Přehled tisku

0:00
/
0:00

Hospodářské noviny připomínají, že se blíží největší vlna deregulace nájmů. Rozčarování může podle listu dopadnout na majitele domů i 450 tisíc domácností. Pokud se do ledna nedohodou, čeká je soudní spor a soudy by tak mohly být zavaleny tisíci žalobami.

Hospodářské noviny připomínají, že se blíží největší vlna deregulace nájmů. Rozčarování může podle listu dopadnout na majitele domů i 450 tisíc domácností. Pokud se do ledna nedohodou, čeká je soudní spor a soudy by tak mohly být zavaleny tisíci žalobami.

Soudy přitom nyní nechtějí v podobných věcech rozhodovat, protože nevědí, čím se mají řídit. Podle ministerstva pro místní rozvoj by právě toto měla řešit novela občanského zákoníku, která by soudům nařídila rozhodovat podle místně obvyklého nájemného. Pokud by měla stejně jako deregulace platit od ledna, museli by ji zákonodárci schválit bleskovým tempem. Na začátku příštího roku totiž začne uvolněné nájemné platit pro 60 procent zatím tržně regulovaných bytů např. v Ostravě, Ústí nad Labem či naprosté většině menších měst a obcí. Podle komentáře deníku jsou výsledky bezmála dvou desítek let příprav na den D tristní. Místo narovnání vztahů mezi majiteli a nájemníky, namísto civilizovaného trhu s byty přinese deregulace pravý opak: růst sociálního napětí, zvýšení počtu neplatičů a tlak na veřejné rozpočty kvůli podpoře bydlení pro jednotlivce i municipality.


"Ačkoli stát šetří, kde může, zlevněných pobytů se vzdá jen hrstka ministerstev," píší na své titulní straně Lidové noviny a upřesňují, že řada ministerstev utrácí za dovolenou svých zaměstnanců až miliony korun ročně. Z veřejných peněz provozují horské chaty nebo hotely. Přestože většina úřadů zatím tuto praxi nehodlá měnit, některá ministerstva přece jen plánují hotely prodat anebo výhody alespoň omezit. To se týká např. ministerstev financí a obrany. Komentář listu podotýká, že stejně jako v dobách komunismu přijali i úředníci nového režimu přesvědčení, že na jejich rekreaci mají přispívat daňoví poplatníci. "Budiž dluhové krizi a současným škrtům dík za to, že aspoň někde se za papalášsky zvýhodněnou rekreaci už stydí. A tam, kde se nestydí, by mohli odpočívajícím úředníkům podávat kancelářského "turka" a cigarety Clea. Třeba by jim to došlo."


Mladá fronta Dnes se věnuje plánovaným změnám v udělování pokut. Podle Věcí veřejných by policisté pokuty stanovili jako procenta z příjmu a své rozhodnutí by pak poslali na finanční úřad, který by vše dopočítal. Pevná hranice pokuty by existovala jen pro lidi s nejnižšími příjmy. Podle poslance Stanislava Humla ale ještě zbývá domyslet, jak postupovat v případě podnikatelů, kteří si úmyslně nastavují nízkou mzdu. Prosadit tento návrh v koalici, zejména u ODS, bude ale pro Věci veřejné zřejmě obtížné.


Právo uvádí, že v rozporu s informacemi ministerstva zdravotnictví, že léky budou zlevňovat a pacienti nebudou více doplácet, je zkušenost z posledních dní zcela jiná, u některých léků třeba na vysoký krevní tlak, astma a epilepsii se doplatky zvýšily o desítky procent. List uvádí příklad léku pro epileptiky, za který pacienti nově zaplatí místo 30 588 korun a nemá levnější variantu. Svaz pacientů teď požaduje po ministerstvu vysvětlení, jak je možné, že Státní ústav pro kontrolu léčiv, takto nově úhrady stanovil. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně úřad očekává, že výrobci léků v řádu týdnů medikamenty zlevní.


Foto: Policie ČR
Mladá fronta Dnes píše, že se bezpečnostní agentury na svém setkání domluvily na tom, že jejich psovodi půjdou povinně ke zkouškám. Po výcviku by tak v nich prokázali, že odhadnou povahu psa a umějí s ním pracovat i ve stresovém prostředí. Na konci by získali zvláštní certifikát Hospodářské komory ČR. Problém je totiž v tom, že majitelé skladišť nebo fotbalové kluby první ligy si nevědomky najímají strážné, kteří psy často neumějí ovládat. Hospodářská komora novinku uvítala.


Název stanice metra v písmu Metron
Lidové noviny informují o sporu o písmu Metron, které před 40 lety vzniklo přímo pro pražské metro. Použilo se k popisu stanic. Ačkoli za autora byl pokládán už zesnulý Jiří Rathouský, k pražskému městskému soudu nedávno podal žalobu devadesátiletý designér Petr Tučný, který tvrdí, že skutečným tvůrcem písma je on a dopravní podnik jej užívá neoprávněně. Vadí mu také prý "neautorské komolení" písma dopravním podnikem, po němž chce zatím půl milionu a pokud uspěje, požadavky rozšíří. Další jednání soudu v této věci proběhne v listopadu. Odborníci považují Metron za velmi zdařilé písmo, podle typografa Jakuba Krče to bylo písmo na světové úrovni.