Přehled tisku

Foto: Comisión Europea
0:00
/
0:00

Česká republika se zařadila mezi několik států Evropské unie, kterým se vloni podařilo splnit stanovený rozsah využití obnovitelných zdrojů energie. Jak informují Lidové noviny, podle statistik Energetického regulačního úřadu pokryly obnovitelné zdroje energie více než osm procent spotřeby elektřiny v Česku, většinu z toho zajistily vodní elektrárny a spalování biomasy.

Vodní elektrárna | Foto: Evropská komise
Česká republika se zařadila mezi několik států Evropské unie, kterým se vloni podařilo splnit stanovený rozsah využití obnovitelných zdrojů energie. Jak informují Lidové noviny, podle statistik Energetického regulačního úřadu pokryly obnovitelné zdroje energie více než osm procent spotřeby elektřiny v Česku, většinu z toho zajistily vodní elektrárny a spalování biomasy. V roce 2020 musí podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v ČR dosáhnout 13 procent. Podle Lidových novin přitom unie ještě na začátku roku odhadovala, že Česko cílové hodnoty nedosáhlo, vloni na podzim tento názor zastávalo i ministerstvo průmyslu. Největší podíl energie tvoří v Česku hnědé uhlí, které pokrývá polovinu výroby elektřiny, třetinou přispívá jaderná energie a sedmi procenty černé uhlí.


Václav Klaus,  foto: ČTK
V politice vznikl mocenský tandem: prezident Klaus a lídr Věcí veřejných Vít Bárta. Oba bojují za změny v důchodové reformě, píše Mladá fronta Dnes. V předmluvě ke své nové knize Klaus píše, že Bárta je nejvýraznějším novým jménem české politiky. Nic nemůže popsat vztah dvou špiček naší politiky lépe. Klaus Bártu klidně veřejně pasuje na předsedu Věcí veřejných. Ignoruje tak oficiálního šéfa Radka Johna. Bárta zase zaujatě poslouchá názory o dvě generace staršího politika a prosazuje je ve vládní straně, kterou skutečně ovládá. Zástupci Věcí veřejných při schůzce s ministrem financí naléhali na to, že je nutné o reformě více diskutovat. Soukromá schůzka prezidenta s Bártou pomohla vyřešit i prosincovou vládní krizi, kdy Věci veřejné hrozily odchodem z vlády.


Ministerstvo financí (MF) chce zrušit dvojí zdanění příjmů firem. Toto opatření bude součástí připravované daňové reformy, píšou Hospodářské noviny. Podle listu se změna dotkne statisíců lidí, kteří vlastní akcie podniků vyplácejících dividendy. Ministerstvo plánuje odstranit současnou praxi, kdy firma nejdříve zdaní svůj zisk 19 procenty a její akcionáři pak z téhož zisku státu odvedou 15 procent při výplatě dividendy. Podle členů Národní ekonomické rady vlády (NERV), která odstranění dvojího zdanění doporučila, by nejjednodušším řešením bylo zrušení daně z dividend. Další možností je, že si stát daň z dividend ponechá, ale uleví přímo firmám. Vládní ekonomové přitom uvedli, že současný výběr daní je neefektivní, protože firmy se této povinnosti umějí vyhnout. Podle členů NERV by navíc snížení daně mohlo znovu přilákat do Česka firmy, které svá sídla přestěhovaly do zahraničí. Podobná situace totiž nastala po snížení daně z dividend na Slovensku.


Ministr vnitra Radek John a jeho pět náměstků dostali nové mobily, píší Lidové noviny. Každý stál desítky tisíc korun. Je v nich totiž speciální čip, který umožňuje šifrovanou komunikaci, která zabraňuje odposlechům. Problém je, že pomocí těchto přístrojů si tajné informace stejně vyměňovat nemohou. A to ze dvou důvodů. Dva z pěti náměstků nemají bezpečnostní prověrku. A za druhé, systém, který využívají, není certifikovaný Národním bezpečnostním úřadem. K čemu tedy vnitro mobily má, ministerstvo oficiálně tají. Nechce ani prozradit, kolik stály, ani kdo je platil. Podle prodejců se cena pohybuje od šedesáti do sto tisíc korun podle toho, zda mobil šifruje jen volání nebo i SMS. Na vnitru jde o novinku. Podle vyjádření bývalých ministrů resort nikdy takovou techniku neměl.


Ilustrační foto
Z armádních skladů v Žatci zmizela vojenská výstroj v hodnotě několika milionů korun, případ vyšetřuje vojenská policie. Podle Mladé fronty Dnes se policisté k případu nechtějí vyjadřovat. Podle vedení žateckého vojenského útvaru však rozkrádání skladů elitní brigády, jejíž jednotky jsou nyní nasazeny v Afghánistánu, trvalo pět let. Mezi podezřelými jsou údajně i někteří důstojníci, kteří v Žatci dříve sloužili. Na ztráty v žateckých armádních skladech přišel po svém loňském příchodu do čela brigády plukovník Miroslav Hlaváč, který letos v únoru vše oznámil vojenské policii. Podle MfD se ze skladů ztratily stovky goretexových polních uniforem, bot, batohů či spacích pytlů do extrémních podmínek.


Krádeže aut klesají. Vloni bylo v Česku odcizeno na 13.000 aut, což je nejméně za posledních deset let. Policisté však vyřeší jen 15 procent případů. Informoval o tom deník Právo. Podle policie auta kradou zlodějské gangy vybavené nejmodernější technikou, které často zajíždějí i do sousedních zemí a kterým nahrává i nevyhovující česká legislativa. Krádežemi jsou nejvíce ohroženi majitelé škodovek či dalších aut z koncernu Volkswagen. Za poklesem počtu odcizených vozidel na našem území podle policie stojí mimo jiné i fakt, že stále více tuzemských zlodějů jezdí auta krást do sousedních zemí, zejména do Německa a Rakouska, kde mají větší výběr luxusních vozidel. Kradená auta se pak často vozí do Česka, protože zde není problém je znovu přihlásit pod novou identitou. Část vozidel končí i zemích bývalého Sovětského svazu.


Těžce nemocní v konečném stadiu choroby by si v budoucnu mohli vybrat, zda poslední dny stráví v nemocnici nebo doma, aniž by se jejich příbuzní museli ohlížet na finance. Jak píše Právo, v rámci zdravotní reformy totiž koalice navrhuje, aby domácí hospicovou péči plně hradily zdravotní pojišťovny. Nyní ji umírajícím pacientům předepisuje praktický lékař. V některých regionech však není. Domácí péče je levnější, dostupnější a humánnější než dlouhodobá péče v léčebnách dlouhodobě nemocných. Podle informací Práva se Všeobecná zdravotní pojišťovna zatím zdráhá, zdali do projektu půjde. Z většiny průzkumů za posledních několik let vyplývá, že si domácí péči přejí až dvě třetiny pacientů.


Foto: Metrostav
V květnu se v pražské ulici Na Příkopě otevře pasáž s obchody, které jsou určené jen mužům. Do Prahy se díky Pánské pasáži vrátí i slavný krejčí, který šije pro knížete Schwarzenberga. Jak píše Mladá fronta Dnes, nové nákupní místo to nebude mít lehké. Musí v mužích vzbudit touhu po nakupování luxusního zboží. Pro manželky a přítelkyně by to mohlo být ideální místo pro nakupování dárků. Jestli bude tento koncept úspěšný, nikdo neví. Ani v zahraničí se nic podobného nezkusilo.