Přehled tisku

0:00
/
0:00

Většina českých deníků se ve svých vydáních věnuje skandálu kolem společné dovolené vysoce postavených českých politiků s vlivnými lobbyisty. Sledování Topolánka, Urbana a spol. považují v obou stranách za výsledek vnitrostranického boje píše Mladá fronta Dnes.

Většina českých deníků se ve svých vydáních věnuje skandálu kolem společné dovolené vysoce postavených českých politiků s vlivnými lobbyisty. Sledování Topolánka, Urbana a spol. považují v obou stranách za výsledek vnitrostranického boje píše Mladá fronta Dnes. Navenek se obě strany v oficiálních prohlášeních vzájemně obviňují. Ve skutečnosti však vypukla v obou stranách paranoia a vzájemná podezíravost. Jsou přesvědčeni, že to dělají jejich kolegové jako součást vnitrostranického boje. Občanští demokraté mluví o vyhrocení boje šéfa Mirka Topolánka s pražským primátorem Pavlem Bémem. Podobně smýšlejí i v Lidovém domě, sídle ČSSD. Jeden z Paroubkových poradců je přesvědčen, že fotky si objednal šéf socialistického marketingu Petr Dimun. Proto, aby nachytal místopředsedu strany Milana Urbana s lobbistou ČEZ na jachtě a tím se mu pomstil za nedávnou „vzpouru" proti Jiřímu Paroubkovi a Davidu Rathovi. Dimun už v minulosti spolupracoval v kauze Savoy s bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem, jenž italské fotky šíří. Ještě v úterý Randák říkal, když fotky a videa předal MF DNES, že dostal zakázku získat kompromitující materiály na šéfa ODS. Neprozradil však od koho. Včera to už popřel, fotky prý jen s chutí distribuuje. Motivaci má velkou -právě Topolánkova vláda ho po nástupu odvolala z funkce, píše se v MF Dnes.


Loterijní společnost Sazka pošle za rok 2008 českému sportu výrazně méně peněz než v minulých letech. Zatímco v roce 2002 poskytla sportovním organizacím miliardu korun, za loňský rok jim odvede pouze 400 milionů. Píšou to dnešní Hospodářské noviny. Důvodem nižšího přísunu peněz je nejen sportovní aréna ve Vysočanech, jejíž stavba stála Sazku zhruba osm miliard korun, a kterou splatí nejdříve v roce 2021, ale i současná nejistota na finančních trzích. Sazka, která je největším tuzemským provozovatelem číselných her a zároveň jednou z největších firem v oblasti kurzových sázek, má ze zákona procentuálně určenou částku, již musí z výtěžku odvádět na veřejně prospěšné účely. Z toho více než 80 procent jde na sport a tělovýchovu. V posledních letech se částka neustále zmenšovala a některé sportovní svazy se dostaly do problémů s financováním své činnosti. Navíc si stěžují i na to, že Sazka platí se zpožděním. Z menších svazů se proto podle HN ozývá volání po obměně managementu v největší české loterijní společnosti.


Deník Právo se zabývá rezignací Pavla Hroboně na post náměstka Ministerstva zdravotnictví. Ten podle vlastních slov odchází, neboť v současné politické atmosféře nemůže pracovat na zdravotnické reformě. Zastal se ho i exministr Tomáš Julínek, podle kterého byl Hroboň znechucen z opozičních politiků, kteří mu házeli klacky pod nohy. Právo však tvrdí, že na zdravotní reformě je děsivé to, že jí Julínek, Šnajdr, Cikrt a Hroboň neuměli logicky vysvětlit. Exministr zdravotnictví před ústavními soudci zcela vybouchl, když měl popsat, co konkrétně regulují regulační poplatky u děcka v inkubátoru nebo u pacienta, který jde s receptem do lékárny. "Mají dítě z inkubátoru vyndat? Recept zahodit?" ptali se soudci. Odpověď žádná. Andělská reforma zdravotnictví měla ďábla v těle - nyvyknout lidi platit na dřevo pod skrytým heslem: Co se za Julínka naučíš, ve zprivatizovaných nemocnicích jako když najdeš - doplňuje deník Právo.


Lidové noviny se pozastavují nad tím, že v maturitním testu je hrubá chyba. Že se příslovečné určení neváže ve větě na podmět, by měl vědět každý průměrně vzdělaný absolvent základní školy. Společnost Scio si však myslí něco jiného. Alespoň ve svých testech projektu Trenér, které slouží k přípravě ke státní maturitě z českého jazyka. V zadání jedné z otázek objevili učitelé hrubou chybu. Větné členy, které se mělyvázat na přísudek, byly uvedeny u podmětu. Žádná z navrhovaných odpovědí tedy nebyla správná. Studenti kvůli chybě přišli o dva body. Za testy navíc školy musely Sciu zaplatit 120 korun na žáka. Scio nepovažuje chybu za nijak závažnou. "Vzpomínám si, že v LN kdysi chybělo půl článku, mohl bych se tedy ptát, jak k tomu došlo," snažil se celou věc bagatelizovat mluvčí Scia Kartous. Podle něj jde o chybu způsobenou nedůsledností při závěrečné kontrole. Školám ale peníze za maturitní testy s chybnou otázkou nevrátí, píše se v Lidových novinách.


Energetika, regionální politika, doprava, spravedlnost, svoboda a bezpečnost, to jsou podle deníku E15čtyři pravomoci, na něž se chce při sestavování nové Evropské komise soustředit kabinet Jana Fischera. "Můžu potvrdit, že mezi zainteresovanými členy vlády se v souvislosti se jmenováním nové Evropské komise nejvíce hovoří o těchto portfoliích. Není to ale konečný seznam,"řekl na dotaz deníku ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Výběr portfolií má posloužit jako podklad pro diskuzi s politickými stranami. "Teprve na základě výsledků těchto jednání a dosaženého konsenzu bude chtít vláda rozhodnout o jednom či několika málo postech, o které bude usilovat," uvedl Füle. Neoficiální zdůvodnění výběru podle E15 zní, že energetika byla jednou z priorit nedávného českého předsednictví, "v regionální politice se točí hodně peněz", doprava zajímá Českou republiku jakožto tranzitní stát a v justici se tvoří důležité vnitřní předpisy.


Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se rozhodla znovu otevřít případ vraždy podnikatele Františka Mrázka. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). "Protože se pořád objevují spekulace, že policie ani nemá snahu objasnit vraždu Mrázka, nařídila jsem přezkum spisu," cituje deník Veseckou. Podnikatel byl zastřelen v roce 2006 před sídlem své firmy. Policii se nepodařilo jeho vraha najít, a tak případ odložila. Podle Vesecké se dá těžko říct, zda lze najít něco nového. "Je možné, že práce policistů byla odvedena perfektně. Stává se, že i přes veškerou snahu není pachatel vypátrán. Ale také je možné, že ještě nebyly provedeny všechny úkony, které provedeny být mohly,"řekla podle deníku MF Dnes Vesecká.