Přehled tisku

Premiér Stanislav Gross, foto: ČTK

Komentáře pondělního českého tisku rozebírají nedělní diskusní pořad České televize, ve kterém premiér Stanislav Gross představil takzvanou novou společenskou smlouvu zahrnující osm priorit vlády.

Premiér Stanislav Gross,  foto: ČTK
ODS má pravdu, že vláda je v agonii, i když její argumenty nejsou přesné, píše Mladá fronta Dnes. Občanští demokraté se podle deníku mýlí, když tvrdí, že aféra kolem majetkových poměrů premiéra Stanislava Grosse poškozuje výrazně pověst České republiky v zahraničí. Čistá pravda není ani to, že slušný čtyřprocentní růst ekonomiky byl dosažen navzdory vládě. Kabinet se zasloužil o příchod velkých firem a narozdíl od ODS se nemýlil ani v odhadu, že přijetí do EU hospodářství pomůže. Přesto je podle deníku vládní kabinet v agonii a ani Grossem přestavená nová společenská smlouva to nezmění. V současné krizi totiž nejde o vládu, ale o jejího předsedu. Ten už ztracenou důvěru získat zpět nemůže. Vláda s takovým mužem v čele by byla v agonii, i kdyby hospodářství rostlo ne o čtyři, ale o deset procent, píše Mladá fronta Dnes.

Deník Právo poukazuje na to, že premiér Stanislav Gross chce, alespoň podle toho co deklaruje v takzvané nové společenské smlouvě, stihnout do voleb věci, s kterými vlády pod vedením ČSSD nepohnuly od roku 1998. Nejde o nic menšího, než o důchodovou reformu, financování zdravotnictví či spor o regulované nájemné. Stačí, když necháme vládu v klidu vládnou, píše list. Je to jistě laciné srovnání, ale trochu ta potřeba klidu na práci připomíná časy, kdy pouze disidenti překáželi dobudování socialismu. Přinejmenším v tom, že se svaté dlouhodobé cíle vytahují na světlo Boží, když má vládnoucí strana akutní problémy, píše deník Právo a dodává: Na druhé straně je však třeba uznat, že heslo nechte nás v klidu řešit klíčové problémy občanů je politicky mnohem únosnější, než upřímné nechte nás v klidu dožít.

Podle Lidových novin měla Miroslava Němcová z ODS pravdu, když novou společenskou smlouvou představenou Stanislavem Grossem označila za mediální trik. Předseda vlády sice tvrdí, že na smlouvě se budou podílet i občané, ale neříká jak. Je také nad slunce jasnější, že například u důchodové reformy vláda ve svém dnešním postavení těžko najde napříč politickým spektrem partnery s nimiž by se do ní pustila, píší Lidové noviny.


Hospodářské noviny se v komentáři ostře ohradily proti výrokům Miroslava Kalouska, který naznačil, že novinářka listu Sabina Slonková pracuje na objednávku mediálního poradce premiéra Stanislava Grosse Andreje Surňaka. Slonková se zabývá tím, za jakých okolností získal Kalousek peníze na dům v Bechyni a byt na pražském Veleslavíně. Šéfredaktor deníku Roman Gallo obvinění z uplácení jednoznačně odmítá a žádá po Kalouskovi omluvu. Vyzývá ho také, aby objasnil všechny nejasnosti "svého realitně-finančního příběhu". "Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek se velmi často sám rád zaklíná slovy jako morálka, odpovědnost, otevřenost. Sám sebe často pasuje do role toho, kdo chce napravovat pošramocenou víru veřejnosti v českou politiku. Teď má šanci ukázat, jak na to," píše Gallo.


Tisk se v komentářích věnuje hospodářskému růstu, který byl podle statistiků v loňském roce nejvyšší za posledních osm let. Deníky se vesměs shodují, že údaje nelze připsat k dobru českým politikům.

Podle Hospodářských novinČeskou republiku odsoudila k ekonomickému úspěchu poloha ve středu Evropy. List se zabývá původem "skvělých" ekonomických údajů. Jsme-li integrováni do Evropy a je-li v Evropě mír, padají-li v Evropě, ale i všude jinde ve světě celní bariéry, je- li protekcionismus v koncích a globalizace na postupu, pak je tento geografický prostor zkrátka a dobře odsouzen k ekonomickému úspěchu, píše list. Zároveň poukazuje na to, že Českou republiku čeká permanentní masáž mezi technologicky a civilizačně vyspělým Západem a Východem, který bude konkurovat levnou pracovní silou. Budeme se muset do budoucna pořád otužovat a to prospívá a je to zdravé, poznamenávají Hospodářské noviny.

O hospodářském růstu se zmiňuje i deník Právo ve svém komentáři k nedělnímu vystoupení premiéra Stanislava Grosse v televizi. Deník poznamenává k argumentům o růstu ekonomiky, že hospodářský růst nenastal s nástupem Grosse do premiérské funkce a nijak nesouvisí s neřešenými problémy občanů. Jak vidno, šikovný politik stluče propagační máslo i ze syrovátky, komentuje premiérovy argumenty Právo.


Celkem 224 speciálních nákladních vozidel, takzvaných multiliftů, plánuje nakoupit česká armáda. V pondělním vydání to uvádí týdeník Euro. Novými automobily za více než miliardu korun chce armáda podle Eura postupně nahrazovat valníkové Tatry 815 Multilift, kterých má 31. Nákladní vozy budou schopny přepravovat kontejnery, které slouží například jako sklady, sociální zařízení, ubytovny, kuchyně nebo nádrže na vodu pro vojáky. Často se uplatňují na zahraničních misích, část jich využívá polní nemocnice, píše Euro. Ministerstvo obrany nyní řeší způsob zadání zakázky, pokud vyhlásí tendr, stane se tak podle Eura v průběhu tohoto roku.


Česká advokátní komora kritizuje novelu občanského soudního řádu, která má urychlit práci soudů. Změny, které začnou platit od 1. dubna, podle některých advokátů zrychlí soudy pouze na úkor spravedlnosti, píšou Lidové noviny. Advokát Václav Vlk za chybu považuje například to, že všechny odvolací soudy budou nyní nuceny provádět dokazování. Zatím to dělaly pouze výjimečně a pokud nebyly spokojeny s důkazy nižšího soudu, kauzu mu vracely zpět. "Vezměte si, že někdo vyhraje u okresního soudu třeba spor o byt nebo o dítě. Jeho protivník se odvolá a krajský soud bude dokazovat úplně jinak a rozhodne obráceně. Ten člověk poprvé vyhrál, ale podruhé prohrál a teď už se nemá kam odvolat. Dřív by se to v takovém případě vrátilo automaticky na okres a on by měl ještě šanci," vysvětluje Vlk v Lidových novinách. Jeden z autorů novely a stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil považuje takový výklad za zavádějící. "Ano, vracení bude dost omezeno, ale v případě opravdu rozsáhlého nového dokazování bude návrat k prvé instanci možný," tvrdí Pospíšil. To Vlk připouští, ale přesto si dovede představit případy, kdy někdo o možnost odvolání přijde, uvádějí Lidové noviny.


Nejdiskriminovanější skupinou na trhu práce jsou ženy s dětmi. V průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes to uvedla zhruba třetina dotázaných. Každý pátý oslovený považuje za diskriminované také lidi před důchodem a přes 17 procent dotázaných i absolventy bez praxe, píše list. Polovina českých žen se navíc podle šetření setkala při hledání zaměstnání s otázkami typu: Kolik máte dětí? Kdo se vám o ně postará, když jsou nemocné? Neplánujete rodinu?, ačkoli se podle zákona nemají zaměstnavatelé na tyto věci právo ptát, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Necelých 40 procent oslovených žen se dokonce domnívá, že pokud práci nedostaly, tak jen proto, že jsou ženy či matky. Z průzkumu podle deníku také vyplývá, že muži si čím dál více připouštějí možnost, že by na mateřské dovolené s dítětem mohli být oni. V případě, že by žena získala lukrativní práci, je ochotno zůstat s dítětem doma přes 60 procent dotázaných mužů. Ochota k tomuto kroku je vysoká zejména u mladších Čechů. Ve věku nad 50 let by si rodičovskou dovolenou dokázalo představit jen kolem deseti procent mužů.