Přehled tisku

Foto: Elena Horalkova

Právo si všímá toho, že před podzimními volbami bylo z poslaneckých lavic ODS a KDU-ČSL slyšet pouze debaty o přiškrcení plánovaného zvýšení platů pro policisty, hasiče a celníky, které podporovala sociální demokracie. "Bylo to jejich efektní téma, však to i kvůli tomu sociální demokraté ve výsledcích schytali," píše autor. Zároveň se pozastavuje na tím, že občanští demokraté a lidovci v Senátu se hned po volbách zasloužili o návrh na odmrazení vlastních platů, respektive platů všech ústavních činitelů, které měly být přitom podle rozhodnutí Špidlovy vlády zmrazené až do roku 2006.

Právo si všímá toho, že před podzimními volbami bylo z poslaneckých lavic ODS a KDU-ČSL slyšet pouze debaty o přiškrcení plánovaného zvýšení platů pro policisty, hasiče a celníky, které podporovala sociální demokracie. "Bylo to jejich efektní téma, však to i kvůli tomu sociální demokraté ve výsledcích schytali," píše autor. Zároveň se pozastavuje na tím, že občanští demokraté a lidovci v Senátu se hned po volbách zasloužili o návrh na odmrazení vlastních platů, respektive platů všech ústavních činitelů, které měly být přitom podle rozhodnutí Špidlovy vlády zmrazené až do roku 2006. "Orientální lstivost by tedy mohli občanským demokratům a lidovcům závidět Čingischán, Tamerlán i Attila. Vždyť tohle se peklo ještě v době voleb," píše Právo.


Podle Hospodářských novin se občané mohli znovu po roce přesvědčit, že chvíle, kdy se poslanec nejpilněji stará o trápení jeho voličů, nastává úplně jindy než při jednání o zákonech, které později vstupují do dějin parlamentní demokracie jako přelomové. Naráží tím na každoroční předkládání návrhů na finanční přesuny mezi rozpočtovými kapitolami, který označuje za "rituál s almužnami". Z přetahování o miliony je podle listu zřejmé, že Čechy nejvíc trápí hala dámského házenkářského klubu, šatna základní školy, jídelna, cyklostezka a hřbitovní kaple. "Poslanci se přetahují o miliony - téhle škole dáme, té taky. Hlavně aby se dostalo i na tu u nás," popisuje deník. Ze druhého čtení rozpočtu se podle Hospodářských novin stal rituál. Je však otázkou, zda je podobné posílání peněz do volebních obvodů náplní práce sněmovny. Podle listu by se o šatny, jídelny a kapličky měly starat kraje a obce. "To by jim však museli poslanci přestat posílat milostivé almužny a místo toho jim předat právo samostatně hospodařit s podstatně větší částí státních výdajů," uzavírá list.


Stanislav Gross
Lidové noviny míní, že vláda Stanislava Grosse je nefunkčním organismem, který odložil řešení všech závažných problémů k ledu. Na mrtvém bodě uvízly reformy důchodového systému i zdravotnictví. "Ministři působí dojmem, jakoby se tiše shodli na tom, že nemá cenu znovu nahazovat vyhaslý motor a že jen doufají, kterak se jim podaří samospádem dojet k volbám 2006," píše list. Autor příspěvku vyzývá poslance, aby alespoň oni se pokusili navrhnout určitá řešení reforem a suplovali tím činnost vlády. Pokud selžou i oni, měla by ODS bez jakýchkoli vytáček vyvolat hlasování o důvěře vládě, míní komentátor Lidových novin.


Autor poznámky v Právu v souvislosti s ohlášenou kandidaturou Zdeňka Škromacha na předsedu ČSSD píše, že Škromach je zkušební balónek, který má vysondovat, zda je strana připravena na návrat Miloše Zemana na scénu. Komentář spekuluje o tom, že pokud by se stal Škromach předsedou sociálních demokratů a přidružil se na levici ke komunistům, měl by Zeman šanci v případné přímé volbě prezidenta republiky.


Třebíčský billboard karikaturisty Štěpána Mareše, na kterém je vyobrazen terorista Usáma bin Ládin, prověřuje soudní znalec. Reklama doplněná textem "I já to myslím upřímně" reagovala na předvolební kampaň sociální demokracie. Třebíčská policie se podle informací tisku domnívá, že se Mareš mohl dopustit propagování terorismu. To má posoudit politolog Zdeněk Zbořil z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. "Ale já jen poukazoval na bezobsažnost premiérova ujištění, že to myslí upřímně, místo, aby řekl, co hodlá udělat se zdravotnictvím, školstvím či nezaměstnaností. I Ládin to totiž myslí při zabíjení lidí upřímně," hájí se kreslíř v Mladé frontě Dnes. "Minimálně podezření ze spáchání trestného činu tu je," řekl Lidovým novinám okresní státní zástupce v Třebíči Zdeněk Špaček. "Nyní záleží na znalci, jaký podá posudek. Jím se pak budeme řídit," dodal s tím, že o vyjádření znalce nežádal on, ale policie.


Lidovým novinám se podařilo získat historicky první Národní zprávu o exportu vojenských materiálů a zbraní za rok 2003. Podle ní Česká republika loni vyvezla zbraně za téměř dvě a půl miliardy, ačkoliv stát povolil vývoz zbraní za 3 miliardy korun. Vývoz zbraní z Česka totiž rok od roku klesá. Zbrojaři si stěžují na velmi tvrdou konkurenci evropských zbrojovek. Česko částečně přišlo o trhy, které ovládala Varšavská smlouva - tehdy šlo hlavně o země třetího světa. Ani náš vstup do NATO nepřinesl zlepšení - spojenecké trhy se nám neotevřely.


Foto: ČTK
Tatranská katastrofa může být i u nás. Deník Právo s odvoláním na odborníky připomíná, že i na českých horách dominují smrky. Například skladba šumavských hvozdů je naprosto nevhodná. Smrky jsou totiž mělce zakořeněné a rostou blízko sebe. Padne-li jeden strom, strhne i mnoho dalších. Podobně jsou na tom Krkonoše a Krušné hory. Orkán minulý pátek poničil i Jeseníky, ačkoliv v nejhůře postižené oblasti - chráněném údolí Bílé Opavy - jsou lesy smíšené. Přesto ale v Česku výrazně chybí více odolné listnaté lesy. Tvoří pětinu všech porostů, a přitom optimální by byla třetina, píše Právo.


Policie zahájila kontrolu starých odposlechů. Inventuru nařídil policejní prezident Jiří Kolář poté, co si na odposlouchávání začali stěžovat politici. Policisté musí vypočítat, kolik osob odposlouchávali a kolik případů díky nim úspěšně dotáhli do konce. Jednoznačná data je policie schopna získat zhruba za poslední dva roky. Informují o tom Hospodářské noviny. Kriminalisté, které deník oslovil, připouštějí, že zjištěná data nemusí zcela odrážet realitu. Mnohé spisy již byly skartovány.


Práci českých tajných služeb by měl v budoucnu kontrolovat orgán složený z nezávislých a uznávaných osobností. S novým konceptem kontroly rozvědek přišla vláda Stanislava Grosse. Opatření hodlá kabinet zapracovat do připravovaného zákona o kontrole zpravodajských služeb. Píší to Lidové noviny. "Je to ve fázi věcného záměru," potvrdil listu ministr vnitra František Bublan. Kontrolní orgán by podle něj byl složen z nezávislých osobností, které požívají obecné důvěry. Umí si představit někoho "jako třeba Otakara Motejla". Podobný model se osvědčil například v Nizozemsku. Členové kontrolní rady by měli přístup i do případů, které jsou rozpracovány. To současná legislativa neumožňuje, protože do "otevřených" věcí mají přístup pouze pracovníci tajných služeb, kteří na daném případu pracují. Podle Bulana by se s novým kontrolním orgánem odstranila nedůvěra vůči tajným službám. Jak připomínají Lidové noviny, jediný současným kontrolním orgánem bdícím nad tajnými službami je sněmovní komise. Ta se však v případě pochybností musí spokojit pouze ze zprávou šéfa příslušné zpravodajské služby. Zatím ale není podle listu jasné, kdo by "radu moudrých" vybíral.


Čeští motoristé jezdí houfně nakupovat levné pneumatiky do sousedního Německa, píše Právo. Cena gum je v Německu až o desítky procent nižší než na českém trhu. Při koupi kompletního obutí na osobní auto lze v Německu ušetřit až kolem 6000 korun. Paradoxně nejsou v Německu levnější jen nové pneumatiky od zahraničních výrobců, ale levněji tam lze koupit dokonce i výrobky z českého Barumu, uvádí deník. Podle místopředsedy chebské hospodářské komory si němečtí prodejci účtují výrazně menší provize než většina českých obchodníků. Druhým důvodem nižších cen je tvrdší konkurence. Podle Práva však kromě nového zboží se do ČR přes hranice dovážejí i tuny ojetých pneumatik, které se nacházejí na hraně upotřebitelnosti.


Ve vyšetřování korupční aféry v českém fotbale byla podle deníku Sport vznesena další obvinění. Tentokrát jsou spojena s klubem Slovan Liberec a jejich adresáty jsou podle nejmenovaného zdroje listu rozhodčí Václav Zejda, delegát Christos Čanaklis a spekuluje se i o libereckém manažerovi Františkovi Myslivečkovi. Předmětem vyšetřování je zápas 19. kola minulého ročníku, v němž Liberec porazil Zlín 3:0. Řídil ho Zejda, který je již obžalován v kauze Synotu a fotbalovým svazem již byl potrestán dvouletým zákazem činnosti. Delegátem byl Čanaklis, jehož jméno se v aféře objevuje poprvé. Komisařka protikorupčního útvaru Jana Moravcová ani liberecký státní zástupce Jaroslav Tauchman informace o nových obviněních Sportu nepotvrdili. Sám Čanaklis však deníku řekl: "Míříte správným směrem" a rezignoval na funkci v nové komisi rozhodčích, která nasazuje sudí na jednotlivé zápasy.


Ani nová hráz by neochránila obec Královské Poříčí před hrozícími záplavami. Vesnice až v polovině roku 2002, rok a půl po dokončení stavby, jen náhodou zjistila, že dva metry vysoký a půl kilometrů dlouhý val stavěla podle chybných výpočtů společnosti Povodí Ohře, píše se to v regionální příloze Mladé fronty Dnes. Velká voda by do dolní části obce vtrhla z míst, odkud by to nikdo nečekal. "Model, který jsme koupili od Povodí Ohře a zahrnuli jsme ho do protipovodňového a územního plánu, špatně ukazuje zátopovou oblast při stoleté vodě. Podle novějších propočtů objednaných u specialistů by voda dosáhla mnohem výš. Obě mapy se zásadně liší. Řeka by plnou silou natékala do vsi z míst před hrází," řekl listu starosta Ivan Stefan. Václav Svejkovský z Povodí Ohře po nepříjemném zjištění připustil, že obec by velké vodě neodolala. Podle něho se povodňový model vyráběl před lety bez přesného zaměření.