Přehled tisku

0:00
/
0:00

Šéfové požárníků v tichosti rozdávají statisícové dary, píší dnešní Lidové noviny. Zatímco řadoví hasiči dostali na platech dokonce o několik tisíc korun méně, krajští ředitelé dali svým náměstkům až 200 tisíc korun k platu. Na dotaz listu ohledně platů a odměn poskytli ředitelé informace pouze ve výši řádných odměn.

Šéfové požárníků v tichosti rozdávají statisícové dary, píší dnešní Lidové noviny. Zatímco řadoví hasiči dostali na platech dokonce o několik tisíc korun méně, krajští ředitelé dali svým náměstkům až 200 tisíc korun k platu. Na dotaz listu ohledně platů a odměn poskytli ředitelé informace pouze ve výši řádných odměn. Zatajili však nezdaněné peněžité dary. Tyto bonusy jdou navíc z rozpočtu na provoz hasičského sboru. Rozdávání odměn a darů pobouřilo odborové předáky. Podle odboráře Zdeňka Juříka je nemorální rozdávat tak vysoké bonusy, když se škrtají peníze na zásahové akce. Lidové noviny dále zjistily, že podobné praktiky fungují také u policejních špiček. Statisícové prémie si mezi sebou rozdávají i policejní ředitelé a vrchní komisaři.


Premiér Nečas si bere na mušku reformu českých univerzit. Premiér chce změny ve vysokém školství společně s novým ministrem školství Petrem Fialou představit na začátku července. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. Má v plánu zvýšit kvalitu magisterského studia nebo zavést zápisné ve formě asi třech tisíc korun za semestr. Premiér Nečas dále navrhuje výhodné půjčky pro studenty nejen na zápisné, ale i na životní náklady. Školský expert ODS Walter Bartoš deníku řekl, že zápisné se dá stihnout už pro školní rok 2013-2014. "Pak zvažujeme kontraktové financování vysokých škol," uvedl Bartoš a vysvětlil, že stát by uzavřel smlouvu na potřebný obor, a na něj pak dal peníze. Tak by se podle něj předešlo například nedostatku techniků.


Seniorům pomohou nezaměstnaní z úřadů práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v budoucnu proškolit nové asistenty, kteří budou pomáhat nesoběstačným seniorům převážně na špatně dostupných místech. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to řekla poradkyně ministra Monika Válková. Na řadě míst České republiky totiž úplně chybí terénní služba pro ty, co sami nevstanou z postele nebo si nedojdou na nákup. Starostové měst a obcí budou vybírat vhodné osoby k zaučení na péči pro staré lidi, v druhé linii dodají pracovní sílu úřady práce. Podle Válkové chce ministerstvo do práce zapojit především dlouhodobě nezaměstnané ve věkové skupině nad padesát pět let. Každý kandidát projde pečlivým výběrem a různými testy. V praxi by to mělo vypadat tak, že informace o pečovatelích budou k dispozici v internetové databázi. Starosta obce nebo někdo blízký pak pomůže spojit seniora s nejbližším pečovatelem. V obcích navíc budou komunitní sestry, takzvané ombudsmanky, které budou mít o všech rodinách přehled.


Petr Čech,  foto: ČTK
Brankář Petr Čech zářil za bubny a roztleskal Český dům ve Vratislavi. Jak popisuje deník Právo, brankář českého fotbalového týmu sedl za bicí soupravu rockové skupiny Eddie Stoilow a perfektně odbubnoval čtyři písničky. Sklidil obrovský potlesk zaplněného sálu s úsměvem všem zamával paličkami. Na pódiu vypadal se sluchátky na uších a ve speciálních rukavicích jako opravdový profesionál, popisuje Právo. Jeho schopnosti oceňovali i členové slupiny. V kapele to podle gólmana funguje jako na hřišti. "Když někdo zaváhá, je to znát. Když jsou mimo rytmus bicí, je to špatně, podobně jako v bráně", uzavřel Čech.


Pacienti se přestali bát soudit s nemocnicemi, když je poškodil chybný postup lékařů. Podle informací Mladé fronty Dnes začali advokáti tyto spory vyhledávat, protože mohou nově žádat procenta z vysouzené částky. Nemocnicím to prodražuje pojistné. Mladá fronta píše, že zatím rekordní podaná žaloba byla na odškodné 35 miliónů korun. Nemocnice se však s poškozeným pacientem vyrovnala mimosoudně. Dosud nejvyšší u soudu prohraná částka dělá 18 miliónů korun. Skutečnost, že se pacienti přestali bát soudit se svými lékaři, má několik důsledků. Kromě motivace právníků k dosažení co nejvyššího odškodného je ve hře také nemocniční pojištění. S přibývajícími prohranými spory je pro nemocnice stále méně výhodné pojištění proti chybám lékařů. Je jisté, že většině nemocnic se pojistky prodraží. Od dubna musí nemocnice povinně evidovat všechny soudní spory a platí jednoduché pravidlo - čím více jich prohraje, tím více zaplatí na pojistném.


Pokračování Gripenů na spadnutí. Obrana už válčí jen o slevu. To je titulek na první straně deníku Právo. Do konce června by se mělo rozhodnout, zda budou i po roce 2015 české nebe nadále hlídat švédské stíhačky Gripen. Vláda dala na začátku roku ministru obrany Alexandru Vondrovi mandát k jednání s švédským ministerstvem o pokračování pronájmu. Pokud by ale do konce června nevyjednal přijatelné podmínky, české ministerstvo obrany vypíše nové výběrové řízení. Do něj by se mohli přihlásit i ostatní výrobci letounů. Z informací Práva ale vyplývá, že jednání se Švédskem směřují k dohodě. Vondrův resort prý jednání protahuje, aby získal co největší slevu. Kromě ceny za desetiletý pronájem se také jedná o možnost odkoupení či pronájmu českých nepotřebných letounů L-159 švédským ministerstvem obrany.


Studentských brigád je letos nedostatek, varují Hospodářské noviny. Podniky totiž šetří a míst je až o 15 procent méně než loni. Kromě toho brigády vyjdou firmy dráž kvůli změnám v zákoníku práce. Podle lednové novely zákoníku je nutné odvézt ze všech výdělků nad deset tisíc korun také zdravotní a sociální pojištění, což pro společnost znamená vyšší náklady. Další nové náklady na letní brigády představují povinné lékařské prohlídky. Brigádník musí nejen podstoupit klasickou vstupní prohlídku, ale také předložit výpis ze zdravotní dokumentace od svého praktického lékaře. Zaměstnavatel je tak povinen hradit dva lékaře a to může vyjít až na tisíc korun. I přes tyto komplikace se řada firem bez letních brigádníků neobejde, hlavně kvůli dovoleným. Letní brigáda nebo částečný úvazek není jen způsob přivýdělku, ale především získání potřebné praxe. Firmy pak dají větší šance takovým absolventům, kteří mají pracovní zkušenost už z dob studii.


Martin Jan Stránský
V příloze Lidových novin Horizont se vydavatel a lékař Martin Jan Stránský zamýšlí nad národní identitou tehdy a dnes. Klade si otázku, co dnes znamená být Čechem a dodává informaci z aktuálně publikovaných průzkumů, kde naprostá většina spoluobčanů poukazuje na sport, vědu a techniku. Méně než polovina dotázaných se zmíní o demokracii, kultuře nebo společenských hodnotách. To by mělo být podle Stránského naopak - ty první se dají vyhrát či koupit, ty druhé nikoliv. Jeden ze tří občanů tu nechce žít, a skoro polovina dotázaných by v případě ohrožení z vnějšku naši vlast nebránila. Jak dále autor článku píše, identita je nutná k tomu, aby se člověk cítil zakotven. Takový pocit zakotvení je nezbytný pro vnitřní klid, bez kterého je pěstování otevřenosti k ostatním velice těžké.