Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Komentář deníku Právo dává zavádění elektronického mýtného na dálnicích a rychlostních komunikacích do souvislosti s nárůstem kamionové dopravy přes Česko. "Jenže to se všechno vědělo, zrušení celního odbavování k prvnímu květnu loni bylo známo měsíce, ne-li léta dopředu, a také Německo se netajilo tím, že od letoška začne vybírat. Vláda, ještě ta Špidlova a nyní Grossova, ale spala," píše Právo.

Foto: ČTK
Komentář deníku Právo dává zavádění elektronického mýtného na dálnicích a rychlostních komunikacích do souvislosti s nárůstem kamionové dopravy přes Česko. "Jenže to se všechno vědělo, zrušení celního odbavování k prvnímu květnu loni bylo známo měsíce, ne-li léta dopředu, a také Německo se netajilo tím, že od letoška začne vybírat. Vláda, ještě ta Špidlova a nyní Grossova, ale spala," píše Právo. "Je ale dobře, že se vláda rozhýbala kvůli nespokojenosti občanů, kteří zvýšením dálničním provozem trpí a teď, po zavedení mýtného v Německu, budou trpět ještě víc. Hněv lidu, ba hrozba jím, je účinnější než ústava, Listina a směrnice EU," napsalo Právo.

Podle Lidových novin se chce česká vláda zalíbit dopravcům, a proto jim slibuje různé úlevy za zavedení mýtného. Čeští uživatelé dálnic a silnic nejprve bez hlasitých řečí "srazili paty" a začali montovat elektronická zařízení, která jsou nutná ke vstupu do německé dálniční sítě, kde se už nyní mýtné vybírá. "Na německou vládu žádný klacek nemají," komentuje to deník. V tuzemsku je však vláda, která se chce udržet metodou zalíbení se. "Tu přidám dotaci, tam uberu na dani. Nebylo třeba žádného nátlaku, aby Šimonovského ministerstvo (dopravy) začalo 'zvažovat úlevy' autodopravcům. Ti vědí, že mýtné platit budou muset; bude se vybírat od všech, cizích jako domácích, ve stejné výši. Jenže co zaplatí na mýtném, to chtějí, aby se jim strhlo na daních, a něco takového ministerstvo 'zvažuje', aniž by mu zatím kdo kroutil palce od nohou," píšou Lidové noviny. "Prostě tak, ze zvyku, věrno principu: pokud se zalíbíš, tvoje strana bude zvolena. Že to nefunguje? Co na tom, zkusit se to může," dodává deník. Pikantní na tom ovšem podle listu je, že jde o řešení dočasné. Od roku 2008 už má fungovat satelitní systém Galileo, který bude základem pro sjednocení poplatků na území všech členských států, konstatují Lidové noviny.


Každé tři měsíce v Česku zemře zbytečně jeden novorozenec, konstatuje Mladá fronta Dnes. Narodí se matce, která o něj nestojí, potřebuje porod utajit a tak dítě pohodí. Teď je naděje, že takto zemřelých dětí ubude. Pražská porodnice u Apolináře totiž chystá tzv. babybox. Je to vyhřívaná bedýnka vyložená polštáři, kam může matka, které své dítě nechce, novorozence anonymně uložit. Lékaři se o něj vzápětí postarají. První český baby box je už skoro hotový. Jestli ho nemocnice na budovu vyvěsí, ještě není jisté. Hlasy, které se stavějí proti takovému odkládání dětí, jsou silné. Podle odborníků takový nápad povzbudí některé váhající matky, aby děti odložily. České zákony se vznikem podobné schránky sice nepočítají, ale ani ji nezakazují. Myslí jen na situaci, kdy rodiče své děti vystaví nebezpečí smrti nebo ublížení na zdraví. To novorozenci v zabezpečeném boxu nehrozí, dodává Mladá fronta Dnes.

Vskutku podivný vstup na tento svět čekal první miminko, které se letos narodilo v Moravskoslezském kraji, píše Právo. Nejdříve malou Evičku, jak se holčička narozená 1. ledna 45 minut po půlnoci jmenuje, obdarovali představitelé karvinské radnice, dostala dokonce od primátora pamětní list. Včera už ale poprvé usínala v postýlce kojeneckého ústavu. Matka totiž podle lékařů a sociálních pracovníků není schopná se o ni starat. Podle informací listu v bytě druhé kategorie neteče teplá voda, rodina nemá čím topit. A tak - stejně jako její předchozí čtyři sourozenci - skončila i oslavovaná Evička v dětském domově, uvádí Právo.


Ušetřených patnáct miliónů korun a o čtvrtinu méně žádostí o americká víza - takovou úsporu by - podle Hospodářských novin - Čechům plánujícím návštěvu Spojených států přinesla drobná změna v zákoně o cestovních dokladech. Navrhují ji zástupci velvyslanectví USA v Praze. Češi, kterým vyprší platnost pasu, ho podle současného zákona musí odevzdat. A to přesto, že v něm mají nadále platné americké vízum. Pokud by jim prošlý pas úřady ponechaly, mohli by s ním a nově vystaveným cestovním dokladem v klidu odletět do Spojených států. Praxe navrhovaná Američany je běžná v sousedních zemích, jejichž občané do USA víza také potřebují. Poláci i Slováci si mohou staré cestovní doklady nechat. Stejně jako Češi musí neplatné cestovní doklady odevzdávat Nizozemci. Ti však cestují do USA bez víz. České ministerstvo vnitra přesto na americký návrh nechce přistoupit. Jako důvod uvádí ochranu českých občanů. Se dvěma pasy by se vystavovali riziku, že by je orgány v cizích zemích mohly zadržet a podezírat je z padělání dokladů, píší Hospodářské noviny.


Podle vyhlášky Evropské komise patří Česká republika k nejdražším zemím celé Evropské unie. Bruselští úředníci proto dostávají při služebních cestách do Česka na hotel a stravu 230 eur, tedy zhruba 7200 korun na den. Píšou to Lidové noviny. To je o třetinu víc než například diety předepsané pro Německo, kde mohou utratit jen 170 eur. Česko vychází jako drahý stát i v porovnání s Francií, kde diety činí 170 eur. V Itálii je to 175 eur a v Lucembursku 189 eur. "Vypadá to, jako by nás Brusel stále považoval za zemi, kde je možné bezpečně spát a hygienicky jíst jen v těch opravdu nejdražších hotelech," řekl Lidovým novinám jeden z českých zaměstnanců Evropské komise, který si nepřál být jmenován. Z 25 zemí EU se Česko na seznamu maximálních cestovních náhrad umístilo na sedmém místě za Velkou Británií, kde se vyplácí 236 eur. Nejdráž by měl úředníky vyjít pobyt v Polsku, kde komise přiznává náhradu 270 eur. K levnějším zemím naopak patří Slovensko se 175 eury denně.


Češi by v budoucnosti mohli sami rozhodovat, které nevládní neziskové organizaci má být odvedeno jedno procento z jejich daní. Předpokládá to návrh zákona, který zřejmě do konce ledna předloží vládě ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU). Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Lidé by ve svém daňovém přiznání uvedli i sdružení, v jehož prospěch by chtěli část daně odvést," popsal deníku princip zákona náměstek ministra spravedlnosti Ivo Hartman. Vláda na návrh podle listu už předběžně kývla, když schválila zprávu o nevládních neziskových organizacích. Představitelé některých nevládních sdružení záměr vítají. "Myslím, že bude dobré pro občany, že se budou moci rozhodnout, na co chtějí přispět. Přiměje to ale i ta sdružení, která budou mít o podporu zájem, aby o sobě dala více vědět a byla transparentní," sdělil listu Tomáš Pojar z nadace Člověk v tísni. Princip daňových asignací funguje už nyní v Maďarsku, na Slovensku, v Polsku i v některých západoevropských zemích, uvádí deník.


Cizinci trvale žijící v České republice nechtějí mít údaj o legálním pobytu zanesen pouze v cestovním pase. Uvítali by, kdyby dostali zpět průkazky, kterými se prokazovali dříve. Změnu způsobu evidence nařídila cizinecká policie po vstupu Česka do Evropské unie. Cizinci však například při žádosti o vízum do jiné země nemají pas několik dní u sebe a nemohou svůj legální pobyt prokázat, píší Lidové noviny. Místo dřívějších průkazek nyní dostávají cizinci do pasů malé nalepovací štítky, kde je napsáno, že mají v Česku trvalý pobyt. Tato výměna se týká asi 50 tisíc cizinců, kteří v České republice žijí. Ministerstvo vnitra namítá, že jde o evropskou směrnici, kterou Česko muselo přijmout. To však podle listu není zcela pravda. Evropská unie členským státům nenařizuje, aby přestaly vydávat průkazky a nahradily je nálepkami do pasů. Jednotlivé země mají na výběr z několika možností. "Sepsali jsme podnět a na konci ledna se bude tímto problémem zabývat Rada vlády pro lidská práva," sdělila Lidovým novinám Andrea Baršová z vládního Výboru pro cizince.


"Jsou televizní pořady, které nemají na karafiátech ustláno, protože nakolik jsou pro svět užitečné, natolik některým lidem vadí. Kultovní investigativní pořad Nedej se v České televizi k nim patří. Nejen tím, jak soustavně mapuje mnohé případy ničení životního prostředí, ale hlavně tím, že do sporů mezi těmi, co přírodu brání, a těmi, co ji ničí, aktivně vstupuje, případy dokumentuje a zveřejňuje," píše autor poznámky v deníku Právo. Podotýká zároveň, že Nedej se je typickým pořadem veřejné služby, žádná soukromá televize by ho do svého programu asi nezařadila. Autor ale také připomíná, že u těchto typů pořadů vysoké užitečnosti pochopitelně hodně záleží na vysílacím čase. A autor vyslovuje údiv nad tím, jak veřejnoprávní Česká televize s tímto vysílacím časem nakládá. "Nedej se byl dlouho vysílán v šestou hodinu podvečerní. Loni na podzim byl posunut na pátou hodinu. Odborníci tuší, jak mnoho lidí ztratilo šanci sledovat pořad, který za 12 let svého trvání dostal 15 publicistických cen včetně prestižního Trilobita. Jejich telefonáty na Kavčí hory to potvrzovaly. V tomto roce ale diváci Nedej se dostali další "dárek" - pořad se bude vysílat na ČT 2 zhruba ve čtyři odpoledne v úterý a reprízován bude ve čtvrtek v pět ráno. Jsou to vysílací časy, kdy sledovanost je zákonitě nižší než v podvečer nebo večer, a to může být pro zavedený pořad smrtící," konstatuje autor poznámky v Právu. A jak dále uvádí, "ze zákona je péče o ekologii, či chcete-li ochranu životního prostředí, jednou z povinností České televize coby média veřejné služby. A na dodržování zásad takzvané veřejnoprávnosti má dohlížet Rada ČT. Jestliže je veřejně prospěšný, důležitý a úspěšný Nedej se vzdalován přesuny v čase od diváků, měla by zjistit, zda se tak děje kvůli ignoranci, nebo je to úmysl."


Předseda ČSSD Stanislav Gross by uvítal, kdyby se současná ministryně školství a dlouhodobě nejpopulárnější česká politička Petra Buzková vrátila do vedení strany. Přemlouvá jí proto, aby na březnovém sjezdu kandidovala na post místopředsedkyně, který již v minulosti zastávala. Buzková připustila, že o kandidatuře uvažuje, píše Mladá fronta Dnes. "Chtěl bych mít ve vedení Petru Buzkovou, protože v posledních letech dokázala, že neplatí teze o její údajné nepracovitosti," sdělil Gross listu. Zároveň však dodal, že problémem bude přemluvit Buzkovou, aby vůbec v politice zůstala. "Věřím, že se mi to podaří a že Petra Buzková kandidovat bude," řekl předseda ČSSD. "Se Stanislavem Grossem jsem o tom mluvila a uvažuji o tom," uvedla Buzková v Mladé frontě Dnes. "Neměla jsem v plánu kandidovat do vedení strany. Nechtěla bych ale vypadat, že se v době, kdy na tom strana není nejlépe, vyhýbám spoluodpovědnosti," vysvětlila Buzková.