Přehled tisku

Jaroslav Tvrdík

Jaroslav Tvrdík se opět dere do vládních funkcí. Podle informací Lidových novin z důvěryhodného zdroje se měl bývalý ministr obrany Tvrdík nechat slyšet, že on není bez šancí, co se týče návratu do rekonstruované vlády. "Tvrdík se před lidmi z okruhu představenstva a dozorčí rady ČSA nechal slyšet, že on je skvělý manažer a že je jasné, že bude mít v menšinové vládě místo. Pokud ne obrany, tak určitě alespoň dopravy," popisuje zdroj.

Premiér Stanislav Gross  (vpravo) a předseda KSČM Miroslav Grebeníček,  foto: ČTK
Komentáře čtvrtečního českého tisku se zamýšlejí nad politickou situací v zemi po ohlášeném odstoupení lidovců od koaliční smlouvy. Podle deníku Právo by současné počínání parlamentních demokratických stran bylo dobrým námětem na taškařici s názvem "Jak kašpárci, hlavy chytré, lezou do vlastního pytle". Rozhodnutí o budoucí vládě totiž strany svěřily do rukou KSČM, upozorňuje list.

Hospodářské noviny soudí, že by bylo rozumné, kdyby se na podzim konaly předčasné volby. Kabinet Stanislava Grosse už nemá podle listu šanci nic převratného vykonat. Stejně tak je nepochybné, že Stanislav Gross nemá být premiérem, že této funkce není hoden. Definitivně to potvrdilo jeho chování během bytové aféry. Požadavek na jeho odchod tedy působí logicky. Ve skutečnosti však je nemravný, neboť ho vznesla strana, jejíž předseda má za sebou jen o trochu menší bytovou aféru, míní autor glosy.

Možnosti pro páteční hlasování o nedůvěře Grossovu kabinetu jsou podle Mladé fronty Dnes pouze dvě. Buď vláda padne, nebo přežije díky komunistické podpoře. Následovat by měly předčasné volby. Pokračování koaliční vlády bez koalice by už nebylo agonií, nýbrž vystavováním mumie, domnívá se komentátor.

Podle Lidových novinčeká sociální demokracii nesnadný konec týdne. Budou si muset rozmyslet, zda jim patnáct měsíců u moci stojí za cenu, že to budou oni, kdo uvedou komunisty "do salonu", píše list.

Komunistická strana Čech a Moravy tvrdí, že je v podstatě standardní demokratickou stranou, která spolu se sociální demokracií reprezentuje zájmy české levice. Jestliže ale KSČM chce být považována za standardní stranu, hájící zájmy voličů nalevo od ČSSD, musela by nejprve ukázat, že je schopna standardního politického jednání - tedy jednání, které se odvozuje od určitých ideových východisek, píše v deníku Právo politolog Jiří Pehe. Nikoliv tedy pouze od cynických úvah, na jejichž konci lze vždy znovu najít formulku, "čím hůře, tím lépe". Ať už si myslíme o vládě vedené Stanislavem Grossem cokoliv, za současných okolností by takovým standardním jednáním bezpochyby byla tichá podpora vlády ČSSD. Pokud totiž KSČM pomůže vládu odvolat, umožní buď rychlý nástup pravice k moci, nebo vyvolá těžko řešitelnou ústavní krizi. To první v případě, že by se po pádu vlády podařilo vyvolat předčasné volby, to druhé pak v případě, že vláda padne, ale předčasné volby se vyvolat nepodaří. V obou případech se KSČM dostane do ještě větší izolace, než ve které se již nachází, uvádí politolog Jiří Pehe v deníku Právo.


Jaroslav Tvrdík se opět dere do vládních funkcí. Podle informací Lidových novin z důvěryhodného zdroje se měl bývalý ministr obrany Tvrdík nechat slyšet, že on není bez šancí, co se týče návratu do rekonstruované vlády. "Tvrdík se před lidmi z okruhu představenstva a dozorčí rady ČSA nechal slyšet, že on je skvělý manažer a že je jasné, že bude mít v menšinové vládě místo. Pokud ne obrany, tak určitě alespoň dopravy," popisuje zdroj. V kuloárech v těchto dnech totiž začínají padat různá jména, která by mohla nahradit odcházející lidovecké ministry. O ničem se zatím formálně nejednalo, avšak v zákulisí se již na neoficiální seznamy začínají řadit jména, píší Lidové noviny.


Vražda generála Heliodora Píky má nové motivy. Historici je objevili 56 let po obvinění z velezrady a nezákonné popravě. Píka jako šéf československé vojenské mise v Moskvě shromáždil v průběhu války otřesná svědectví o vězněných Čechoslovácích a o poměrech v stalinistických koncentrácích, píše Mladá fronta Dnes. Do SSSR Čechoslováci utíkali před nacisty. Internovány jich byly desetitisíce a v důsledku nelidského zacházení jich většina zemřela - hladem a vyčerpáním. "Píka sestavil mapu gulagů. Mnohem víc ale po válce vadilo, že měl informace o poměrech v táborech," řekl listu historik Tomáš Jakl. Otřesná svědectví ze sovětských gulagů nalezl Jakl v dosud nevytříděném archivu. Důkazy se do něj před časem vrátily z uzavřených fondů komunistické policie, uvedla Mladá fronta Dnes. Heliodor Píka intervenoval podle generálova syna Milana Píky kvůli vězněným Čechoslovákům u šéfa sovětské bezpečnosti Beriji a zřejmě také u Stalina. "Jedním z těch, které dostal z gulagu, byl generál Jaroslav Procházka, který mi přiznal, že vděčí otci za život," sdělil listu. Také historik Zdeněk Vališ Mladé frontě Dnesřekl, že pravda o gulagu stála Píku život. Dodal však, že generál byl Gottwaldovu komunistickému vedení nebezpečný i tím, že věděl o jeho šmelině s potravinami, když za války působilo v Moskvě.


Lidové noviny se v ekonomickém komentáři zamýšlejí nad jednáním ODS, která v Poslanecké sněmovně prosadila, aby vrcholoví manažeři nemuseli zveřejňovat své příjmy. Je to krok zpět, píše list. Manažeři by podle komentátora měli své příjmy zveřejňovat, protože zájemci o akcie by měli mít maximum podstatných informací o stavu podniku. Na druhou stranu autor připouští, že zveřejnění příjmů vysokých manažerů by mohlo u lidí vyvolat závist. Podle komentátora tak proti sobě stojí princip zprůhlednění, princip fair play proti temným principům závisti, vyvěrající z přízemního myšlení, zakotveného ve zděděných návycích. A je absurdní a těžko pochopitelné, že se na stranu závisti postavila ODS, která slovně podporuje otevřenost a liberálnost, píše komentátor Lidových novin. Absurdita jejich postoje je podle něj o to větší, že "odstřel" zákona vedoucího k průhlednosti se děje ve dnech, kdy se chystá politická poprava premiéra Stanislava Grosse.


Českým bankám se loni dařilo nejlépe v historii tuzemského bankovnictví. Celkem 35 bank, které na českém trhu působí, loni vykázalo čistý zisk 33,2 miliardy korun. Proti roku 2003 se jejich výdělek zvýšil o deset procent. Informují o tom Hospodářské noviny s odvoláním na zprávu České národní banky. Díky stoupajícímu zájmu lidí o pořízení vlastního bydlení vzrostl loni například trh hypoték a stavebních úvěrů o 44 procent. Spotřebitelské půjčky se meziročně zvýšily o 15 procent. "Bankám tím rostly úrokové zisky," uvedl analytik společnosti Wood&Company Tibor Bokor. V zisku z finančních operací, který má pro hospodářský výsledek klíčovou roli, úrokové zisky stále převažují. Zároveň ale podle listu stoupá podíl zisku z poplatků a provizí, které mají banky ze zprostředkování úvěrů a různých platebních transakcí. Podle odborníků tento trend bude pokračovat, protože banky zatím konkurence ke snižování poplatků nenutí, uvádějí Hospodářské noviny.


Jiří Šmiták podle všeho zatím neví, že na něho chilská Rada obrany státních zájmů (CDE) v úterý překvapivě podala žalobu o náhradu obrovských škod v parku Torres del Paine po požáru, u jehož vzniku stál. Jak deníku Právo totiž řekl jeho otec Jiří Šmiták, syn je nyní v odlehlé části And na jihu Argentiny. "Syna celá záležitost velice rmoutí," řekl Šmiták starší s tím, že "nejhůř nese zkreslování počátku neštěstí. On sám se žádného přestupku ani chyby nedopustil, plynový vařič svou neopatrností nepřevrhl - ve skutečnosti plamen přeskočil na trávu v důsledku silného větru." Odpovědnost za to, že se oheň rozšířil do nezvládnutelných rozměrů, padá podle něj především na hlavu správy parku a také na chilské hasiče. Šmitáka podle jeho otce pomalost a liknavost prvních fází záchranných prací šokovala; stejný názor posléze převládl u chilské veřejnosti i v politických kruzích. Šmiták starší je podanou žalobou CDE podle svých slov zděšen, protože syn na podobný případ zvláštní pojištění neuzavřel, uvádí deník Právo.