Přehled tisku

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Na ČR se ženou další bouřky a tak opět hrozí povodně. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Ještě v průběhu pondělí meteorologové ubezpečovali, že náhlých prudkých srážek a bouřek, které se o víkendu přehnaly některými místy v Česku, se už lidé bát nemusí. Jen o pár hodin později už své prognózy odvolali.

Foto: ČTK
Na ČR se ženou další bouřky a tak opět hrozí povodně. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Ještě v průběhu pondělí meteorologové ubezpečovali, že náhlých prudkých srážek a bouřek, které se o víkendu přehnaly některými místy v Česku, se už lidé bát nemusí. Jen o pár hodin později už své prognózy odvolali. V několika regionech znovu hrozí přívalové srážky a nárazový vítr. Napršet může až 60 mm srážek a očekávat se dají i kroupy. Tentokrát minimálně do středečního odpoledne. Výstraha platí především pro jih a východ Čech a také pro celou Moravu. To není dobrá zpráva, neboť kvůli lokálním povodním z minulých dnů je totiž na řadě míst půda nasáklá vodou a další déšť situaci ještě zhorší. Odborníci proto varují, že na některých místech se mohou rozvodnit i malé potoky. O víkendu se např. vylila z břehů Ploučnice na Děčínsku, doplňuje MfD.


Deník Právo informuje, že stav popálené Natálky se zlepšuje. Dvouletá holčička, která je stále hospitalizována, utrpěla těžké popáleniny poté, co letos v dubnu zaútočili neznámí žháři na dům místní romské rodiny ve Vítkově na Opavsku. Dům, který obývalo celkem devět lidí, shořel do základů. Ihned poté se vzedmula obrovská vlna solidarity, radnice zřídila speciální konto, kam už dárci poslali více než tři čtvrtě miliónu korun. Tento týden bude částka uvolněna. Peníze mají sloužit na pořízení nového bydlení pro poškozené Romy. Natálka prodělala v červnu vážnou otravu krve, lékaři jí proto museli nasadit nejsilnější léky, aby tělo infekci zvládlo. V posledních týdnech však došlo v jejím zdravotním stavu k pozitivnímu obratu, zmiňuje Právo.


Lidové noviny se věnují bouřlivému víkendu, který má za sebou ČSSD. Sociální demokraté na své programové konferenci mj. schvalovali pořadí na kandidátkách do podzimních předčasných parlamentních voleb. V tomto směru se nejbouřlivější diskuse strhla kolem dvou osobností - středočeského hejtmana Davida Ratha a předsedkyně nově založené DSZ Olgy Zubové. Oba nakonec na kandidátkách zůstali, ale především Zubová podle LN rozštěpila ČSSD. Řada vlivných straníků totiž přijala toto rozhodnutí s neskrývanou nevolí. První místopředseda Bohuslav Sobotka dokonce kvůli Zubové nezvedl pro kandidátku své strany ruku. Od Olgy Zubové se distancovali také další dva místopředsedové ČSSD, Michal Hašek a Roman Onderka. Oba zdůraznili, že si ji prosadil pražský předseda Petr Hulinský, a proto by měl nést odpovědnost za případný volební neúspěch. Pro Zubovou nehlasoval ani vlivný severomoravský sociální demokrat Petr Vícha, který o ní prohlásil, že není věrohodnou političkou.


V Hospodářských novinách se lze dočíst, že české soudy by mohly zrychlit řešení sporů. Dokázal to pokus v deseti městech, kde loni na zkoušku zavedli funkce asistentů, kteří soudcům připravují podklady a dělají za ně rutinní práci. Díky lepší organizaci spisy nemusí zdlouhavě putovat po celém soudu. V Kladně tak občanskoprávní spory trvají dva měsíce místo čtyř. Rozvody bývají do měsíce. V Liberci u krajského soudu spočítali, že jeden zaměstnanec udělá o 30 % víc práce. "Jednoznačně se to osvědčilo. A lidi ta práce víc baví, když vidí, jak to šlape," potvrzuje místopředsedkyně soudu Hana Burešová. Zavést osvědčený model všude ale nepůjde jen tak. Ministerstvu spravedlnosti totiž zoufale chybí peníze: příští rok musí kvůli krizi ušetřit 1,5 miliardy. "Myšlenka je to skvělá. Ale musíme si ještě udělat analýzu jestli se vyplatí i finančně,"říká ministerský náměstek Marek Görges.


Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Mladá fronta Dnes se věnuje problémům předsedy ČSSD uvnitř strany v článku Kdo odstřelí Paroubka? Na počátku loňského listopadu měl bezmocného Topolánka na kolenou. Teď Jiří Paroubek neví, kudy kam, a jakožto velký milovník preferencí ztrácí hlavu. Jak se to mohlo stát? Změnila ODS strategii? Potkal sociální demokracii nový Grossův byt? Nic z toho. Modří se zvedají přes neustálé hádky, přes plakáty využívající nudistické fotografie Mirka Topolánka. A oranžoví ztrácejí přes to, že mají před sebou terč velký jako Olomouc. Ve skvělé prvorepublikové satirické trilogii Rady a Žáka vystupuje desperát Radion Mac Peresam. Má pušku, která střílí za roh, a tou likviduje všechny nepřátele. A ve finále zasáhne sám sebe do zad. Jediný, kdo ho mohl zlikvidovat, byl on sám. Jiří Paroubek není desperát, ale talentovaný politik. Jenže svých výhod používá stejně. Nakonec se obrátí proti němu. Davida Ratha měl jako nepřemožitelnou zbraň. Teď na Ratha pálí sami sociální demokraté. Paroubek má co dělat, aby ho uhájil, a sám ústnatý doktor nasazuje zpátečku - promiňte, páni učitelé, už nebudu drzý jako opice. Dobrý marketingový tah je Olga Zubová. Nejen kvůli jejím plakátům, které visí a budou viset za peníze soukromého investora Soukupa. Mohla by přitáhnout část naivních mladých voličů, hlavně však ubrat pár desetin procenta bursíkovcům. Ti by se pak třeba nedostali do Sněmovny a situace by byla jednodušší. Jenže i tady je škoda větší než užitek. Nejen proto, že Olga Zubová je naivní politička a několikanásobná zrádkyně „z dobré vůle". Byli to socialisté, kdo tvrdě a naprosto oprávněně kritizovali přeběhlictví ve Sněmovně. Teď přeběhlice Zubová zničehonic zabírá skoro jistě volitelné místo na kandidátce některému zasloužilému sociálnímu demokratovi. Jiří Paroubek má ještě na české politické poměry celou věčnost k tomu, aby se vzpamatoval, změnil lidi, způsoby i strategii. Ale pokud to neudělá, je na nejlepší cestě k tomu, aby se odpravil sám. A Topolánek se svou partičkou může zůstat klidně u vody, doplňuje Mfd.


Foto: ČTK
Deník Právo se zaměřil v článku Kocábovy politické decibely na ministra pro lidská práva. Ten přes odpor veřejnosti přislíbil squatterům z vily Milada nové bydlení. Jak pravil, tak se i stalo. Ledva slunéčko nad naší matičkou stověžatou dvakrát vyšlo, měli ti mladí zastánci alternativního životního stylu pod nosem nájemní smlouvu, o jaké se nikomu jinému nemůže ani snít. Na dobu neurčitou a za symbolickou korunu. Našel se totiž hodný kapitalista, který se rozhodl jim nezištně pomoci. Takové my dnes máme kapitalisty, takové máme ministry! Kocáb svou péčí o squattery popudil veřejnost, protože ta protekce jako na potvoru přišla v době, kdy o střechu nad hlavou přišlo kvůli povodním mnoho jiných lidí. Poté ještě vyděsil starosty všech pražských městských částí výzvou, aby squatterům z Milady nabídli "vhodný objekt", a nakonec své svaté poslání splnil s přispěním hodného pana Svinky, ironizuje Právo. To se nemůže líbit nikomu, kdo za své bydlení platí víc než korunu.


Hospodářské noviny zmiňují vážný konflikt zájmů komunistického poslance Josefa Šenfelda, který je členem dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu a zároveň vlastní akcie zemědělského podniku Agro Hoštka, kde předsedá dozorčí radě. Tato firma získala za posledních pět let od fondu nejméně 75 milionů korun. Ve sněmovně ani ve fondu přitom o své dvojí roli nikomu neřekl. "To je jistě střet zájmů. Nevěděla jsem o jeho podnikání, nevzpomínám si, že by na to ve sněmovně někdy upozornil,"říká místopředsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová. "Tohle od vás slyším poprvé. Poslanec Šenfeld je v dozorčí radě už dlouho, překvapuje mě, že se na to přišlo až teď," diví se předseda dozorčí rady Zdeněk Mach z ODS. Šenfeldovo angažmá se nezdá ani dalším lidem ve fondu, podle nich ovšem fond jen přeposílá peníze z Bruselu a nemůže toho mnoho ovlivnit. Šenfeld také argumentuje tím, že sám aktivně nepodniká. Proto také o své roli ve firmě před ostatními lidmi ve fondu nemluvil. "Že mám nějaké akcie, to neznamená, že podnikám,"říká Šenfeld a dodává: "Jak velký majetkový podíl mám, ani nevím, ale vím, že jsme nikdy na našich jednáních o Agro Hoštka nejednali." Agro Hoštka je jedním z největších zemědělských podniků na Litoměřicku. V seznamu příjemců dotací, kde je celkem třicet tisíc podniků, figuruje v první dvoustovce. Předsedou dozorčí rady v družstvu se Šenfeld stal v červnu 2006, dva týdny poté, co obhájil poslanecké křeslo ve sněmovně, píše se v HN.