Přehled tisku

Pavel Bém, photo: Kristýna Maková
0:00
/
0:00

Vášnivý horolezec a poslanec za ODS Pavel Bém chystá opětovný výstup ze základního tábora na vrchol ODS, píše deník Právo. Chce se vrátit do strany i do sněmovního klubu.

Pavel Bém,  foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Vášnivý horolezec a poslanec za ODS Pavel Bém chystá opětovný výstup ze základního tábora na vrchol ODS, píše deník Právo. Chce se vrátit do strany i do sněmovního klubu. Bývalý pražský primátor si nechal koncem března letošního roku pozastavit členství v ODS, píše deník. Vaz mu zlomilo zveřejnění odposlechů s podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem. Domlouvali si například obsazení klíčových postů ve Všeobecné zdravotní pojišťovně nebo zákulisní ovlivňování prodejů městského majetku. Na Bémovu rezignaci tlačil jak premiér Petr Nečas, tak Bémův nástupce v čele Prahy, primátor Bohuslav Svoboda. S návratem bývalého pražského primátora do strany je údajně srozuměn i premiér Nečas, měl by se ale uskutečnit nejdříve po prvním kole prezidentské volby v lednu. Bém se po zveřejnění odposlechů s Janouškem stáhl do ústraní. Spolustraníkům zaslal tehdy otevřený dopis, ve kterém se hájil. Jako nezařazený poslanec Bém většinou podporoval návrhy vládní koalice, dodává deník Právo.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Firmy v Česku neplánují v příštím roce výrazný růst platů, píše Mladá fronta Dnes. Většina z nich platy hodlá zvýšit jen o dvě procenta. V růst své mzdy podle průzkumů nevěří ani samotní zaměstnanci. Češi za sebou mají největší propad reálných příjmů od konce 90. let. V letošním roce růst cen, který výrazně překročil tři procenta, vymazal ani ne dvouprocentní růst průměrné mzdy. Pokud by firmy v příštím roce na mzdách přidaly, lidé by tak zůstali na svém. Očekávaná míra inflace se bude totiž pohybovat právě na dvou procentech podle údajů České národní banky, píše list. Paradoxně ale vysoká letošní inflace některým zaměstnancům pro příští rok pomůže. protože v řadě kolektivních smluv se narůst mezd odvíjí od výše inflace v posledním roce. To je případ energetického obra ČEZ, který v Česku zaměstnává asi 20 tisíc lidí. O tři až pět procent přidá přerovská Meopta. Dvě procenta nad inflaci, tedy asi 4 procenta těžařský Czech Coal, píše Mladá fronta Dnes.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Chudší Češi už nejezdí na hory, zatímco střední třída ano, píší Lidové noviny. List uvádí, že lyžování by se mohlo časem stát luxusním sportem. Jde také o výchovu mladých lyžařů, rodiče k lyžování často vedou i své děti. Pokud na pravidelné ježdění na hory nejsou peníze, tak se člověk nenaučí lyžovat už nikdy, uvádí list v rozhovoru s předsedou sekce alpských disciplín Jihočeského svazu lyžařů Martinem Matoušem. Z nedostatku peněz ubývá i dětí na lyžařských kurzech. I když jsou ceny permanentek v České republice ve srovnání se zahraničím levné, hodně areálů musí investovat do modernizace a tím se jízdné zdraží, píší Lidové noviny. Podobný problém je ale i v zahraničí. Také rozmary počasí způsobují, že areály musí často investovat do umělého zasněžování. I přes vysoké ceny má ale podle listu lyžování v českých zemích tradici, lidé si častěji odpustí něco jiného, než lyže.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
V cyklu příběhy roku 2012 se Hospodářské noviny zaměřily na vědce Vítězslava Bryju. Ten přispěl k objasnění vzniku tzv. lymfocytální leukémie. Už roky přitom podrobně zkoumá, jak spolu v těle komunikují buňky normální i ty nádorové. Výsledky jeho práce budou mít vliv na vývoj nových typů léků. Nedávno také získal cenu z rukou ministra školství Petra Fialy a jak napsal list, byl mezi laureáty výrazný svým mládím. Je mu totiž pouhých 35 let. S výzkumem komunikace mezi buňkami, která má velký vliv na metastázy při nádorech, začal Vítězslav Bryja hned po doktorátu, kdy odjel pracovat do švédského Stockholmu na tamější univerzitu. Vědci v zahraničí jsou podle něj ambicióznější a také více soustředění na jeden problém, než v Česku, řekl vědec Hospodářským novinám.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Povánočním slevám se věnuje Mladá fronta Dnes i deník Právo. Zatímco v Německu nebo Rakousku jsou obchody zavřené, tak v České republice se některé zboží vykoupilo velmi rychle. Obchodníci lákají na slevu 70 až 80 procent. Ve výprodejích boduje hlavně levnější elektronika, píše deník Právo. Obchody nabízejí levnější elektroniku, sezónní oblečení a obuv, ale i sportovní zboží nebo nábytek. Většinou se tak chtějí zbavit skladových zásob, které se do Vánoc nepodařilo prodat. Řetězec Tesco začal nabízet zboží se slevou 25 až 75 procent. Největší zvýhodnění nabídl u vánočních dekorací a oblečení, na domácí potřeby stanovil slevu 50 procent a na elektroniku 30 procent. Internetový obchod Kasa.cz do konce ledna nabízí vybrané zboží se slevou až 70 procent, píše deník Právo. Konkurenční Mall.cz zase od středy zlevnil několik tisíc položek až o 86 procent.


Lenka Bradáčová,  foto: ČT24
Poškozená země - tak zní titulek rozhovoru Hospodářských novin s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Zažila přelomový rok, připomínají Hospodářské noviny: byla klíčovou osobou v kauze Davida Ratha, z pozice ústecké zástupkyně se stala za dramatických okolností pražskou vrchní státní zástupkyní a pod jejím vedením začal do té doby spící úřad fungovat a vyšetřuje velké korupční kauzy. Podle Bradáčové se atmosféra na státním zastupitelství uvolnila poté, co do úřadu přišel nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Lenka Bradáčová se podle svých slov věnuje osobně i některým kauzám, jaké to jsou, ale nechtěla Hospodářským novinámříci. Funkcionáři státního zastupitelství by se měli vybírat na dobu určitou a vrchní státní zastupitelství by se měla zrušit. Nejvyššího státního zástupce by vláda neměla odvolávat bez zvláštního důvodu. "V tomto ohledu bude rok 2013 podstatný,"řekla listu Bradáčová.


Ilustrační foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Policie stále nemá představu, kde skončilo 5 tisíc litrů smrtících směsí metanolu a etanolu, píší Lidové noviny. Obavy, že se část jedovatého alkoholu objeví při vánočních svátcích, byly lidé. Mohl by se ale objevit při novoročních hostinách, píše list. Rozbory jedovatých lahví přitom stále pokračují, a to i mezi svátky. Do konce svátků policie nepotvrdila další případ otravy. Klidné Vánoce tak mohli mít celníci, kteří na svátky kontrolovali alkohol. List ale připomíná, že Generální inspekce bezpečnostních sborů potvrdila, že celníci nevěděli v roce 2010 o padělcích lihovin obsahujících smrtící látky včetně metanolu nebo isopropylalkoholu. Mluvčí inspekce také potvrdila, že se celníci nedopustili protiprávního jednání, napsaly Lidové noviny. Právě celníky přitom profesionální výrobci lihovin kritizovali.


Foto: Evropská komise
Téměř tři čtvrtiny obyvatel 68 procent země jsou podle průzkumu agentury STEM hrdí na to, že jsou českými občany. Píše to deník Právo. Současně by si až polovina z nich vybrala podle průzkumu agentury GfK pro život raději jinou zemi. Nejatraktivnější stát jsou Spojené státy, Německo, Rakousko a Anglie, píše list. Údaje agentury STEM potvrzují, že nálady kolísají podle vývoje na domácí politické scéně. V dubnu letošního roku bylo hrdých na svoji zemi jen 61 procent dotázaných, před koncem roku počet hrdých občanů stoupl na 68 procent. Podle studií Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí mají zájem odejít do zahraničí vysokoškoláci ve věku 30 až 39 let, kteří jsou navíc i dobře jazykově vybavení. Mají šanci založit tam rodinu a najít dobré pracovní uplatnění, píše deník Právo.