Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

"Jedovatý patok ukázal na selhání kontroly potravin," píše Mladá fronta Dnes na téma otrav methylalkoholem. Podle deníku se dal nějaký podobný průšvih očekávat. "Tolerance k častému porušování pravidel bezpečnosti potravin a velmi mírné tresty dodávaly šizuňkům odvahu a pocit nepostižitelnosti. A nyní za to platí nevinní lidé životy a trvalým poškozením zdraví."

Foto: ČTK
"Jedovatý patok ukázal na selhání kontroly potravin," píše Mladá fronta Dnes na téma otrav methylalkoholem. Podle deníku se dal nějaký podobný průšvih očekávat. "Tolerance k častému porušování pravidel bezpečnosti potravin a velmi mírné tresty dodávaly šizuňkům odvahu a pocit nepostižitelnosti. A nyní za to platí nevinní lidé životy a trvalým poškozením zdraví." Deník připomíná, že podobně nebezpečné jako metylalkohol můžou být například i zkažené potraviny. Česko podle něj nepatří mezi státy s velmi vysokým zdaněním alkoholu, stále je však u nás daň poměrně velká (dvakrát vyšší, než nařizují unijní předpisy), takže se podvody vyplatí. "Důsledné vybírání daně od legálních výrobců pak samozřejmě vede k černému trhu s lihem a k ilegální výrobě a dovozu ze zahraničí." Komentátor předpokládá, že prodejci v této aféře a zejména výrobce budou dopadeni a zaslouží tresty. "Co by však mělo být zásadním závěrem tragické aféry, je reforma kontroly kvality potravin, rozmetání současného byrokratického systému a vznik jednotné, akceschopné a efektivní instituce."


Petr Nečas,  foto: ČTK
Hospodářské noviny komentují výrok premiéra Petra Nečase, že "módní politické projevy" jako podpora dalajlamismu nebo ruské punkové skupiny Pussy Riot škodí českému exportu do Ruska a Číny. Deník připomíná, že prvním západním politikem, který přijal Dalajlamu, byl v roce 1990 Václav Havel. "Pokud známo z oficiálních vládních statistik, český vývoz do Číny roste za poslední roky zhruba o 30 procent. ... Člověk by čekal, že po dvaadvaceti letech tak nezodpovědného dalajlamismu od nás Čína nekoupí ani hřebík, a ne zboží za jeden a tři čtvrtě miliardy dolarů za rok 2011. (...) Snad by mohlo premiéra uklidnit alespoň to, že v nelehké dalajlamistické době dokážou někteří ukázat Číně vlídnější tvář. Třeba první dáma Livia Klausová a místopředseda senátu zdeněk Škromach, kteří v létě ve službách PPF přivezli do Číny animovaného krtečka, který by měl rozzářit oči tamních dětí a úředníků, až budou rozhodovat o celostátní licenci na splátkový prodej pro Home Credit." Deník se ptá, co víc bychom měli pro Čínu podle premiéra ještě udělat? "Doba je zlá a na někdejší ideály je čím dál míň místa. je si ale Petr Nečas skutečně jistý, že je potřeba je takhle ponižujícím způsobem vyměnit za spokojenost sponzorů klidného důchodu hlavy státu? A ví už, co asi tak budou žádat příště?" uzavírají otázkou Hospodářské noviny.


Jan Švejnar,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes komentuje rozhodnutí Jana Švejnara nekandidovat v prezidentských volbách. "Řekl si, že raději bude obyčejným profesorem ve velkém světě, než hlavou zapadlé provincie. Pro něj je to asi dobře, pro provincii je to škoda." Podle deníku máme dnes tedy reálné kandidáty jen dva: jana Fischera a Karla Schwarzenberga. "Miloš Zeman pro mě reálný kandidát není, i když může nakrásně zvítězit: představuje totiž pozůstatek nemravné opoziční smlouvy, která má z velké části na svědomí hnusnou avantýru byznysu s politikou, ochromenou justici a vyděšenou policii." Jan Švejnar mohl být dobrou alternativou, proti němu mluví podle deníku jen nezkušenost s reálnou politikou. "To, že vzdává, je pro Česko typické. Talentovaní odborníci se do politiky nehrnou." Jako prezident mohl dát Švejnar příklad, "že o věci veřejné se lze starat slušně, nezištně a odborně."

Ochuzující je Švejnarova rezignace také podle Lidových novin. "Kdo nechtěl na Hradě exkomunistu, mohl vybírat mezi Švejnarem a Schwarzenbergem. Teď už to neplatí. je otázka, zda tím stoupá šance pro ministra zahraničí. Při vší úctě k jeho osobnosti, charakteru i zásluhám si věkový limit uvědomují i jeho fanoušci."Lidové noviny připomínají výrok dalšího z kandidátů, Vladimíra Dlouhého: "Přišel už čas na prvního prezidenta s komunistickou minulostí?" On sám na otázku odpověděl: "Myslím, že můj osud je docela obrazem života většiny lidí v této zemi." Deník ale klade otázku: "Byl vstup do KSČ skutečně nevyhnutelný? A i kdyby ano, má být hlava státu jeho obrazem?"


Oskarový režisér Jiří Menzel dotočil po šestileté pauze svůj nový film Sukničkáři, informuje deník Právo. Film, který divákům podhalí svět opery bez pozlátka a nabídne příběh o lásce k opeře a k operním pěvkyním, se natáčel z velké části v Táboře v Divadle Oskara Nedbala. K přestávce mezi filmy režisér Právuřekl: "Já se do natáčení moc nehrnu. Až na základě iniciativy a velkorysosti producenta Adriana sarbu jsem si mohl sestavit tým kolegů, kteří pro film připravili opravdu dobré zázemí. Mám chu´t vrhnout se do dalšího filmu co nejdřív. Jen najít dobrý námět."