Přehled tisku

0:00
/
0:00

České deníky komentují odchod Vlastimila Rampuly z postu vrchního státního zástupce v Praze. Lidové noviny konstatují, že výsledek právního mače o Rampulu nebyl vůbec tak jasný a předvídatelný, jak se mohlo zdát po bitvě. Byla to kauza, která byla zapeklitá i čistě lidsky a osobně.

Foto: Filip Jandourek,  Český rozhlas
České deníky komentují odchod Vlastimila Rampuly z postu vrchního státního zástupce v Praze. Lidové noviny konstatují, že výsledek právního mače o Rampulu nebyl vůbec tak jasný a předvídatelný, jak se mohlo zdát po bitvě. Byla to kauza, která byla zapeklitá i čistě lidsky a osobně. Deník Mladá fronta Dnes ale podotýká, že pokud jsou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministr spravedlnosti Pospíšil nespokojeni s prací Rampuly, bylo by paranoidní v tom vidět válku státních zástupců. Jejich nespokojenost nejspíše podle deníku pramení z jejich záměru pohnout s velkými případy. "Nevíme, zda Rampula pouze profesně chyboval, nebo podlehl tlakům. Důležité je, aby byl nahrazen někým, kdo věrohodně objasní velké případy, kde je podezření z korupce," míní komentátor Mladé fronty Dnes. Podle deníku E15 je problematická Rampulova práce na kauze letounů Gripen, které si česká armáda pronajala moc draze a kde bylo i podezření na korupci. Ve věci Gripenů odmítl požádat o zahraniční právní pomoc Švédy, ač to měl nařízeno, píše deník. Později své šéfové tvrdil, že si přece může vybírat, koho osloví, napsal deník E15. Rampula také podle deníku léta neřešil chaos v soustavě zastupitelství.


Foto: ČTK
Druhé téma, které dominuje českým deníkům, je úterní fotbalové utkání mistrovství Evropy mezi Českem a Řeckem. To skončilo 2:1 ve prospěch českého týmu. "Češi zpátky ve hře" - tak hodnotí úspěch fotbalistů Lidové noviny. Z týmu na odpis je zase parta, píše deník a dodává, že zdaleka ne všechno se vydařilo, ale Češi si vítězství vzít nenechali. Kritizovaný tým ale také ukázal, že neumí udržet slibně rozjetý zápas pod kontrolou, zranil se totiž kapitán Tomáš Rosický. I když Česko po šesti minutách vedlo, tempo zápasu začínalo ve druhé půli opadat, píše list. I komentář deníku Právo kritizuje výkon fotbalistů ve druhém poločase. Gól řeckého týmu, před kterým nešťastně pustil z rukou míč brankář Petr Čech, označuje Právo za "komickou chybu." Dodává ale, že takové momenty k fotbalu patří.


Bezpečný přístav - to jsou německé a české banky, píše ekonomický deník E15. Zatímco vklady na účtech bank problémových zemí Evropy klesají, v Německu a Česku silně rostou. Za 12 měsíců vzrostl objem vkladů v korunách a zahraničních měnách o 237 miliard, tedy o více než 8 procent. Depozita z ciziny se zvedla dokonce o 60 procent, uvádí deník E15 data České národní banky. Za nárůstem vkladů na českých účtech může i situace jižních zemí Evropy. Z tamních bank lidé vybírají vklady a převádějí je do Německa, pro zdejší banky je to vítané přilepšení. Finanční ústavy v Česku ale také těží z toho, že lidí nechtějí investovat s rizikem, a proto opouštějí akciové investování nebo podílové fondy. Část těchto peněz potom končí na bankovních účtech, píše deník E15.


Družstevní výstavba v Česku ožívá, píší Hospodářské noviny. Stavební firmy lákají na nové družstevní byty novou skupinu klientů. U těchto bytů nemusí vlastník žádat o půjčku na bydlení, ale splácí cenu bytu jako nájemné. Podobný typ bydlení využívají lidé, kteří nemají stálé příjmy, jako jsou například živnostníci nebo starší či rozvedení lidé. Družstevních bytů přitom v Česku ubývá, píší Hospodářské noviny. Často se totiž převádí do osobního vlastnictví a za posledních deset let se jejich počet snížil o pětinu. I u nových projektů je možné převést si byt do osobního vlastnictví, ale až po splacení ceny bytu. Nové projekty už stojí například na pražském Proseku, kde je podle deníku prodáno v jednou z projektů už 70 procent bytů, píší Hospodářské noviny.


Středočeský státní zástupce Petr Jirát se zaměří na financování sociální demokracie. Píší to Lidové noviny. Podle deníku ho k tomu přiměl proslov bývalého hejtmana Davida Ratha ve sněmovně. David rath je společně s dalšími lidmi obviněný z korupce ve veřejných zakázkách a hrozí mu až dvanáctileté vězení. Rath v projevu naznačil, že miliony, které měl u sebe při zatčení policií, souvisejí s penězi na volební kampaň ČSSD. Nyní se řeší, zda bude finance sociálních demokratů prověřovat Jirát, nebo jeho kolegové z Prahy, kde má strana sídlo. ČSSD jakékoli pochyby o financování kampaně popírá, píší Lidové noviny.


Na státní maturitu z češtiny si u krajských úřadů stěžuje několikanásobně víc žáků než v loňském roce. Zjistily to Hospodářské noviny. Na úřady zatím podle listu dorazilo celkem 2686 odvolání a stížností, zatímco loni jich bylo asi 500. Maturanti si stěžují především na hodnocení slohové práce. Odvolání podle vyjádření úřadů ještě přibude. Odbory školství je posílají k přezkoumání do Cermatu, které má organizaci zkoušek na starosti. V Mladé frontě Dnes metodička Cermatu pro maturity z českého jazyka a literatury Jana Münzbergerová připouští, že chybovali hodnotitelé. "V případě písemek z angličtiny a němčiny se odvolalo celkem dvě stě studentů," uvedla pro srovnání.


Slabé a nevýkonné školství může Česko tlačit pod pomyslnou hladinu, píše deník Právo. Dochází k názoru, že úroveň vzdělanosti u nás posledních devět let klesá a cituje přitom studii ekonomického centra Idea CERGE-EI. Pokud by čeští žáci dosáhli například vzdělanostní úrovně finských vrstevníků, projevilo by se to na zvýšení hrubého domácího produktu o stovky miliard. České děti se propadají v matematice, přírodních vědách a čtenářské gramotnosti. Nejlepší výsledky ve studiích OECD mají přitom Švýcaři, Finové, Korejci a Nizozemci. Podle studie CERGE-EI mají čeští žáci tzv. menší funkční gramotnost, tedy schopnost využít výsledky výuky v každodenním životě. Nutností je podle expertů sjednotit osnovy, úroveň vzdělávání by měl stát také více sledovat, zdůrazňuje deník Právo.


Ministerstvo vnitra zamýšlí podle Mladé fronty Dnes redukci stavebních úřadů a matrik. Stavební úřady by se měly zredukovat z 618 na třetinu, matrik by mohla zbýt polovina. Pokud si je budou chtít menší obce ponechat, budou muset dokázat, že na sebe úředníci vydělají, píše Mladá fronta Dnes. "Na to, jak jsme malá země, máme hodně obcí a každá vykonává nějakou státní správu. Nemohou všechny zajistit kvalitu ani na to neseženou člověka,"řekl deníku náměstek ministra vnitra pro veřejnou správu Ondřej Veselský. S redukcí úřadů ministerstvo počítá nejdříve v roce 2014. Obce s rozšířenou působností, kam by se agendy měly přesunout, ale nejsou návrhem nadšeny. "Doufám, že to není reálné, nárůst by byl obrovský, nedá se to stihnout. Navíc je to zbytečné, naši úředníci by se museli učit znát místní poměry v nově obsluhovaných obcích, měli by to tam dál,"řekl listu kladenský primátor a šéf Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek.


Josef Gabčík a Jan Kubiš
Tajemství Kubišových bomb - pod tímto titulkem uvádí článek o bojovém arzenálu parašutistů při atentátu na Reinharda Heydricha Lidové noviny. Shrnuje události, které všemu předcházely. Během posledních měsíců roku 1941 vrcholily přípravy na výsadek skupiny Antropoid. V potaz přicházely všechny varianty atentátu, proto si s sebou vezli parašutisté v krabicích doslova arzenál zbraní, píše list, i když na atentát nakonec stačila jedna bomba. Některé zbraně a granáty dnes uchovává Vojenský historický ústav, byly to ale upravené trhaviny, které měly pojistit, aby byl atentát úspěšný. Gestapo, německá tajná policie, dokonce našlo po atentátu v Praze v Kobylisích dvě pumy, z nichž jedna je přímo z atentátu, píší Lidové noviny. Nacisté plánovali po vítězné válce také zřízení muzea, které by se věnovalo výzkumu atentátu. Většina zbraní, které s sebou parašutisté vezli, se ale ztratily ještě v průběhu druhé světové války.