě třetiny ze 128 obyvatel školy mají přijít z dětských domovů nebo sociálně slabých rodin. Vstupenkou do prestižní školy prý nebude jen sociální původ nebo naopak nadité bankovní účty rodičů. Děti musí zvládnout přijímací zkoušky obdobné jako na jiných gymnáziích a zároveň inteligenční test. Ředitelka věří, že přiláká do školy učitele s neotřelými přístupy k výuce. Těší se i starostka Babic Iva Kačírková. Škola obci přiláká další lidi, navíc jim dá šanci tu najít práci, uzavírá Mladá frona Dnes.