Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Klíčové hlasování o daňovém balíčku se posunulo o týden. Koaliční partneři sice hlasovali pro, dělají u toho ale jako že velmi trpí. Píše to komentátor Lidových novin.

Petr Tluchoř a Tomáš Úlehla  (vlevo) po jednání poslaneckého klubu ODS,  foto: ČTK
Klíčové hlasování o daňovém balíčku se posunulo o týden. Koaliční partneři sice hlasovali pro, dělají u toho ale jako že velmi trpí. Píše to komentátor Lidových novin. Na manévru nic strašlivého není, jeho smysl je jasný - rozdat si to se vzpurnou skupinkou v terénu, píše komentátor listu v narážce na skupinu poslanců ODS, kteří jednají o podpoře balíčku se současným vedením strany. Rozhodne se až po víkendovém kongresu. Petr Nečas ale staví na tom, že vzbouřenci budou ctít vůli kongresu. Vynutit si takový předpoklad ale nelze a tluchořovci avizují, že nepřímý nátlak na ně neplatí. Nečasovo křídlo může začít mluvit s poslanci Věcí Veřejných, kteří už dříve hlasovali s vládou, nebo třeba rovnou s Vítem Bártou. Může také přestat brát ohledy na své vlastní poslance, pokud oni neberou ohledy na Nečase, píše komentátor Lidových novin.


Temelín,  foto: ČEZ
Společnost Areva bude o návrat do soutěže na dostavbu jaderné elektrárny Temelín usilovat i v Bruselu - a to tehdy, pokud neuspěje se stížností u českých orgánů. Společnost ČEZ firmu vyřadila na počátku měsíce října prý pro nesplnění zadání. ČEZ odmítl také její odvolání. V tendru tak zůstávají pouze americko-japonská firma Westinghouse a česko-ruské Konsorcium MIR 1200. Vyřazení bylo nefér, řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny generální ředitel Arevy. Soutěž je podle ní podivná a nebylo s ní zacházeno nestranně. Podle ředitele se Arevě už podařilo dokázat, že šlo o pouhé nedorozumění. Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž ale postup české firmy, která je zadavatelem tendru, brání. "Podle zákona nám nezbývalo nic jiného,"řekl Kříž Hospodářským novinám. Nabídka Arevy byla podle Kříže v rozporu se zákonem. Mluvčí ČEZu také řekl, že o pozastavení tendru se neuvažuje. Nechtěl zveřejňovat a komentovat konkrétní důvody, které vedly k vyloučení francouzské Arevy.


František Procházka,  foto: Policie ČR
Čeští detektivové byli podle deníku Právo krok od zatčení Františka Procházky. Ten před pěti lety v Praze bezpečnostní agentuře ukradl přes půl miliardy korun a má přezdívku "zloděj století." Je prý mezi desítkou hledaných, která zatím českým policistům proklouzla při akci v Dominikánské republice. Tam policisté při akci s krycím názvem Dominik pátrali po českých zločincích a sedm jich zatkli. Deset Čechů podle listu zachránilo řádění hurikánu Sandy - některé oblasti karibského státu byly kvůli záplavám nedostupné. Že operace s pátráním po Františku Procházkovi souvisela, potvrdil deníku i šéf celostátní kriminálky Milan Pospíšek. Procházka byl odsouzen v nepřítomnosti jako uprchlý, kdyby ho čeští policisté zatkli, putoval by rovnou do vězení, připomíná také deník Právo.


Petr Pithart,  foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
23 let byl v politice a nyní odchází. Tak Mladá fronta Dnes uvádí rozhovor s politikem, politologem a spisovatelem Petrem Pithartem. Odchází ze Senátu a je sám se sebou spokojen, řekl Mladé frontě Dnes. Jako poradce chce působit pro svoji domovskou stranu KDU-ČSL a v rozhovoru přiznává, že jeho sympatie v prezidentské volbě má ženská kandidátka. Za svoji největší prohru považuje raná 90. léta, kdy se Občanské fórum rozhodlo, že zvolí parlamenty pouze na dva roky. Tím se podle něj rozhodlo, že v červnu roku 1992 prohrálo volby. Zásadní hybatelkou české politiky je podle něj msta, někteří politikové si dlouho pamatují křivdy z minulosti, které se jim staly. V přímé volbě prezidenta je podle něj důležité poznat životní příběhy lidí a jejich charakterová pevnost, řekl Mladé frontě Dnes. Petr Pithart.


Marta Kubišová,  foto: ČTK
Učila jsem lidi zpívat a poslouchat češtinu, řekla deníku Právo zpěvačka Marta Kubišová, která oslaví 70. narozeniny. V rozhovoru řekla, že učila lidi zpívat české texty a to zatím nikdo neocenil. Česky zpívala jinak, než jak bylo v tehdejším Československu zvykem. "Měla jsem od začátku štěstí na vynikající textaře Honzu Schneidera, Zdeňka Rytíře, Pavla Vrbu, Ivo Fischera, Zdeňka Borovce, prostě lidi, kteří opravdu uměli psát," prozradila deníku Právo. "Co se týká televize, rádia, orchestrů nebo nahrávání jsme byli obklopeni velmi exkluzivním zastoupením," tvrdí o atmosféře v 60. letech zpěvačka. Přes všechny překážky železné opony se hudba podle ní klenula jako globální úkaz. Deníku Právo také řekla, že miluje divadelní prostředí. "Divadlo je pro mě prostředím, ve kterém se cítím lépe než v tom, jež se nazývá českým šoubyznysem, ale ve skutečnosti to žádným šoubyznysem není, nebo je to přinejlepším hodně divoký šoubyznys. Jsem moc ráda, že v něm dnes nemusím plout a že od roku 1997 je mým druhým domovem Divadlo Ungelt, " dodala Marta Kubišová.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Česko je v tzv. chytrých sítích dál než Německo, tvrdí energetik pracující pro pražskou společnost Pavel Elis v deníku E15. Po blackoutech v sedmdesátých letech se podle něj začaly automatizovat elektrické sítě vysokého napětí. Existuje také systém hromadného dálkového ovládání odběrných míst. Tato technologie se podle Pavla Elise vyvíjí od druhé poloviny minulého století a je stále inovována. Spotřeba elektřiny v hlavním městě Praze podle něj poroste. "Je pravda, že se vyrábějí stále úspornější spotřebiče, instaluje se například úspornější osvětlení. Ale vývoj moderních technologií má na druhé straně i další efekt - lidé si pořizují více spotřebičů, například klimatizaci, druhou televizi nebo sušičku k pračce," vysvětlil deníku. V rozhovoru mluví také o elektromobilech. Podle něj mají budoucnost "Myslím, že elektromobily jsou pro město ideální. Jsou to malá auta, dojezd je adekvátní. Problém je v tom, že dnes jsou ještě elektromobily drahé," dodal pro deník E15.


Emil Kolben,  foto: Wikimedia Commons
Lidové noviny připomínají 150 let od narození průmyslníka Emila Kolbena. Připomínat bychom si ho měli proto, abychom věděli, co znamená podnikavost, vysvětluje autor článku. Setkáváme se dodnes s jeho praktickým odkazem: jezdíme tramvajemi z ČKD i vlaky, které táhnou tam vyrobené lokomotivy. I konstrukce Petřínské rozhledny pochází z Kolbenovy továrny, připomínají Lidové noviny. Kolbenův příběh působí až čítankově. Kolben byl Žid a proto musel čelit mnoha potížím. Na konci 19. století odcestoval do Ameriky, kde se setkal s Thomasem Alva Edisonem. Stal se šéfinženýrem jeho vývojových laboratoří a zasloužil se také o jeho návštěvu v Praze v roce 1911. Podnikatelským vrcholem je pro Kolbena založení Českomoravské-Kolben-Daněk v roce 1927, v jejím čele stál až do okupace v roce 1939. Jeho život skončil smutně: umírá v Terezíně v roce 1943, píší Lidové noviny.


Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
Jak vznikl seznam nemocnic ke zrušení, neumí nikdo říci, píší Hospodářské noviny. Analýzu má VZP, ale zatím ji neukáže a data se teprve prověřují, píše list. Seznam nemocnic podle vyjádření členky Svazu zdravotních pojišťoven vznikl dříve, než důsledné porovnání jejich výsledků. Už v červnu měli přitom odborníci kritéria, která se měla sledovat, aby se chaotické redukci přebytečných lůžek předešlo. jak si jednotlivá zařízení v posuzování vedla, nikdo nesdělil ani nemocnicím. Šéf Sdružení soukromých nemocnic Vladimír Drvota listu řekl, že celá situace působí, jako kdyby se pojišťovny dostaly pod tlak odborů. Prostě něco najednou rychle zveřejnily, řekl Drvota v Hospodářských novinách. Někteří podnikatelé budou muset ze svých klinik udělat polikliniku nebo LDN. O peníze ale přijdou i veřejné rozpočty, zatímco v původních plánech figurovaly úspory v řádech miliard korun, mluví se o ušetření jen asi 500 milionů korun.