Přehled tisku

Foto: autorka
0:00
/
0:00

Studenti připravují další protesty proti státním maturitám, demonstrace se zřejmě uskuteční v době vrcholící kampaně pro říjnové předčasné volby, informuje deník Právo.

Studenti připravují další protesty proti státním maturitám, demonstrace se zřejmě uskuteční v době vrcholící kampaně pro říjnové předčasné volby, informuje deník Právo. Protestních akcí by se měli zúčastnit jen studenti, učitelé a ředitelé škol, naopak na nich na rozdíl od předchozích akcí nebudou politici ani sponzoři. Nové protesty připravují vůdci studentů a zároveň prvovoličů, kteří jsou na internetu členy facebookové skupiny Nechceme státní maturitu. V případě, že bude státní maturita spuštěna a nevydaří se, nevylučují ani právní kroky. Politici prý studenty podvedli, ti proto také diskutují o tom, koho volit, uvádí deník Právo. Poslanecká sněmovna pravděpodobně odložení státních maturit projedná ještě do předčasných říjnových voleb a zřejmě také schválí. Prosadit tento bod na zářijovou schůzi by měli společně poslanci ODS a ČSSD, kteří odklad státních maturit podporují. Proti státním zkouškám dospělosti protestovalo v červnu na 7000 studentů.


Ředitel mezinárodněprávního odboru ministerstva financí Radek Šnábl, který byl letos v dubnu pravomocně odsouzen za daňový podvod ke dvouletému podmíněnému trestu a vysoké pokutě, nabídne v úterý ministru financí Eduardu Janotovi svoji rezignaci. Šnábl to uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Nelpím na svém postu, hlavně se chci očistit ve vlastní kauze, jsem nevinný,"řekl Šnábl. Už v dubnu, kdy trest dostal, nabídl svoji rezignaci tehdejšímu ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. Ten ji však nepřijal s tím, že byl pro stát díky vítězství ve sporech zcela nepostradatelný. Nyní ovšem Šnábl podle Hospodářských novin naznačil, že své odstoupení považuje za nejschůdnější řešení.


Švýcarská prokuratura vyšetřuje v případu podezřelých účtů lobbisty Romana Janouška pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, což je desetinásobně vyšší suma, než o jaké se dosud v souvislosti s Janouškem vědělo. Píše to Mladá fronta Dnes s odvoláním na informace švýcarského nedělníku Le Matin Dimanche. Podle ministra vnitra Martina Peciny by se tím měli zabývat i čeští policisté a žalobci. Pokud by se prokázalo, že suma dosahující v přepočtu svou miliard korun patří Janouškovi, musel by lobbista a blízký přítel pražského primátora Pavla Béma vysvětlit, jak peníze získal. List však upozorňuje na to, že Janoušek má blízko k vlivným českým politikům, proto švýcarské úřady přistupují k aféře obezřetně.


Soudy, kterým kvůli vypsání nového tendru hrozí, že nebudou vybaveny na spuštění datových schránek, by si mohly potřebné vybavení pronajmout od České pošty, informují Lidové noviny. Stát kvůli tomu přijde o miliony korun. Ministerstvo spravedlnosti vedené Danielou Kovářovou se na poslední chvíli rozhodlo, že bude dodavatele techniky vybírat centrálně, a zrušilo rychlejší poptávkové řízení, které mohly provádět krajské soudy. Nový tendr by mohl trvat několik měsíců, datové schránky však soudy musejí začít používat od 1. listopadu. Náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který je odpovědný za zavádění datových schránek, připustil, že Česká pošta by mohla soudům pomoci. "Je to jedna z krizových variant," sdělil. "Pro nás by to nebyl problém. Potřebné zařízení kupujeme pro svých několik tisíc poboček. Nějaký krátkodobý pronájem pro české soudy by naši modernizaci nijak zásadně nezpozdil,"řekl náměstek generálního ředitele České pošty pro logistiku Petr Zatloukal. Celkově by si soudy měly pořídit vybavení za desítky milionů korun, připomínají Lidové noviny.

Poplatek bude vrácen v závislosti na finanční situaci soudu. Takovou informaci dostala žena z Brna, když chtěla od soudu vrátit povinné poplatky, píše Mladá fronta Dnes. Aby totiž vůbec soud začal jednat, musíte předem zaplatit čtyři procenta ze sumy, kterou chcete vymáhat po dlužníkovi. Žena tehdy zaplatila více než 400 tisíc korun. Čtyři roky se nic nedělo, nakonec se s protistranou dohodla. Soud ale peníze vrátí, až je bude mít. Podobných případů je daleko víc, upozorňuje list. Celkem soudy dluží lidem a firmám zhruba půl miliardy korun. Poplatky se totiž od začátku roku stávají součástí rozpočtu ministerstva spravedlnosti a neuchovávají se na speciálním účtu. Lidé tak de facto poskytují justici bezúročnou půjčku, konstatuje Mladá fronta Dnes.


Pražský dopravní podnik vyřadil z tendru na plán metra trasy D nejlevnější firmu, stojí v Hospodářských novinách. V soutěži tak zůstaly dvě tuzemské projekční kanceláře, které ale patří stejnému majiteli. Dopravní podnik jako hlavní důvod vyřazení jednoho zájemce uvedl, že firma nevysvětlila, jak chce nízké ceny dosáhnout. Společnost s tím ale nesouhlasí a tvrdí, že cenu dostatečně odůvodnila. Odvolala se proto k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, upozorňují Hospodářské noviny. V celém případu je podle deníku zajímavá ještě ta skutečnost, že zatímco o pětinu nižší cena dopravnímu podniku vadila, tak nabídnutá čtvrtinová doba zhotovení ze strany zbylých uchazečů jej nezarazila. Nová trasa metra D by měla spojit městskou část Písnice, Krč či Nové Dvory s centrem Prahy a ulehčit tak stávající trase metra C, informují Hospodářské noviny.


Česká rodina se mění, klasický model je na ústupu, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Přestože drtivá většina lidí považuje za nejlepší rodinu dva rodiče a dvě děti, postupně se začíná prosazovat model jeden rodič a jedno dítě. Vyplývá to ze studie Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Podle ní se česká rodina za posledních padesát let dramaticky změnila. Ještě v šedesátých letech se 95 procent dětí rodilo v manželství, dnes už je to pouze 60 procent, cituje studii Mladá fronta Dnes. Vzhledem k tomu, že se stále více manželství rozpadá, bude v budoucnu mnohem početnější také model rodiny označovaný jako 2+2+1, tedy rozvedený rodič s dítětem, který potká druhého rozvedeného partnera s dítětem a spolu si pořídí dalšího potomka. Takovým rodinám se začíná říkat patchworkové - sešívané, píše Mladá fronta Dnes.


Děti se v úterý opět vydají do škol. Podle hygieniků to ale může přinést výrazné riziko, píše deník Právo. Hlavní hygienik Michael Vít očekává růst počtu nakažených prasečí chřipkou. Dalším nebezpečím je meningokoková infekce. Pro tu jsou vetší kolektiv a uzavřené prostory doslova ideální. Meningokok se šíří stejně jako chřipka, tedy kýcháním, ale také líbáním nebo pitím z lahve nosiče nákazy, varuje pondělní vydání deníku Právo. Lékaři proto nabádají rodiče, aby své děti nechali preventivně očkovat.


Být naléhavý levá strana knoflík až k biřmovat - takový titulek si můžete přečíst na titulní straně Lidových novin. Přesně tuto větu si mohl přečíst také majitel nového cyklistického tachometru v návodu k použití. Výrobce totiž pro jeho překlad použil počítačový program. Celá řada slov v originálním jazyce má ovšem mnohdy v češtině několik možných výrazů. A tak vznikl naprostý paskvil. Český návod musí být srozumitelný, špatný překlad tudíž může porušovat zákon, upozorňují Lidové noviny.